ՌԴ քաղաքացիություն ստացողները ռուսական բանակում կծառայեն 1 տարի. «Ինտերֆաքս»
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստացած անձինք բանակում պետք է ծառայեն մեկ տարի, այլ ոչ թե երկու, ինչպես նախկինում առաջարկվում էր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է խորհրդարանի ստորին պալատի իրազեկ աղբյուրը։
«Ամենայն հավանականությամբ, նրանք, ովքեր դառնում են Ռուսաստանի քաղաքացի, պետք է ծառայեն բանակում մեկ տարի, քանի որ դա կապահովի Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների համար հավասար իրավունքներ», - պարզաբանել է աղբյուրը։
Ըստ աղբյուրի՝ այսօր համապատասխան օրինագիծը, որը պարունակում է նման դրույթ, կներկայացվի Ռուսաստանի պետդումա։ Այն կընդունվի հուլիսի 31-ին՝ գարնանային նստաշրջանի ամփոփիչ նիստում։
Հուլիսի 29-ին Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինն առաջարկել էր օրենսդրական նախաձեռնություն պատրաստել՝ կապված միգրանտներին զինվորական հաշվառման վերցնելու հետ։ Ենթադրվում է, որ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ընդունելու պայման կարող է լինել զինվորական հաշվառումը, որը տեղի կունենա Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացու անձնագիր ստանալու հետ միաժամանակ, պարզաբանել են մամուլի ծառայությունում։
Մամուլի ծառայությունում հավելել են, որ նաև առաջարկվել է ուժեղացնել հսկողությունը Ռուսաստանի նոր քաղաքացիների կողմից մարտական ​​հերթապահության կատարման նկատմամբ, զինվորական ծառայության ժամկետը հասցնել մինչև երկու տարվա և բարձրացնել զորակոչի տարիքը։

Получатели российского гражданства будут служить в российской армии 1 год: Interfax
Лица, получившие российское гражданство, должны служить в армии один год, а не два, как предлагалось ранее. Как сообщает Арменпресс, об этом Interfax сообщил информированный источник в нижней палате парламента.
"Скорее всего, тем, кто станет гражданами России, придется отслужить в армии один год, так как это обеспечит равные права граждан Российской Федерации", - пояснил источник.
По его словам, законопроект будет внесен в Госдуму РФ сегодня. Как ожидается, он будет принят 31 июля в среду на завершающем заседании весенней сессии.
29 июля председатель Госдумы Вячеслав Володин предложил подготовить законодательную инициативу, касающуюся постановки мигрантов на воинский учет, сообщили в пресс-службе палаты парламента РФ.
Предполагается, что условием приема в российское гражданство может стать постановка на воинский учет, которая будет происходить одновременно с получением паспорта гражданина РФ, пояснили в пресс-службе.
Также предлагалось усиление контроля за исполнением воинской обязанности новыми гражданами России, увеличение срока прохождения службы в армии до двух лет и повышение призывного возраста, добавили в пресс-службе.