Ուկրաինան 2022 թ. փետրվարից ստացել է գրեթե 90 միլիարդ դոլարի բյուջետային աջակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի դաշնակից երկրները և միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները 2022 թ․ փետրվարին Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների ընթացքում Կիևին են տրամադրել գրեթե 90 միլիարդ դոլար` բյուջեի աջակցության նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարությունը։
«Ընդհանուր առմամբ, այդ ժամանակահատվածում արտաքին ֆինանսավորումը կազմում է 89,6 միլիարդ դոլար: 2024 թվականին պետական ​​բյուջեն արդեն ստացել է 16 միլիարդ դոլարի միջազգային օժանդակություն», - հայտարարել է ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոն։
Նա այս մասին հայտնել է Մեծ յոթնյակի երկրների ֆինանսների նախարարների և կենտրոնական բանկերի ղեկավարների, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Համաշխարհային բանկի, Եվրոպական հանձնաժողովի և Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության ղեկավարության հետ առցանց հանդիպման ժամանակ։
Մարչենկոն նաև հանդիպման մասնակիցներին հաշվետվություն է ներկայացրել Ուկրաինայի կառավարության քայլերի մասին, որոնք  ուղղված են երկրի ֆինանսական կայունության ապահովմանը։ Մասնավորապես, Մարչենկոն նշել է հարկերը բարձրացնելու որոշումը՝ ռազմական ծախսերի համար լրացուցիչ միջոցներ հայթայթելու նպատակով։ Բացի այդ, նրա խոսքով, Կիևին հաջողվել է 2024 թվականի առաջին վեց ամիսներին հավաքել 55 %-ով ավելի հարկային և մաքսային մուտքեր, քան 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում։
Հանդիպման ժամանակ նախարարը նաև ընդգծել է, որ միջազգային օգնությունը շարունակում է մնալ պատերազմի ժամանակահատվածում Ուկրաինայի ֆինանսական կայունությունը պահպանելու համար կարևոր տարր։
Ուկրաինան երկրորդ տարին անընդմեջ բյուջե կազմում է ռեկորդային դեֆիցիտով ՝ հույս ունենալով այդ դեֆիցիտի հիմնական մասը ծածկել արևմտյան գործընկերների օգնության հաշվին։
Ջեյմս Բոնդի դերակատար Ջորջ Լազենբին հայտարարել է կարիերան ավարտելու մասին
Մոսկվան չի միջամտում այլ պետությունների ներքին գործերին․ Պատրուշև
Հնդկաստանն ու Չինաստանը պայմանավորվել են աշխատել սահմանամերձ շրջաններից իրենց զորքերի դուրսբերման վերաբերյալ

Украина с февраля 2022 года получила почти $90 миллиардов бюджетной поддержки
Страны-союзники Украины и международные финансовые организации с февраля 2022 года, с момента начала российско-украинской войны, предоставили Киеву почти $90 млрд в целях поддержки бюджета. Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространило Министерство финансов Украины.
"В целом внешнее финансирование за этот период составило $89,6 миллиарда. В 2024 году в госбюджет уже поступило $16 миллиардов международной помощи", - сообщил министр финансов Сергей Марченко.
Об этом он заявил в ходе онлайн-встречи с министрами финансов и руководителями центральных банков стран G7, Международного валютного фонда, Всемирного банка, Еврокомиссии и руководства Организации экономического сотрудничества и развития.
Марченко также представил участникам встречи доклад о шагах, предпринятых правительством Украины по обеспечению финансовой стабильности страны. В частности, Марченко упомянул решение о повышении налогов с целью привлечения дополнительных средств на военные расходы. Кроме того, по его словам, за первые шесть месяцев 2024 года Киеву удалось собрать на 55% больше налоговых и таможенных поступлений, чем за аналогичный период 2023 года.
В ходе встречи министр также подчеркнул, что международная помощь остается важным элементом поддержания финансовой стабильности Украины во время войны.
Украина второй год подряд имеет бюджет с рекордным дефицитом, надеясь покрыть большую часть этого дефицита за счет помощи своих западных партнеров.
Сыгравший Джеймса Бонда Джордж Лэзенби объявил о завершении карьеры
Москва не вмешивается во внутренние дела других стран: помощник президента РФ
Индия и Китай договорились работать над отводом военных из приграничных районов
Министры обороны Швеции и Японии обсудили усиление сотрудничества
В Южной Корее произошел пожар из-за воздушных шаров из КНДР
Индия испытала ракету-перехватчика собственного производства
Путин принял в Кремле Асада
ХАМАС обвинил Нетаньяху в нежелании вести переговоры о прекращении огня
Турция сообщила о задержании более 70 человек, подозреваемых в связях с ИГ
Выступая перед Конгрессом США, Нетаньяху пообещал “полную победу” в секторе Газа и раскритиковал протестующих