Հարավային Կորեայում հրդեհ է բռնկվել Հյուսիսային Կորեայից ուղարկված աղբով փուչիկների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեուլի արվարձանում ոչ մեծ բռնկում է տեղի ունեցել բնակելի շենքերից մեկի տանիքում ԿԺԴՀ-ից արձակված աղբով լի փուչիկների պատճառով։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ «Չունան իլբո» թերթի՝ հուլիսի 24-ին Հյուսիսային Կորեան արձակել է աղբով մոտ 480 փուչիկ Հարավային Կորեայի ուղղությամբ։ Դրանցից մեկը վայրէջք է կատարել Կոյան քաղաքի բնակելի շենքի տանիքին։ Հրդեհը բռնկվել է տեղական ժամանակով ժամը 14:36-ի սահմաններում։ Հրդեհի պատճառ է դարձել պայթուցիչը, որն ամրացված է եղել փուչիկն աղբով տոպրակին կապող պարանին։
Դեպքի վայր են ժամանել 28 հրշեջ և 11 միավոր հատուկ տեխնիկա։ Կրակը տարածվել է 6 քմ տարածքում և մարվել 25 րոպե անց, ոչ ոք չի տուժել։
Թայմերով պայթուցիկ սարքն օգտագործվում է, որպեսզի   թափոնները ցրվեն ավելի մեծ տարածքով։
Հուլիսի 24-ին Հյուսիսային Կորեայից ուղարկված աղբով բեռնված փուչիկն ընկել էր Հարավային Կորեայի նախագահական պալատի մոտ։ Փորձագետները վտանգավոր կամ թունավոր նյութեր չեն հայտնաբերել։
Հուլիսի 24-ին մայրաքաղաքի Կիմփո օդանավակայանը ստիպված է եղել մոտ մեկ ժամով սահմանափակել չվերթերն աղբով լի երեք փուչիկների պատճառով, ինչը հանգեցրել է չվացուցակում ոչ մեծ  հետաձգումների:

В Южной Корее произошел пожар из-за воздушных шаров из КНДР
Небольшое возгорание возникло 24 июля на крыше одного из жилых домов в пригороде Сеула из-за воздушных шаров с мусором, запущенных из КНДР. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила газета "Чунан ильбо".
По последним данным южнокорейских военных, в среду КНДР запустила около 480 шаров с мусором в сторону Республики Корея. Один из них приземлился на крыше жилого дома в городе Коян. Пожар возник около 14:36 по местному времени 24 июля. Причиной возгорания стал детонатор, который был привязан к веревке, соединявшей воздушный шар с пакетом с мусором. Среди отходов, попадающих на территорию Южной Кореи с воздушными шарами, часто встречается макулатура.
На место прибыло 28 пожарных и 11 единиц специальной техники. Возгорание распространилось на 6 кв. м и было ликвидировано через 25 минут, никто не пострадал.
Взрывное устройство с таймером используется для того, чтобы разбросать отходы на большей площади. Официальный представитель комитета начальников штабов Республики Корея Ли Сон Чжун отметил, что доля шаров с детонаторами растет. В среду состоялась десятая по счету акция с запуском шаров с конца мая.