Դեպի Հայաստան և Հայաստանից դրամական փոխանցումները կտրուկ պակասել են
ԵՐԵՎԱՆ,16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայիսին Հայաստանում ոչ առևտրային զուտ դրամական փոխանցումները նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ կրճատվել են 44 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման ցուցանիշ է ներկայացրել Համաշխարհային բանկը:
Դա պայմանավորված է եղել դեպի Հայաստան ֆինանսական ներհոսքերի 34 տոկոսով նվազելու հանգամանքով: Նշվում է, որ Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների ներհոսքը մայիսին կրճատվել է 55 տոկոսով (նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ)՝ հանգեցնելով ընդհանուր ծավալի զգալի նվազմանը: Փոխարենը, մայիսին ԱՄՆ-ից ֆինանսական ներհոսքերն աճել են 4 տոկոսով, իսկ ապրիլին գրանցվել է 14 տոկոս ցուցանիշ:
Գարնան երկրորդ ամսին դեպի արտերկիր դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալը նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ նվազել է 12 տոկոսով: Հայաստանից Ռուսաստան ֆինանսական հոսքերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել են 17 տոկոսով:

Денежные переводы в Армению и из Армении резко сократились
В мае чистые некоммерческие денежные переводы в Армению сократились на 44% по сравнению с тем же месяцем прошлого года. Как сообщает Арменпресс, такую статистику представил Всемирный банк.
Это произошло из-за того, что финансовые переводы в Армению сократились на 34%. Отмечается, что приток денежных переводов из России в мае сократился на 55% (по сравнению с тем же месяцем прошлого года), что привело к существенному снижению общего объема. Вместо этого финансовые переводы из США увеличились на 4% в мае и на 14% в апреле.
Во втором месяце весны общий объем денежных переводов за границу снизился на 12% по сравнению с апрелем прошлого года. Финансовые потоки из Армении в Россию сократились на 17% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.