«Նոր գիրք»-27/24. Րաֆֆի, Զոլա, Մաղաքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2024 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Րաֆֆի, «Խամսայի մելիքությունները»
Տարածաշրջանում խնդիրները գրեթե չեն փոխվել։ Հավակնոտները գրեթե նույնն են։ Գրքի վերջաբանում Րաֆֆին, թեև թվում է` անուղղակի, ցույց է տալիս, թե որտեղ են մեր ձախողումները։ Պատմության հեղինակը հստակ աշխարհաքաղաքական դիրքորոշում ցույց չի տալիս, թեպետ ապրում էր Թիֆլիսում, որը Ռուսաստանի ենթական էր, սակայն այս գիրքը Թիֆլիսում տպագրվելուց հետո արգելվեց հասցնել գրավաճառներին։ Մեզանում առանձին գրքով կտպագրվի դեռ նոր։
«Խամսա» արաբերենից նշանակում է հնգյակ։ Գրքում ներկայացվում է Արցախի հինգ մելիքությունների՝ Գյուլիստանի, Ջրաբերդի, Խաչենի, Վարանդայի և Դիզակի պատմությունը։ Գիրքը լույս է ընծայել «Դարակ»-ը։
Էմիլ Զոլա, «Խումարան»
Էմիլ Զոլան այս ստեղծագործությամբ ներկայացնում է իր ժամանակի աշխատավոր խավի սովորությունները, բարքերը՝ մասնավորապես վեր հանելով ակամա ստեղծված նրա արատները, բարոյական և ֆիզիկական տգեղ երևույթները։ Այս ամենով հանդերձ՝ Զոլան իր ընթերցողին սիրել է տալիս գլխավոր հերոսուհուն՝ Ժերվեզին, ատելությամբ լցնում է Լանթիեի և Վիրժինիի հանդեպ։ Հերոսների հոգեբանությունն այնքան նրբորեն է վեր հանում, որ ամենևին չի զգացվում, թե հեղինակը մտադրություն ունի բարոյախոսության դասեր տալու։
Վեպը՝ թերթոնների տեսքով, նախ լույս է տեսել լրագրերում և մեծ աղմուկ բարձրացրել թե՛ իշխանության, թե՛ քննադատների միջավայրում, քանի որ ուղղված էր Նապոլեոն III-ի երկրորդ հանրապետության դեմ, որ կեղեքում և շահագործում էր աշխատավորին։ Թարգմանությունը՝ Նվարդ Վարդանյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Արփի Մաղաքյան, «Տիգրան Մեծի հեքիաթը»
Այս գրավիչ հեքիաթը պատմում է Տիգրան Մեծ թագավորի պատկերով հնագույն մետաղադրամի մասին, որն անսպասելի ճանապարհորդության է մեկնում Մեծ Հայքով մեկ։ Հեղինակը գունեղ և կենդանի կերպով նկարագրում է դրամի թափառումները` ընթերցողին տեղափոխելով դեպի հեռավոր ժամանակներ ու վայրեր։
Հեքիաթը ոչ միայն ծանոթացնում է ընթերցողին Տիգրան Մեծի ու հզոր Մեծ Հայքի պատմությանը, այլև ցույց է անցյալի ու ներկայի կապը, ինչպես նաև հայկական ինքնության և պատմության ժառանգը լինելու կարևորությունը։ Միաժամանակ, այն խորհրդածելու առիթ է տալիս ճակատագրի, մարդկանց ու իրերի մինչև եղած անտեսանելի կապի մասին։
Հեքիաթի վերջում դրամը վերադառնում է Հայաստան։ Այս ավարտը խորհրդանշում է տունդարձի գաղափարը։ Նաև հաստատում է այն ճշմարտությունը, որ հզոր Մեծ Հայքի և հաղթական Տիգրան Մեծի Տունը Հայաստանն է։ Հեղինակային հրատարակություն։

“Новая книга” - 27/24: Раффи, Эмиль Золя, Арпи Магакян
Информационное агентство Арменпресс представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник  Арменпресс знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе Арменпресс выделил три примечательных произведения по ъ категориям, изданных разными издательствами в 2024 году, и уже переданных на суд читателей.
Раффи: Меликства Хамсы
Проблемы в регионе практически не изменились. Претеденты - всё те же. В послесловии книги Раффи, хоть и косвенно, но ппредставляет, в чём же кроются наши неудачи. Автор романа не выказывает четкой геополитической направленности, хотя он жил в Тифлисе, который был под властью России. Но, тем не менее, после выхода этой книги в Тифлисе ее запретили сдавать книготорговцам. В наши дни роман впервые издается в виде отдельного тома.
“Хамса” по-арабски означает “пять”. В книге представлена ​​история пяти княжеств Арцаха: Гулистана, Джраберда, Хачена, Варанда и Дизака. Издательство: “Darak”.
Эмиль Золя: Западня
В романе Золя описал быт, привычки, нравы рабочего класса своего времени, выявляя его пороки, уродливые моральные и физические явления, создаваемые непреднамеренно. Но при всем этом, Золя внушает любовь к главной героине, Жервезе. Персонажи раскрывается так тонко, что не возникает чувства, что автор преподает уроки морали. Роман впервые был опубликован в газете и вызвал большой резонанс как у властей, так и у критиков, поскольку он был направлен против Второй республики Наполеона III, которая угнетала и эксплуатировала рабочих. Перевод: Нвард Варданян. Издательство: “Эдит принт”.
Арпи Магакян: Сказка Тиграна Великого
Эта увлекательная сказка о древней монете с изображением царя Тиграна Великого, которая отправляется в неожиданное путешествие по Великой Армении. Автор красочно и живо описывает странствия монеты, перенося читателя в далекие времена и места. Сказка не только знакомит читателя с историей Тиграна Великого и великой могущественной Армении, но и показывает связь между прошлым и настоящим, а также необходимость оставаться преемником армянской идентичности и истории.
В конце сказки монета возвращается в Армению. Этот финал символизирует идею возвращения домой. Он также подтверждает ту истину, что именно Армения является Домом могущественной Великой Армении и победоносного Тиграна Великого. Авторское издание.