Բաքվի դատարաններում մեղադրյալ հայերի իրավունքների պաշտպանությունը պատշաճ չի իրականացվում. փորձագետ Աննա Մելիքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանական դատարանները տարրական իրավունքներ չեն ապահովել հայերի համար: Այս կարծիքն է հայտնել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի իրավական հարցերով փորձագետ Աննա Մելիքյանը: Փորձագետն, անդրադառնալով հայ ռազմագերիների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերի, ինչպես նաև նրանց մասնակցությամբ անցկացվող դատավարությունների մասին, նշել է, որ դրանց ընթացքում մեղադրյալների պաշտպանությունը կրում է ձևական բնույթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փորձագետը հայտնել է Մեդիա կենտրոնում կազմակերպված՝ «Բաքվում պահվող հայ գերիների ճակատագիրն ադրբեջանական դատարաններում» թեմայով քննարկման ընթացքում։
Աննա Մելիքյանը, խոսելով օգտագործվող տերմինաբանության մասին, նշել է, որ այն 23 հայերը, որոնք այժմ գտնվում են Բաքվի բանտերում, Ադրբեջանի իշխանության տակ են հայտնվել հակամարտության արդյունքում։ Նրա կարծիքով՝ ցանկացած անձ, ով ազատությունից զրկվում է հակամարտության հետևանքով, ապա պետք է ունենա ռազմագերու կարգավիճակ։
«Այդ 23-ից մի մասը հակամարտությանն անմիջական մասնակցություն ունեցող անձանցից են եղել և պետք է օգտվեն ռազմագերու կարգավիճակից, մի մասը քաղաքացիական անձինք են, ովքեր ևս ազատությունից զրկվել են հակամարտության արդյունքում և պետք է օգտվեն միջազգային նորմերի ավելի բարենպաստ դրույթներից»,-նշեց Մելիքյանը։
Նա նկատեց, որ այդուհանդերձ, այն անձն, ով ազատությունից զրկվել է հակամարտության արդյունքում, նրան չի ազատում քրեական պատասխանատվությունից։
«Այս 23 անձանց որոշ մասն ազատությունից զրկվել է հենց ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար, ուստի նրանց կարգավիճակը պետք է որոշվի այդ տեսանկյունից, այդ թվում՝ նաև այն մեղադրանքները, որոնք նրանց առաջադրված են»,-ասաց փորձագետը՝ հավելելով, որ դեռևս 2020 թվականից կան ազատությունից զրկված անձինք, որոնց մի մասը ռազմական գործողությունների մասնակիցներ են, իսկ մյուս մասը՝ քաղաքացիական անձինք են։
Աննա Մելիքյանը, խոսելով այս պահին Բաքվի բանտերում գտնվող հայերի թվի, նրանց առաջադրված մեղադրանքների մասին, նշեց, որ հաշվի առնելով նախորդ տարիների փորձը, թե Ադրբեջանում ինչպիսի դատավարություններ են տեղի ունեցել հայազգի այլ ներկայացուցիչների նկատմամբ՝ կարող ենք փաստել, որ ադրբեջանական դատարանները տարրական իրավունքներ չեն ապահովել հայերի համար։
«Վերադարձված գերիների հետ շփման ընթացքում մենք նրանցից լսել ենք, որ որևէ պաշտպանություն և արդյունավետ նախապատրաստական աշխատանքներ չեն իրականացվել։ Փաստաբանները ձևականորեն ներկա են գտնվել դատական նիստերին և որևէ պաշտպանություն չեն իրականացրել։ Բացի այդ, պաշտպանվող կողմին հնարավորություն չի տրվել վկաներ ներկայացնելու, և դատավարությունն ընթացել է միայն մեղադրող կողմի ապացույցների հիման վրա»,-ընդգծեց Մելիքյանը՝ հավելելով, որ հայ ռազմագերիների դատավարությունների ժամանակ եղել են նաև թարգմանչական խնդիրներ՝ որոշ դեպքերում այն եղել է անորակ, իսկ որոշ դեպքերում էլ մեղադրյալ հայերն ընդհանրապես չեն կարողացել լսել այն։

Права обвиняемых армян в бакинских судах не защищены должным образом: эксперт Анна Меликян
В азербайджанских судах не обеспечены элементарные права армян. Такое мнение высказала эксперт по правовым вопросам общественной организации "Защита прав без границ" Анна Меликян.
Касаясь уголовных дел, возбужденных против армянских военнопленных, а также проводимых с их участием судебных процессов, эксперт отметила, что защита обвиняемых там носит формальный характер.
Как сообщает Арменпресс, об этом Анна Меликян заявила в ходе дискуссии на тему "Судьба содержащихся в Баку армянских заключенных в судах Азербайджана", организованной в Медиа-центре.
Анна Меликян, говоря об используемой терминологии, отметила, что 23 армянина, находящиеся сейчас в бакинских тюрьмах, попали под власть Азербайджана в результате конфликта. По ее мнению, любой человек, лишенный свободы в результате конфликта, должен иметь статус военнопленного.
"Часть из этих 23 человек были лицами, непосредственно участвовавшими в конфликте, и должны пользоваться статусом военнопленных. Часть - гражданские лица, которые также были лишены свободы в результате конфликта и должны пользоваться более благоприятными положениями международных норм", - отметил Меликян.
Она отметила, что тем не менее человек, лишившийся свободы в результате конфликта, не освобождается от уголовной ответственности.
"Некоторые из этих 23 человек были лишены свободы за участие в военных действиях, поэтому их статус должен быть определен именно с этой точки зрения, включая предъявленные им обвинения", - сказал эксперт. Она  добавила, что еще есть люди, с 2020 года лишенные свободы, часть из которых являются участниками боевых действий, а другая часть - гражданскими лицами.
Анна Меликян, говоря о числе армян, находящихся в настоящее время в тюрьмах Баку, предъявленных им обвинениях, отметила, что, принимая во внимание опыт предыдущих лет, происходившие в Азербайджане судебные процессы в отношении других представителей армянского народа, можно констатировать, что азербайджанские суды не обеспечили элементарные права армян.
"Во время общения с вернувшимися пленными мы услышали от них, что никакой защиты и эффективной подготовительной работы не проводилось. Адвокаты формально присутствовали на судебных заседаниях и не обеспечивали никакой защиты. Кроме того, защите не была предоставлена ​​возможность представить свидетелей, и суд проводился только на основании доказательств обвинения", - подчеркнула Меликян, добавив, что на процессах над армянскими военнопленными также были проблемы с переводом: в некоторых случаях он был некачественным, а в других - обвиняемые армяне вообще не могли его слышать.