Հարավային Կորեան Ռումինիային կմատակարարի զինամթերքի խոշոր խմբաքանակ՝ 939 միլիոն դոլարի չափով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունը Ռումինիայի հետ կնքել է գործարք՝ մոտ 1,3 տրիլիոն վոն (939 մլն դոլար) գումարի չափով զինամթերքի խոշոր խմբաքանակի վաճառքի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Ստորագրված փաստաթղթի համաձայն՝ Հարավային Կորեայի Hanwha Aerospace պաշտպանական հսկան զենք և զինամթերք կարտահանի Ռումինիա։ Մասնավորապես, ռումինական կողմը կստանա 54 K-9 ինքնագնաց հաուբից և 36 զրահամեքենա զինամթերքի տեղափոխման համար։
Ինչպես նշում է Yonhap-ը, սա Ռումինիայի կողմից զենքի գնման խոշորագույն գործարքն է վերջին յոթ տարվա ընթացքում։ Սեուլը նաև ակնկալում է, որ Ռումինիան կշարունակի համագործակցել Կորեայի Հանրապետության հետ զենքի գնումների բնագավառում և ապագայում հետաքրքրություն կցուցաբերի Redback հետևակային մարտական ​​մեքենայի և K-2 տանկի նկատմամբ։
Հարավային Կորեան արդեն ինքնագնաց հաուբիցներ է մատակարարել որոշ երկրների, այդ թվում՝ Ավստրալիային, Եգիպտոսին, Հնդկաստանին, Նորվեգիային, Լեհաստանին, Թուրքիային, Ֆինլանդիային և Էստոնիային:

Южная Корея поставит Румынии крупную партию боеприпасов на сумму $939 миллионов
Республика Корея подписала с Румынией соглашение о продаже крупной партии боеприпасов на сумму около 1,3 триллиона вон ($939 миллионов). Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Yonhap.
Согласно подписанному документу, южнокорейский оборонный гигант Hanwha Aerospace будет экспортировать в Румынию оружие и боеприпасы. В частности, румынская сторона получит 54 самоходные гаубицы К-9 и 36 бронемашин для перевозки боеприпасов.
Как отмечает Yonhap, это крупнейшая сделка по закупке оружия Румынией за последние семь лет. Сеул также ожидает, что Румыния продолжит сотрудничество с Республикой Корея в сфере закупок вооружения и в будущем проявит интерес и к боевой машине пехоты Redback и танку К-2.
Южная Корея уже поставляла самоходные гаубицы в ряд стран - в Австралию, Египет, Индию, Норвегию, Польшу, Турцию, Финляндию и Эстонию.