Հարավային Կորեան Ռումինիային կմատակարարի զինամթերքի խոշոր խմբաքանակ՝ 939 միլիոն դոլարի չափով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունը Ռումինիայի հետ կնքել է գործարք՝ մոտ 1,3 տրիլիոն վոն (939 մլն դոլար) գումարի չափով զինամթերքի խոշոր խմբաքանակի վաճառքի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Ստորագրված փաստաթղթի համաձայն՝ Հարավային Կորեայի Hanwha Aerospace պաշտպանական հսկան զենք և զինամթերք կարտահանի Ռումինիա։ Մասնավորապես, ռումինական կողմը կստանա 54 K-9 ինքնագնաց հաուբից և 36 զրահամեքենա զինամթերքի տեղափոխման համար։
Ինչպես նշում է Yonhap-ը, սա Ռումինիայի կողմից զենքի գնման խոշորագույն գործարքն է վերջին յոթ տարվա ընթացքում։ Սեուլը նաև ակնկալում է, որ Ռումինիան կշարունակի համագործակցել Կորեայի Հանրապետության հետ զենքի գնումների բնագավառում և ապագայում հետաքրքրություն կցուցաբերի Redback հետևակային մարտական ​​մեքենայի և K-2 տանկի նկատմամբ։
Հարավային Կորեան արդեն ինքնագնաց հաուբիցներ է մատակարարել որոշ երկրների, այդ թվում՝ Ավստրալիային, Եգիպտոսին, Հնդկաստանին, Նորվեգիային, Լեհաստանին, Թուրքիային, Ֆինլանդիային և Էստոնիային:

Under the agreement signed Tuesday, South Korean defense giant Hanwha Aerospace will export weapons and ammunition, including 54 K-9 self-propelled howitzers and 36 K-10 armored ammunition resupply vehicles, according to the Defense Acquisition Program Administration (DAPA).
The deal -- the biggest in Romania's arms acquisition over the past seven years -- came about three months after President Yoon Suk Yeol held summit talks with his Romanian counterpart, Klaus Iohannis, in Seoul where they agreed to boost cooperation in defense and nuclear energy, Yonhap adds.
"Based on the K-9 self-propelled howitzer export deal, we anticipate cooperation with Romania to expand in areas such as ground weapons systems involving Redback infantry fighting vehicles and K-2 tanks as well as guided weapons involving air defense systems," Yonhap reports DAPA Minister Seok Jong-gun as saying.
With the deal, Romania has become the ninth country to acquire K-9 self-propelled howitzers, in addition to Australia, Egypt, India, Norway, Estonia, Turkey, Poland and Finland.