Բախտավոր և օրհնված եմ, որ իմ կյանքն անցկացրել եմ՝ պատմություններ պատմելով. Քևին Սփեյսին Երևանում հանդիպեց երկրպագուներին
Բախտավոր և օրհնված եմ, որ  իմ կյանքն անցկացրել եմ՝ պատմություններ պատմելով. Քևին Սփեյսին Երևանում հանդիպեց երկրպագուներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օսկարակիր դերասան Քևին Սփեյսին, որի կերտած կերպարները չեն կրկնում մեկը մյուսին, իրեն բախտավոր, անգամ օրհնված մարդ է համարում, քանի որ հնարավորություն է ունեցել իր կյանքն անցկացնել թատրոնում և կինոյում՝ պատմություններ պատմելով։ Ասում է՝ երբ նայում է իր ֆիլմերից առանձնացված դրվագները, հիշում է իր դերերը, խաղընկերներին, որոնց հետ աշխատել է, որոնց բարձր է գնահատում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սփեյսին, որ «Ոսկե ծիրան» 21-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրն է, հուլիսի 9-ին Կինոյի տանը հանդիպեց իր արվեստի հարյուրավոր երկրպագուների հետ։
Նա ասաց՝ հրաշալի է բեմ բարձրանալ ու նման բազմամարդ լսարան տեսնել։ «Սա հուզիչ է ինձ համար ու կարևոր»,-նշեց արտիստը։
Սփեյսին կարծում է՝ կարևոր չէ դու թատրոնի դերասան ես, թե կինոյի, կարևորը՝ լավ խաղն է։ «Կապ չունի պրոֆեսիոնալ բեմում ես, թե դպրոցական թատերախմբում, պետք է պարզապես խաղալ։  Ֆիլմում, իհարկե, շատ գումար է հնարավոր վաստակել, սակայն լավ դերասանը լավ դերասան է ամենուր, իսկ վատ դերասանը վատն է։ Եթե կարծում եք, որ կարող եք տեսախցիկի առաջ լինել, կամ բեմում, ժամանակի ընթացքում կգնաք դեպի դա»,-հավաստիացրեց նա։
Դերասանը երբեմն հանդիպում է մարդկանց, որ պնդում են, թե տեսել են իր բոլոր ֆիլմերը։ Նա պատասխանում է, որ դա անհնար է։ «Ամերիկացի դերասան Ջեք Լեմոնին Ամերիկյան ինստիտուտը նվաճումների համար մի մրցանակ է տալիս։ Երեկոյան, երբ նշում էինք իրադարձությունը, հիշում նրա դերակատարումները, նա ասաց, որ պրոդյուսերին հարցրել է, թե մրցանակը հանձնելուց առաջ քանի ֆիլմից է  ցուցադրվելու, պրոդյուսերը պատասխանել է՝ 33։ Ջեքը նշել է, որ ախր ինքը 73 ֆիլմում է խաղացել։ Պրոդյուսերն էլ ընդգծել է՝ եթե բոլոր ֆիլմերը ցույց տային, դահլիճում ներկաների մեծ մասը կլքեր հանդիսությունը»,-պատմեց Սփեյսին և հավելեց՝ և՛ ինքը, և՛ այլ դերասաններ վատ դերեր խաղացել են։
Խոսելով «Յոթը» ֆիլմի մասին՝ դերասանը հիշեց՝ ծանոթանալով սցենարին՝ չի հասկացել, թե ինչ է հարկավոր անել այդ դերի հետ, ինչպես կերտել այդ կերպարը։ Նախորդ ֆիլմի համար Սփեյսին հատուկ կտրվածք է ունեցել և «Յոթը» կինոնկարի ռեժիսոր Դևիդ Ֆինչերին հարցրել է, թե ինչ է հարկավոր անել մազերի հետ։ Արդյունքում Ֆինչերն ու Սփեյսին սափրել են իրենց մազերը և 14 օրում նկարահանել են կինոնկարը։ Պատրաստվելու շատ ժամանակ չեն ունեցել, և Ֆինչերը Սփեյսիին ասել է, որ հաղթահարելու են ամեն բան, որ Սփեյսին հաղթելու է։
Դերասանը կարծում է՝ Ֆինչերը հաջողում է, քանի որ միշտ ձգտում է կատարելության, միշտ գիտի, թե ինչ է ցանկանում նկարահանել։ «Նա երբեք չի նկարել մի կտոր, որը չի օգտագործել։ Նրա հետ աշխատելը հաճելի փորձառություն է, որովհետև շատ բան ես անում, կարգուկանոն ես հաստատում։ Կան ռեժիսորներ, որոնք ամեն բան նկարում են, հետո հասկանում, թե ինչ է պետք  անել»,-պատմեց Քևին Սփեյսին, որին Ֆինչերը շատ է ուղղորդել։
Ըստ Քևին Սփեյսիի՝ յուրաքանչյուր դերասան պետք է ունենա ձայն, որի շնորհիվ իրեն կլսեն, մարզավիճակ և այլն։
«Երբ ես սկսեցի սովորել, շատ երիտասարդ էի։ Լսողությունս հիանալի էր. կարող էի լսել, թե որևէ բան ինչպես է հնչում։ Մայրն ժամանակին ինձ տանում էր կինոթատրոն, որը նոր արվեստ էր, ես սկսում էի ուշադիր հետևել մորս արձագանքին, տեսնում էի, թե նա ինչպես է ծիծաղում։ Հետո գնում էինք տուն, և ես տարբեր կերպարների ձայներով ու ժեստերով խնդրում էի նրան մակարոն եփել կամ լոլիկ և այլն։ Դա մայրիկիս ստիպում էր ծիծաղել։ Դա էր ինձ համար կարևոր»,-նշեց նա։
Ռեժիսոր Սեմ Մենդեսի «Ամերիկյան գեղեցկություն»-ը Սփեյսիի ամենահայտնի ֆիլմերից է։ Դերասանը միշտ հիացել է Մենդեսի աշխատելաոճով, տաղանդով։ «Նա հրաշալի ոճ ուներ նաև թատրոնում։ Լավ էր աշխատում դերասանների հետ։ Երբ նա առաջարկեց խաղալ իր առաջին ֆիլմում, իսկ ես նրան լավ գիտեի թատրոնից,  Լոնդոնում էի, այլ ֆիլմում էի նկարահանվում։ Հանդիպեցինք փաբերից մեկում, զրուցեցինք։ Երկու շաբաթ անց պետք է սկսեինք նկարահանումները, և Սեմն ինձ հարցրեց, թե վերջին անգամ, երբ եմ նայել «Բնակարան» ֆիլմը, և խնդրեց կրկին նայել այն։ Ես դա արեցի։ Նա խնդրեց, որ ես իմ դերը կերտեմ այնպես, ինչպես «Բնակարան» ֆիլմի հերոսն է արել, որ կարողանամ ճիշտ պահել ֆիլմի ուղղությունը, որ ամեն րոպե մարդիկ տեսնեն, թե հերոսը՝ Լեսթերը, ուր է գնում։ Ես հասկացա, որ նա հրաշալի գիտի իր աշխատանքը», -պատմեց դերասանը, որին երկրպագուները նվերներ հանձնեցին, ջերմ խոսքեր ասացին և սեր խոստովանեցին։
«Ոսկե ծիրան»-ի բացմանը կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը կինոյում ունեցած անգնահատելի ավանդի համար «Փարաջանովյան թալեր» էր հանձնել Սփեյսիին։ Դերասանը նշել էր, որ իրեն պատվելով՝ պատվում են այն մարդկանց, որոնք նպաստել են իր մասնակցությամբ ֆիլմերի նկարահանմանը, որոնք գլխիվայր փոխել են իր կյանքը։
Քևին Սփեյսին ոչ միայն իր սերնդի, այլև շատերի համոզմամբ՝ բոլորի ժամանակների լավագույն արտիստներից մեկն է։
Նա ոչ միայն կրկնակի օսկարակիր է, այլև արժանացել է Լոուրենս Օլիվիեի մրցանակին լավագույն թատերական դերակատարման համար, «Ոսկե գլոբուս» է ստացել՝ որպես հեռուստասերիալում լավագույն դերասան:
Սփեյսին խաղացել է 1990-2010-ականների ամենաակնառու ամերիկյան ֆիլմերում, ինչպիսիք են՝ «Քեյ-Փեքսը» (2001), «Յոթը» (1995), «Ամերիկյան գեղեցկությունը» (1999), «Կասկածելի դեմքերը» (1996), «Խաղաթղթե տնակը» հեռուստասերիալը (2013-2017) և այլն:
Քևին Սփեյսին համագործակցել է վերջին քառասուն տարվա լավագույն ամերիկացի, բրիտանացի ռեժիսորների՝ Դևիդ Ֆինչերի, Ալան Փարքերի, Սեմ Մենդեսի, Էդգար Ռայթի, Քըրթիս Հենսոնի, Ջեյ. Սի. Չենդորի, Ջոն Լասեթերի, Դունքան Ջոնսի, Մայք Նիքոլսի, Բրայան Սինգերի, Ջեյմս Ֆոուլիի, Ալան Ջեյ. Փաքուլայի և այլոց հետ՝ էկրանին հայտնվելով Բրեդ Փիթի, Մարտին Ֆրիմենի, Ալ Պաչինոյի, Քիմ Բեսինջերի, Ռասել Քրոուի, Սեմ Ռոքուելի, Գուինեթ Փելթրոուի, Ջեֆ Բրիջեսի, Ջեք Լեմոնի, Անետ Բենինգի պես աստղերի կողքին:

Я счастлив, что провел всю свою жизнь, рассказывая истории: Кевин Спейси встретился со своими поклонниками в Ереване
Оскароносный актер Кевин Спейси считает себя счастливым человеком, поскольку у него была возможность провести свою жизнь в театре и кино, рассказывая истории. Он говорит, что, когда просматривает избранные эпизоды из своих фильмов, вспоминает свои роли, коллег, с которыми работал, которых очень ценит.
Как сообщает Арменпресс, Кевин Спейси, который является почетным гостем 21-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”, встретился 9 июля в Доме кино с сотнями поклонников своего искусства.
Он сказал, что это чудесно выйти на сцену и увидеть такую ​​большую аудиторию. “Для меня это волнительно и важно”, — сказал артист.
Спейси считает, что неважно, актёр ли ты театра или кино, главное — хорошо играть. “Неважно, на профессиональной сцене ты или в школьной труппе, ты просто должен играть. Конечно, в кино можно заработать много денег, но всюду хороший актер является хорошим актером, а плохой актер – плохим. Если ты думаешь, что можешь быть перед камерой или на сцене, то со временем придешь к этому”, - заверил он.
Актер иногда встречает людей, которые утверждают, что видели все его фильмы. Он отвечает, что это невозможно. “Американский институт вручает награду за достижения американскому актеру Джеку Леммону. Вечером, когда мы праздновали это событие, вспоминали его роли, сказал, что спросил у продюсера, сколько фильмов будет показано перед вручением награды, продюсер ответил: 33. Джек сказал, что сыграл в 73 фильмах. Продюсер подчеркнул, что если бы были показаны все фильмы, большая часть зрителей в зале покинула бы мероприятие”, - рассказал Спейси и добавил, что и он, и другие актеры играли плохие роли.
Говоря о фильме “Семь”, актер вспоминал, что, ознакомившись со сценарием, он не понимал, что нужно делать с этой ролью, как создать этого персонажа. Для предыдущего фильма Спейси сделал специальную стрижку и спросил режиссера “Семь” Дэвида Финчера, что делать с волосами. В результате Финчер и Спейси сбрили волосы и сняли фильм за 14 дней. У них не было много времени на подготовку, и Финчер сказал Спейси, что они справятся со всем, что Спейси одержит победу.
Актер считает, что Финчер успешен, потому что он всегда стремится к совершенству, всегда знает, что хочет снимать. “Он никогда не снимал ничего, что не было использовано. Работать с ним — приятный опыт, потому что ты много делаешь, наводишь порядок. Есть режиссеры, которые все снимают, а потом уже понимают, что нужно делать”, — рассказал Кевин Спейси.
По его мнению, у каждого актера должен быть голос, манера и т.д., благодаря которым его будут слышать.
“Когда я начал учиться, я был очень молод. Мой слух был превосходным. Я мог слышать любой звук. Мама водила меня в кино, тогда это было новое искусство, я стал внимательно следить за реакцией мамы, видел, как она смеялась. Потом мы шли домой, и я просил ее приготовить макароны или помидоры и т.д., используя голоса и жесты разных персонажей. Это смешило мою мать. Для меня это было важно”, — сказал он.
“Красота по-американски” Сэма Мендеса — один из самых известных фильмов Спейси. Актер всегда восхищался стилем работы и талантом Мендеса. “У него был замечательный стиль и в театре. Он хорошо работал с актерами. Когда он предложил сняться в его первом фильме, а я хорошо знал его по театру, я был в Лондоне, снимался в другом фильме. Мы встретились в одном из пабов и поговорили. Две недели спустя мы должны были начать съемки, и Сэм спросил меня, когда я в последний раз смотрел фильм «Квартира», и попросил посмотреть его еще раз. Я сделал это. Он попросил меня создать свою роль так же, как это сделал герой фильма «Квартира», чтобы я мог держать направление фильма правильно, чтобы каждую минуту люди могли видеть, куда движется герой фильма Лестер. Я понял, что он очень хорошо знает свое дело”, - рассказал актер.
На открытии “Золотого абрикоса” художественный руководитель кинофестиваля Карен Аветисян вручил Спейси “Параджановский талер” за неоценимый вклад в кинематограф. Актер отметил, что, чествуя его, чествуют и тех людей, которые способствовали съемкам фильмов с его участием, которые перевернули его жизнь.