Պետք է նկարել այն, ինչ ցանկանում ես և չգնալ շուկայի տենդենցների հետևից. Ատոմ Էգոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը, որի «Յոթ քող» ֆիլմի ցուցադրությամբ մեկնարկեց Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը, ընդգծում է՝ ֆիլմը խորհրդանշում է ցանկությունը, փափագը, ուժը։
Էգոյանը 1990 թվականին բեմադրել է «Սալոմե» օպերային ներկայացումը, իսկ  «Յոթ քող» ֆիլմը, որի պրեմիերան տեղի է ունեցել 2023-ին Տորոնտոյի կինոփառատոնին, նկարահանել է՝ հենվելով «Սալոմե» բեմադրության վրա։
Ֆիլմը Ռիխարդ Շտրաուսի «Սալոմե» օպերայի կլանիչ և վառ պատկերային վերաիմաստավորումն է, որտեղ դերասանուհի Ամանդա Սեյֆրիդը փայլում է թատրոնի ռեժիսորի դերում, որը ջանում է կյանքի կոչել Սալոմեի աստվածաշնչյան պատմության սեփական մեկնությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում հուլիսի 8-ին կինոյի երկրպագուների հետ հանդիպմանը ռեժիսորն ասաց՝ արտադրական շղթան, որ սկսել է 1996 թվականին, շատ պրովոկատիվ կողմ է ունեցել և մեծ ազդեցություն թողել հասարակության վրա, նաև կրել է հասարակության ազդեցությունը։
«Ֆիլմը նկարահանելիս ցանկացա բոլորովին այլ ուղղությամբ գնալ. ցանկացա, որ կին դերակատար լինի և մի ամբողջ պատմություն ստեղծեցի։ Չէի ուզում միայն իմ անձնական պատմությունն ունենալ։ Գլխավոր հերոսուհին իրականում հորինված կերպար է, բայց ես զգում էի նրան, տեսնում, որ այդ հերոսուհին կին է, որ ձգտում է հասնել խաղաղության։ Նոր մեկնաբանություն ստեղծեցի։ Այն, ինչ բեմի վրա էր, այլ էր»,-նշեց Էգոյանը։
Ատոմ Էգոյանը 20-25 տարեկանում հիմնականում թատրոնով է զբաղվել, սակայն, երբ սկսել է ֆիլմեր նկարահանել, աստիճանաբար հեռացել է թատրոնից։ Նա խոստովանեց, որ միայն թատերարարվեստով չէր կարող ապրել։
«Երկընտրանքը հաճախ արվեստագետին տանում է այլ ուղղությամբ, որտեղ կարող ես գտնել ոգեշնչող էլեմենտներ, կարող ես ստեղծել մի աշխարհ, որ կառավարվում է հստակ օրենքներով։ Դա է դառնում քո թեման»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ «Յոթ քող»-ի գլխավոր հերոսուհին ունի իր պատկերացումները, ձգտում է բեմադրել օպերան, ցանկանում վերհիշել իր տրավմատիկ անցյալը, սակայն  անդրադառնալով անցյալին՝ այդ տրավման կրկնապատկվում է։
«Ի սկզբանե չէինք ակնկալում, որ ընթացքն այսպիսին է լինելու։ Անցյալին վերադառնալը գուցե կապ ունի իմ հայկական արմատների հետ։ Երբեմն կյանքը մեզ տարօրինակ ուղիներով է  տանում։ Հիման լինում է  սարսափելի, ողբերգական, և մենք ցանկանում ենք մեր ներկան ավելի լավը դարձնել ու տեսնել, թե ինչ է տեղի ունեցել մի քանի տարի առաջ և հիասթափվում ենք։ Ինչի՞ կարիք ունենք. ուզում ենք հաղորդակցվել։ Ահա, թե ինչով եմ ես հետաքրքրված ու ինչ եմ ցանկացել ցույց տալ»,-շեշտեց Էգոյանը։
Նա կարծում է՝ երբեմն կինոշուկան կարող է հիասթափեցնել, սակայն պետք  է նկարահանել այն, ինչը ցանկանում ես, ինչը քեզ է հետաքրքրում, ոչ թե գնալ շուկայական տենդենցների հետևից։
«Ցանկանում եք տրավմայի մասին խոսել, արեք դա, ցանկանում եք միայնության մասին խոսել, պետք է դա անել»,-ասաց ռեժիսորը։
Վերադառնալով «Յոթ քող» ֆիլմին՝ Էգոյանը շեշտեց՝ բոլորը հարցրել են, թե ինչու գլխավոր հերոսուհին ֆիլմի վերջում որևէ սարսափելի բան չի անում։
«Մարդիկ ցանկանում էին, դա։ Գուցե հերոսուհուն թույլ տայի սարսափելի քայլի դիմել, սարսափ ֆիլմ ստացվել, բայց ես նման բան երբեք չեմ անի»,-նշեց նա։
Ատոմ Էգոյանը վստահեցրեց՝ յուրաքանչյուր ռեժիսոր պետք է համբերատար լինի, կառչի իր կինոնկարից, ինչն այժմ շատերին է պակասում։ Ըստ նրա՝ հանդիսատեսը ևս անհամբեր է, արագ է ձանձրանում, ուստի ինքը շնորհակալ է, որ իր ֆիլմերը մարդիկ կարողանում են համբերությամբ դիտել։
Ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում ռեժիսորը խոսել էր «Ոսկե ծիրան»-ի մասին ու նշել¸որ այն երկրի համար բացառիկ փառատոն է և անգամ բարդ ժամանակներում կարողանում է իր շուրջ համախմբել մշակույթի ականավոր գործիչների և պահպանել մշակույթը։
Երևանի 21-րդ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հուլիսի 7-14-ը հանրությանը կներկայացնի մրցութային ֆիլմեր աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր Կաննի, Բեռլինի և այլ փառատոններից: Ֆիլմերի ցուցադրությունները կազմակերպվելու են Կինոյի տանը, Մալյանի անվան թատրոնում և «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Փառատոնն առանձնահատուկ անդրադարձ կկատարի երկու մեծությունների՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններին:
Փառատոնն այս տարի հյուրընկալել է այնպիսի ականավոր հյուրերի, ինչպիսիք են՝ կրկնակի օսկարակիր ռեժիսոր Ալեքսանդր Փեյնը, ամբողջ աշխարհում Փարաջանովի դեսպանը համարվող ռեժիսոր Տարսեմ Սինգհը, կինոյի աշխարհում Հայաստանի դեսպան Ատոմ Էգոյանը, թատրոնի և կինոյի աշխարհահռչակ դերասան օսկարակիր Քևին Սփեյսին։ Հյուրերից յուրաքանչյուրը բաց հանդիպում կունենա կինոյի երկրպագուների հետ, որոնց ընթացքում հնարավոր կլինի նաև հարցեր ուղղել հյուրերին։

One should shoot what they want and not follow market trends - Atom Egoyan
Egoyan directed the opera "Salome" in 1990, and the film "Seven Veils," which premiered at the Toronto Film Festival in 2023, is based on the opera "Salome." The film offers a gripping and vivid reimagining of Richard Strauss' opera "Salome," with actress Amanda Seyfried shining as a theater director striving to bring her own interpretation of the biblical story of Salome to life.
During a meeting with movie fans on July 8 as part of the "Golden Apricot" festival, the director stated that the production chain, which began in 1996, had a highly provocative aspect and had a significant impact on societies, being influenced by society as well.
"While shooting the film I wanted to go in a completely different direction. I wanted the main character to be a woman and created a whole story around that. I didn't want it to be just my personal story. The main heroine is actually a fictional character, but I was able to feel her, to see that the character is a woman striving for peace. I created a new interpretation. What was on the stage was different," said Egoyan.
At the age of 20-25, Atom Egoyan was primarily involved in theatre, but when he began directing films, he gradually moved away from the theatre. He admits that he couldn't live solely through theatre art.
"The dilemma often leads an artist in another direction, where inspiring elements can be found, where you can create a world governed by definite laws. This becomes your theme," he said.
According to him, the main character in the film "Seven Veils" has her own ideas; she aspires to direct opera, wants to recall her traumatic past, but when she reflects on the past, this trauma intensifies.
"From the very beginning, we didn't expect the film to take this path. The return to the past is perhaps connected to my Armenian roots. Sometimes life leads us in strange ways. The present is awful, tragic, and we want to make our present better and see what happened a few years ago, and we get disappointed. What do we need? We want to communicate. This is what interests me and what I wanted to show," emphasized Egoyan.
He believes that sometimes the film market can be disappointing, but one should make what they want, rather than follow market trends.
"If you want to talk about trauma, do it; if you want to talk about loneliness, you should do it," said the director.
Returning to the movie "Seven Veils," Egoyan stressed that everyone asked why the main character doesn't do anything terrible at the end of the movie.
"People wanted it. Perhaps I could have allowed the heroine to take a terrible step, and it would have turned into a horror film, but I will never do such a thing," he said.
Earlier, at a briefing with journalists, the director spoke about the "Golden Apricot" and noted that it is an exceptional festival for the country. Even in difficult times, it is able to gather prominent figures of culture and preserve cultural heritage.
The 21st Golden Apricot Yerevan International Film Festival (GAIFF) will take place on 7-14 July this year.
Golden Apricot will present to the public films from different countries of the world in the competition sections, as well as films from top film festivals (Cannes, Berlin, etc.).
This year, the festival hosted such prominent guests as: two-time Oscar-winning director Alexander Payne, director Tarsem Singh, who is considered the ambassador of Parajanov all over the world, Atom Egoyan, Armenia's ambassador to the world of cinema, world-famous actor of theater and cinema, Oscar-winner Kevin Spacey.
This year’s festival will place a special focus on the 100th birth anniversaries of renowned French-Armenian singer Charles Aznavour and filmmaker Sergei Parajanov.