Պետք է նկարել այն, ինչ ցանկանում ես և չգնալ շուկայի տենդենցների հետևից. Ատոմ Էգոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը, որի «Յոթ քող» ֆիլմի ցուցադրությամբ մեկնարկեց Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը, ընդգծում է՝ ֆիլմը խորհրդանշում է ցանկությունը, փափագը, ուժը։
Էգոյանը 1990 թվականին բեմադրել է «Սալոմե» օպերային ներկայացումը, իսկ  «Յոթ քող» ֆիլմը, որի պրեմիերան տեղի է ունեցել 2023-ին Տորոնտոյի կինոփառատոնին, նկարահանել է՝ հենվելով «Սալոմե» բեմադրության վրա։
Ֆիլմը Ռիխարդ Շտրաուսի «Սալոմե» օպերայի կլանիչ և վառ պատկերային վերաիմաստավորումն է, որտեղ դերասանուհի Ամանդա Սեյֆրիդը փայլում է թատրոնի ռեժիսորի դերում, որը ջանում է կյանքի կոչել Սալոմեի աստվածաշնչյան պատմության սեփական մեկնությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում հուլիսի 8-ին կինոյի երկրպագուների հետ հանդիպմանը ռեժիսորն ասաց՝ արտադրական շղթան, որ սկսել է 1996 թվականին, շատ պրովոկատիվ կողմ է ունեցել և մեծ ազդեցություն թողել հասարակության վրա, նաև կրել է հասարակության ազդեցությունը։
«Ֆիլմը նկարահանելիս ցանկացա բոլորովին այլ ուղղությամբ գնալ. ցանկացա, որ կին դերակատար լինի և մի ամբողջ պատմություն ստեղծեցի։ Չէի ուզում միայն իմ անձնական պատմությունն ունենալ։ Գլխավոր հերոսուհին իրականում հորինված կերպար է, բայց ես զգում էի նրան, տեսնում, որ այդ հերոսուհին կին է, որ ձգտում է հասնել խաղաղության։ Նոր մեկնաբանություն ստեղծեցի։ Այն, ինչ բեմի վրա էր, այլ էր»,-նշեց Էգոյանը։
Ատոմ Էգոյանը 20-25 տարեկանում հիմնականում թատրոնով է զբաղվել, սակայն, երբ սկսել է ֆիլմեր նկարահանել, աստիճանաբար հեռացել է թատրոնից։ Նա խոստովանեց, որ միայն թատերարարվեստով չէր կարող ապրել։
«Երկընտրանքը հաճախ արվեստագետին տանում է այլ ուղղությամբ, որտեղ կարող ես գտնել ոգեշնչող էլեմենտներ, կարող ես ստեղծել մի աշխարհ, որ կառավարվում է հստակ օրենքներով։ Դա է դառնում քո թեման»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ «Յոթ քող»-ի գլխավոր հերոսուհին ունի իր պատկերացումները, ձգտում է բեմադրել օպերան, ցանկանում վերհիշել իր տրավմատիկ անցյալը, սակայն  անդրադառնալով անցյալին՝ այդ տրավման կրկնապատկվում է։
«Ի սկզբանե չէինք ակնկալում, որ ընթացքն այսպիսին է լինելու։ Անցյալին վերադառնալը գուցե կապ ունի իմ հայկական արմատների հետ։ Երբեմն կյանքը մեզ տարօրինակ ուղիներով է  տանում։ Հիման լինում է  սարսափելի, ողբերգական, և մենք ցանկանում ենք մեր ներկան ավելի լավը դարձնել ու տեսնել, թե ինչ է տեղի ունեցել մի քանի տարի առաջ և հիասթափվում ենք։ Ինչի՞ կարիք ունենք. ուզում ենք հաղորդակցվել։ Ահա, թե ինչով եմ ես հետաքրքրված ու ինչ եմ ցանկացել ցույց տալ»,-շեշտեց Էգոյանը։
Նա կարծում է՝ երբեմն կինոշուկան կարող է հիասթափեցնել, սակայն պետք  է նկարահանել այն, ինչը ցանկանում ես, ինչը քեզ է հետաքրքրում, ոչ թե գնալ շուկայական տենդենցների հետևից։
«Ցանկանում եք տրավմայի մասին խոսել, արեք դա, ցանկանում եք միայնության մասին խոսել, պետք է դա անել»,-ասաց ռեժիսորը։
Վերադառնալով «Յոթ քող» ֆիլմին՝ Էգոյանը շեշտեց՝ բոլորը հարցրել են, թե ինչու գլխավոր հերոսուհին ֆիլմի վերջում որևէ սարսափելի բան չի անում։
«Մարդիկ ցանկանում էին, դա։ Գուցե հերոսուհուն թույլ տայի սարսափելի քայլի դիմել, սարսափ ֆիլմ ստացվել, բայց ես նման բան երբեք չեմ անի»,-նշեց նա։
Ատոմ Էգոյանը վստահեցրեց՝ յուրաքանչյուր ռեժիսոր պետք է համբերատար լինի, կառչի իր կինոնկարից, ինչն այժմ շատերին է պակասում։ Ըստ նրա՝ հանդիսատեսը ևս անհամբեր է, արագ է ձանձրանում, ուստի ինքը շնորհակալ է, որ իր ֆիլմերը մարդիկ կարողանում են համբերությամբ դիտել։
Ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում ռեժիսորը խոսել էր «Ոսկե ծիրան»-ի մասին ու նշել¸որ այն երկրի համար բացառիկ փառատոն է և անգամ բարդ ժամանակներում կարողանում է իր շուրջ համախմբել մշակույթի ականավոր գործիչների և պահպանել մշակույթը։
Երևանի 21-րդ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հուլիսի 7-14-ը հանրությանը կներկայացնի մրցութային ֆիլմեր աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր Կաննի, Բեռլինի և այլ փառատոններից: Ֆիլմերի ցուցադրությունները կազմակերպվելու են Կինոյի տանը, Մալյանի անվան թատրոնում և «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Փառատոնն առանձնահատուկ անդրադարձ կկատարի երկու մեծությունների՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններին:
Փառատոնն այս տարի հյուրընկալել է այնպիսի ականավոր հյուրերի, ինչպիսիք են՝ կրկնակի օսկարակիր ռեժիսոր Ալեքսանդր Փեյնը, ամբողջ աշխարհում Փարաջանովի դեսպանը համարվող ռեժիսոր Տարսեմ Սինգհը, կինոյի աշխարհում Հայաստանի դեսպան Ատոմ Էգոյանը, թատրոնի և կինոյի աշխարհահռչակ դերասան օսկարակիր Քևին Սփեյսին։ Հյուրերից յուրաքանչյուրը բաց հանդիպում կունենա կինոյի երկրպագուների հետ, որոնց ընթացքում հնարավոր կլինի նաև հարցեր ուղղել հյուրերին։

Нужно снимать то, что ты хочешь, а не следовать тенденциям рынка: Атом Эгоян
Канадский режиссер армянского происхождения Атом Эгоян, чей фильм “Семь вуалей” открыл ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос”, подчеркивает, что фильм символизирует желание, стремление, силу.
Эгоян поставил оперный спектакль “Саломея” в 1990 году, а по мотивам спектакля “Саломея” был снят фильм “Семь вуалей”, премьера которого состоялась на кинофестивале в Торонто в 2023 году.
Этот фильм представляет собой захватывающее и яркое переосмысление оперы Рихарда Штрауса “Саломея”, в которой актриса Аманда Сейфрид блистает в роли театрального режиссера, пытающегося воплотить в жизнь свою собственную интерпретацию библейской истории Саломеи.
Как сообщает Арменпресс, на встрече с поклонниками 8 июля в рамках “Золотого абрикоса” режиссер заявил, что производственная цепочка, которая началась в 1996 году, имела очень провокационную сторону и оказала большое влияние на общества, а также подверглась влиянию общества.
“Во время съемок фильма мне хотелось пойти совершенно в другом направлении. Я хотел, чтобы главным героем была женщина, и создал целую историю. Я не хотел, чтобы была только моя личная история. Главная героиня на самом деле вымышленный персонаж, но я смог ее почувствовать, увидеть, что персонаж — женщина, стремящаяся к миру. Я создал новую интерпретацию. То, что было на сцене, было другим”, - сказал Эгоян.
В 20-25 лет Атом Эгоян в основном занимался театром, но когда начал снимать кино, постепенно ушел из театра. Он признается, что не смог бы жить только театральным искусством.
“Дилемма часто ведет художника в другом направлении, где можно найти вдохновляющие элементы, можно создать мир, управляемый четкими законами. Это и станет твоей темой”, — сказал он.
По его словам, у главной героини фильма “Семь вуалей” есть свои идеи, она стремится режиссировать оперу, хочет вспомнить свое травматическое прошлое, но когда она размышляет о прошлом, эта травма удваивается.
“С самого начала мы не ожидали, что фильм пойдет этим путем. Возвращение в прошлое, возможно, связано с моими армянскими корнями. Иногда жизнь ведет нас странным образом. Настоящее ужасно, трагично, и мы хотим сделать наше настоящее лучше и посмотреть, что произошло несколько лет назад, и разочаровываемся. В чем нуждаемся мы? Мы хотим общаться. Это то, что мне интересно и что я хотел показать”, - подчеркнул Эгоян.
Он считает, что иногда кинорынок может разочаровать, но надо снимать то, что хочешь, то, что тебе интересно, а не следовать тенденциям рынка.
“Если вы хотите говорить о травме, сделайте это, если вы хотите говорить об одиночестве, вы должны сделать это”, - сказал режиссер.
Возвращаясь к фильму “Семь вуалей”, Эгоян подчеркнул, что все задаются вопросом, почему в конце фильма главная героиня не делает ничего ужасного.
“Люди этого хотели. Может быть, я бы позволил героине сделать ужасный шаг, получился бы фильм ужасов, но я никогда такого не сделаю”, - отметил он.
Атом Эгоян заверил, что каждый режиссер должен быть терпеливым, держаться своего фильма, чего сейчас многим не хватает. По его словам, зрители тоже нетерпеливы, им быстро надоедает, поэтому он благодарен, что люди с терпением смотрят его фильмы.
Ранее в беседе с журналистами режиссер рассказал о "Золотом абрикосе" и отметил, что это исключительный праздник для страны и даже в трудные времена он способен собрать вокруг себя видных деятелей культуры и сохранить культуру.
21-й Ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” с 7 по 14 июля представит публике конкурсные фильмы из разных стран мира, а также фильмы самых престижных Каннского, Берлинского и других фестивалей. Кинопоказы будут организованы в Доме кино, театре Маляна и кинотеатре “Москва”. Особое внимание фестиваль уделит 100-летию двух великих деятелей: Шарля Азнавура и Сергея Параджанова.
В этом году гостями фестиваля станут двукратный обладатель премии “Оскар” режиссер Александр Пейн, считающийся послом Параджанова во всем мире режиссер Тарсем Сингх, посол Армении в мире кино Атом Эгоян, знаменитый актер театра и кино, лауреат премии “Оскар” Кевин Спейси. Каждого из гостей ждет открытая встреча с любителями кино, в ходе которой можно будет задать вопросы гостям.