Բելառուսը դարձավ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության լիիրավ անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելառուսի Հանրապետությունը պաշտոնապես դարձավ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) լիիրավ անդամ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Kazinform գործակալությունը, որոշումն ընդունվեց հուլիսի 4-ին՝ Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում տեղի ուենցող ՇՀԿ 24-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում։
Նիստից առաջ, հատուկ ողջունելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նշեց, որ այդ երկիրն անցել է բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերով, ուստի ՇՀԿ անդամներն անմիջապես անցել են որոշման ստորագրմանը։
«Շուրջ քառորդ դար է՝ մեր կազմակերպությունը դարձել է կարևոր մեխանիզմ միջազգային հարաբերությունների համակարգում և էական ներդրում ունի կայուն աճի և համընդհանուր առաջընթացի ապահովման գործում։ Արդյունավետ փոխգործակցելով քաղաքականության և անվտանգության, տնտեսության և մշակույթի ոլորտներում՝ մեր երկրները սահմանեցին ամբողջ Եվրասիական մայրցամաքի զարգացման վեկտորը»,- իր խոսքում նշել է Տոկաևը։
Ներկայում ՇՀԿ տարածաշրջանի բնակչությունը կազմում է աշխարհի բնակչության գրեթե կեսը, նրա տարածքը զբաղեցնում է երկրագնդի ցամաքի մոտ մեկ քառորդը, իսկ ընդհանուր ՀՆԱ-ն գերազանցում է 23 տրիլիոն դոլարը:
Հայաստանի Հանրապետությունը 2016 թվականից ունի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության երկխոսության գործընկերոջ կարգավիճակ։

Республика Беларусь официально стала полноправным членом Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство "Казинформ", решение было принято 4 июля в рамках 24-го саммита ШОС, проходящего в столице Казахстана Астане.
Перед встречей, приветствуя президента Беларуси Александра Лукашенко, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев отметил, что страна прошли все необходимые процедуры, поэтому члены ШОС немедленно приступили к подписанию решения.
“За почти четверть века наша организация стала важным механизмом в системе международных отношений и вносит значительный вклад в обеспечение устойчивого роста и всеобщего прогресса. Эффективно сотрудничая в сферах политики и безопасности, экономики и культуры, наши страны определили вектор развития всего Евразийского континента", - отметил в своем выступлении Токаев.
В настоящее время население региона ШОС составляет почти половину населения мира, его территория занимает около четверти земной суши, а общий ВВП превышает $23 триллиона.