Պենտագոնի ղեկավարը բացահայտել է Ուկրաինային հատկացվելիք օգնության նոր փաթեթի բովանդակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ավելի քան 2,3 միլիարդ դոլար արժողությամբ ԱՄՆ ռազմական օգնության նոր փաթեթը կներառի լրացուցիչ հակաօդային պաշտպանություն, հակատանկային զենք և զինամթերք։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը։
«Այս փաթեթը կներառի հակաօդային պաշտպանության հավելյալ միջոցներ, հակատանկային զենքեր, ինչպես նաև կարևոր զինամթերք մեր զինանոցից»,- ասել է Օսթինը Վաշինգտոնում Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի հետ հանդիպման ժամանակ։
Հուլիսի 9-11-ը Վաշինգտոնում նախատեսված ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ Օսթինն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները և նրա դաշնակիցները նպատակ ունեն կազմակերպության և Ուկրաինայի միջև կամուրջ կառուցել՝ վերջինիս ապագա մուտքի համար:

Глава Пентагона раскрыл состав нового пакета помощи Украине
В новый пакет американской военной помощи Украине войдут дополнительные средства противовоздушной обороны и снаряды. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил глава Пентагона Ллойд Остин на встрече с главой Минобороны Украины Рустемом Умеровым в Вашингтоне.
"Данный пакет будет включать дополнительные перехватчики ПВО, противотанковые вооружения, а также критически важные боеприпасы из нашего арсенала", — сказал он.
В преддверии предстоящего саммита НАТО Остин подчеркнул, что США и союзники намерены "выстроить мост" для будущего вступления Украины в Альянс.