Հայաստանը ստանձնում է ՍԾՏՀԿ նախագահությունը. ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը ելույթ է ունեցել կազմակերպության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հունիսի 28-ին առցանց ձևաչափով մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 48-րդ նիստում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ ՍԾՏՀԿ-ում ՀՀ նախագահության գերակայությունները՝ շեշտելով ՀՀ հանձնառությունն աջակցելու ՍԾՏՀԿ շրջանակում կառուցողական երկխոսությանը և լավագույն փորձի փոխանակմանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի Գլխավոր քարտուղար, Ձերդ գերազանցություններ, հարգելի գործընկերներ,
Նախ և առաջ կցանկանայի իմ երախտագիտությունը հայտնել Ալբանիայի Հանրապետության կառավարությանը՝ նախագահության ընթացքում կազմակերպությունն առաջնորդելու, ինչպես նաև ՍԾՏՀ շրջանակներում երկխոսության ու համագործակցության առաջմղմանն ուղղված ջանքերի համար: Մեր անկեղծ շնորհակալությունն ենք հայտնում նաև Գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուին և ՍԾՏՀ մշտական միջազգային քարտուղարության անձնակազմին՝ կազմակերպության արդյունավետության ամրապնդմանն ուղղված աշխատանքի և անդամ երկրներին տրամադրված աջակցության համար:
Հավատացած եմ, որ ՍԾՏՀ-ի հիմնական նպատակների արդյունավետ իրականացումը, մասնավորապես՝ ներառական տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության և առևտրի դյուրացման խթանումն առանցքային նշանակություն ունեն տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության պահպանման համար:
Քանի որ Հայաստանը ստանձնում է ՍԾՏՀԿ նախագահությունը, ես կցանկանայի վերահաստատել մեր հանձնառությունը՝ աջակցելու կառուցողական երկխոսությանը և տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված լավագույն փորձի փոխանակմանը՝ կազմակերպության կանոնադրական նպատակներին համապատասխան:
Կցանկանայի նաև ընդգծել ՍԾՏՀ-ի բոլոր ոլորտներում նախագծերի վրա հիմնված մոտեցման կարևորությունը, ինչպես նշված է «ՍԾՏՀ տնտեսական օրակարգում»: Հայաստանը կշարունակի աջակցել ՍԾՏՀ մանդատի շրջանակներում իրականացվող նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ Ծրագրերի զարգացման հիմնադրամի միջոցով:
Կարևոր է նշել նաև, որ Հայաստանի նախագահությունը հանդես կգա ՍԾՏՀ կազմակերպության և դրա հարակից մարմինների միջև ավելի ամուր համագործակցության և համակարգման օգտին՝ նպատակ ունենալով բարելավել դրանց համաժամացումը, փոխլրացումը և գործունեության ընդհանուր ներդաշնակեցումը:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը վերջին տարիներին զգալի աճ է գրանցել։ Հայաստանի տնտեսությունն աճել է մոտ 30 տոկոսով, իսկ պետական ​​բյուջեի եկամուտները՝ ավելի քան 91 տոկոսով: Բացի այդ, ստեղծվել է մոտ 200,000 նոր աշխատատեղ՝ արձանագրելով աշխատատեղերի ընդհանուր թվի շուրջ 37 տոկոս աճ: Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն գրեթե կրկնապատկվել է: Առկա է ՍԾՏՀ անդամ մի քանի երկրների հետ արտաքին առևտրաշրջանառության զգալի աճ։ յգւգբ
Տնտեսական աճի վերաբերյալ այս տպավորիչ և հուսադրող թվերի հետ մեկտեղ մենք ստիպված ենք նշել, որ տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության համար աննախադեպ մարտահրավերները դեռևս առկա են և լրջորեն խաթարում են Սևծովյան տարածաշրջանում կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման հասնելու գործում առաջընթացը:
Հայաստանը հավատարիմ է հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորմանը։ Որպես դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկիր, որի սահմանները Արևելքից և Արևմուտքից ավելի քան երեք տասնամյակ շրջափակման մեջ են՝ Հայաստանը լիովին գիտակցում է միջազգային իրավունքի վրա հիմնված՝ ներառական և հավասար տարածաշրջանային և միջսահմանային հաղորդակցության խթանման կարևորությունը:
Այս ընկալմամբ է, որ մեր երկիրը կառուցողականորեն ներգրավվել է Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցություններում՝ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և Ալմա-Աթայի 1991 թ. հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի իրականացման, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման հիման վրա՝ հարգելով յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը, ինչպես նաև առաջնորդվելով հավասարության և փոխադարձության սկզբունքներով՝ համաձայնեցված 2023թ. մայիսին և հուլիսին Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից։ Հայաստանն անկեղծորեն հանձնառու է մեկ ամսվա ընթացքում վերջնականացնել բանակցությունները և ստորագրել Համաձայնագիրը, և մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին փոխադարձելու այս կառուցողական մոտեցումը՝ զերծ մնալով արհեստական ​​խոչընդոտներ ստեղծելուց։
Հայաստանը նաև հավատարիմ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման և ցամաքային սահմանների վերաբացման հանձնառությանը։ Այս առումով մենք պատրաստ ենք ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հատուկ ներկայացուցիչների կողմից ձեռքբերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու, ներկայիս դրական ընթացքը պահպանելու և առաջ շարժվելու նպատակով՝ ի շահ երկու երկրների և տարածաշրջանի:
Լիովին հավատարիմ լինելով Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը, տարածաշրջանի ներուժի իրացմանը՝ ուղղված Արևելքի ու Արևմուտքի, Հարավի ու Հյուսիսի միջև առևտրային և տրանսպորտային կապերի առաջմղման միջոցով տնտեսական և մշակութային փոխանակումների խթանմանը, Հայաստանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։
Որպես մեր խաղաղության օրակարգի մաս՝ այս նախագիծը նպատակ ունի զարգացնել հաղորդակցությունը տարածաշրջանի երկրների միջև՝ վերանորոգելով, կառուցելով և շահագործելով ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, մալուխներ և էլեկտրական գծեր՝ այդպիսով բացելով նոր հնարավորություններ բեռների, ապրանքների և քաղաքացիների տեղաշարժի համար, և զգալիորեն ընդլայնելով մեր տարածաշրջանի ինտեգրումը համաշխարհային տրանսպորտային ցանցերին: Համոզված ենք, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը կարող է հսկայական օգուտներ բերել Սևծովյան տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը՝ խթանելու փոխշահավետ համագործակցությունը Կազմակերպության շրջանակներում՝ ուղղված նորարարական և կայուն զարգացմանը։
Վստահ ենք, որ ՍԾՏՀ կանոնադրության մեջ նախանշված սկզբունքներով առաջնորդվող տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը կարող է նպաստել Սևծովյան տարածաշրջանի ժողովուրդների խաղաղության, կայունության, բարգավաճման և բարեկեցության ամրապնդմանը։
ՀՀ ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ հանդիպման արդյունքում ընդունվել են մի շարք բանաձևեր և որոշումներ:
Նշվում է, որ ՍԾՏՀԿ անդամ պետությունները հաջողություն են մաղթել Հայաստանին՝ կառույցում գալիք նախագահության կապակցությամբ:

Armenia assumes Chairmanship-in-Office of BSEC: Deputy FM addresses the 48th Council of Ministers of Foreign Affairs of BSEC Member States
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. On June 28, Deputy MInister of Foreign Affairs of Armenia Vahan Kostanyan participated and delivered remarks at the 48th online meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC). Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Vahan Kostanyan presented the priorities of Armenia’s Chairmanship-in-Office in BSEC Օrganization to be assumed on July 1, stressing the commitment of the Republic of Armenia to support constructive dialogue and the exchange of best practices within the BSEC framework, the foreign ministry said.
The Deputy Foreign Minister in his remarks, particularly, noted:
"Distinguished Secretary General, Excellences, Dear Colleagues,
I would like to start by expressing my appreciation to the Government of the Republic of Albania for leadership of the Organization during their tenure and for efforts to advance dialogue and cooperation in the framework of the BSEC. Our sincere thanks extend also to the Secretary-General, H.E. Lazăr Comănescu, and the BSEC PERMIS staff for their work in strengthening the efficiency of the Organization and support, extended to the member states.
I am confident that the effective realization of the core objectives of the BSEC, notably promoting inclusive regional economic cooperation and trade facilitation is essential for maintaining regional peace and stability.
As Armenia is assuming the Chairmanship-in-Office of the BSEC, I would like to reiterate our commitment to support constructive dialogue and the exchange of best practices to enhance regional economic cooperation, in accordance with the Organization’s statutory objectives.
We also stress the importance of a project-oriented approach across all BSEC areas, as outlined in the BSEC Economic Agenda. Armenia will continue to support initiatives within the BSEC mandate, including through the Project Development Fund.
Last but not least, the Armenian Chairmanship will advocate for stronger collaboration and coordination between the BSEC Organization and its related bodies, aiming to improve their synchronization, complementarity, and overall harmonization of activities.
The economy of the Republic of Armenia has seen significant growth in recent years. Armenia's economy has expanded by nearly 30 percent, with state budget revenues surging by over 91 percent. Additionally, approximately 200,000 new jobs were created, reflecting an increase of around 37 percent in the total number of jobs. The GDP per capita has nearly doubled. There is a significant growth in the foreign trade turnover with several BSEC Member States.
Alongside these impressive and encouraging figures on economic growth, we are compelled to note that unprecedented challenges for regional peace and security remain in place, seriously undermining the progress in achieving sustainable socio-economic development in the Black Sea region.
On its part, Armenia is committed to normalizing relations with its neighboring countries. As a landlocked developing country with its borders from East and West in blockade for over three decades, Armenia fully realizes the importance of promoting inclusive and equitable regional and cross-border connectivity, in accordance with international law.
It is with this understanding that my country has engaged constructively in peace negotiations with Azerbaijan, on a basis of mutual recognition of territorial integrity and conduction of a delimitation process based on the 1991 Almaty Declaration, and opening of regional communications with respect for each state's sovereignty and jurisdiction, guided by principles of equality and reciprocity, as agreed upon by the leaders of Armenia and Azerbaijan in Brussels in May and July 2023. Armenia is sincerely committed to finalizing the negotiations and signing the Agreement within one month and we call on Azerbaijan to reciprocate the constructive approach without creating artificial obstacles.
Armenia is also committed to normalizing its relations with Türkiye and reopening land borders. In this vein we stand ready to undertake all necessary steps to operationalize the agreements reached by Special Representatives with the view to sustain the current positive momentum and advance further for the benefit of the two countries and the region as a whole.
Being fully committed to establishing lasting peace in the South Caucasus, unlocking the potential of the region to foster economic and cultural exchanges between East and West, and South and North through the promotion of trade and transport links, Armenia has presented the initiative of “Crossroad of Peace”.
As part of our peace agenda, this project aims to enhance communications between countries of the region by renovating, building, and operating roads, railways, pipelines, cables, and electricity lines, thus opening up new opportunities for the movement of cargo, goods, and citizens and significantly enhancing our region's integration into global transportation networks. We are convinced that the “Crossroad of Peace” initiative can bring enormous benefits to all countries of the Black Sea region.
In conclusion, I would like to reiterate Armenia’s commitment to promoting mutually beneficial cooperation within the framework of the Organization, aimed at achieving innovative and sustainable development.
We are confident that regional economic cooperation guided by the principles outlined in the BSEC Charter can contribute to enhancing peace, stability, prosperity and well-being of people in the Black Sea region.
Following the meeting, a number of resolutions and decisions were adopted.
The BSEC member states wished success to Armenia on the occasion of its upcoming Chairmanship-in-Office.