ԵՄ-ն 18 միլիոն եվրոյի աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին․ կառավարությունը հաստատեց ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Պետության և դիմակայունության ամրապնդման պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետության համար» ֆինանսավորման համաձայնագիրը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության հունիսի 20-ի նիստի ժամանակ համապատասխան նախագիծը ներկայացրեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետը նշեց, որ 2024 թվականի առաջին եռամսյակում ստորագրված 15 միլիոն եվրո ընդհանուր արժողությամբ այս ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի սոցիալ տնտեսական դիմակայունությանը, մասնավորապես՝ նպաստել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց առաջնահերթ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ խնդիրների հասցեագրմանը, ինչպես նաև նրանց երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ներառմանը։
«Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է միանվագ բազմանպատակ դրամական օգնության տրամադրում, աջակցություն ժամանակավոր կացարանների կարիքների և կոմունալ ծախսերի ուղղությամբ, աջակցություն կանանց և խոցելի խմբերին, ինչպես նաև հյուրընկալող համայնքների սոցիալ-տնտեսական վերականգնում»,- ասաց փոխվարչապետը։
Փոխվարչապետը տեղեկացրեց, որ մեկ այլ համաձայնագրով, որը կառավարության չզեկուցվող հարցերի փաթեթում է, ԵՄ-ն ևս 3 միլիոն եվրոյի աջակցություն կտրամադրի։
«Այս ծրագիրը ևս նպատակ ունի աջակցելու կառավարությանը առավել լայն բարեփոխումների գործընթացում, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հետագա սոցիալ-տնտեսական ներառման, մասնավորապես՝ առողջապահության, սոցիալական պաշտպանության և զբաղվածության ռազմավարությունների կիրարկման հարցում»,-եզրափակեց փոխվարչապետը։

ЕС предоставит Армении поддержку в размере 18 миллионов евро: правительство одобрило программу
Правительство утвердило соглашение о финансировании между Республикой Армения и Европейской комиссией – “Соглашение об укреплении государства и устойчивости для Республики Армения”. Как сообщает Арменпресс, на заседании правительства 20 июня соответствующий проект представил вице-премьер Мгер Григорян.
Вице-премьер отметил, что целью этой подписанной в первом квартале 2024 года программы общей стоимостью 15 миллионов евро является поддержка социально-экономической устойчивости Армении, в частности, содействие решению приоритетных, среднесрочных и долгосрочных проблем людей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, а также их долгосрочной социально-экономической интеграции.
"В рамках программы запланирована единовременная многоцелевая финансовая помощь, поддержка временных жилищных нужд и коммунальных расходов, поддержка женщин и уязвимых групп населения, а также социально-экономическая реабилитация принимающих общин", - сказал вице-премьер.
Вице-премьер сообщил, что по другому соглашению, которое находится в пакете не подлежащих отчетности вопросов правительства, ЕС предоставит еще 3 миллиона евро поддержки.
"Эта программа также направлена ​​на поддержку правительства в процессе более широких реформ, а также в дальнейшей социально-экономической интеграции вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, в частности, в реализации стратегий здравоохранения, социальной защиты и занятости", - заключил премьер-министр.