Հայերի կոտորածների անհերքելի ապացույցներն առկա են հենց թուրքական արխիվներում․ բացահայտումներ, որոնք նոր լույս են սփռում Հայոց ցեղասպանության փաստերի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանացի գիտնական, թուրքագետ Հիլմար Կայզերը և ցեղասպանագետ, արխիվագետ Միհրան Մինասյանը, համատեղ ուսումնասիրության ենթարկելով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ինչպես թուրքական, օսմանյան այնպես էլ հայկական արխիվային փաստաթղթերը և բնագիր ձեռագրերը, պատրաստվում են դրանք 2 գրքի տեսքով հրատարակել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ընդառաջ։ Հեղինակների դիտարկմամբ՝ գրքերը կունենան միմյանց փոխլրացնող տրամաբանություն, և դրանց լույս ընծայումը կոչնչացնի Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի մերժման վերջին պաշտպանական գիծը, քանի որ հիմնված են ոչ թե միայն հայկական սկզբնաղբյուրների, այլև հենց թուրքական արխիվների վրա, որոնց նույնական լինելը և միմյանց չհակասելն ապացուցում են կատարված ուսումնասիրությունների ճշմարտացիությունը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հրատարակվելիք գրքի հեղինակները ներկայացրին, թե ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում հետազոտության ենթարկվող թուրքական և հայկական աղբյուրները և ո՞րն է դրանց նորույթը՝ հաշվի առնելով այն, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հազարավոր արխիվներ և հուշագրություններ արդեն իսկ ուսումնասիրվել են՝ ապացուցելով 20-րդ դարի սկզբին օսմանյան ղեկավարների կողմից միլիոնավոր հայերի սպանության անհերքելի իրականությունը։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Էդիտա Գզոյանն, անդրադառնալով երկու գիտնականների կողմից իրականացվող համատեղ աշխատանքի կարևորությանը, նշեց, որ Հիլմար Կայզերը մուտք ունի և կարողանում է աշխատել թուրքական արխիվներում, ինչը խիստ կարևոր է:
Էդիտա Գզոյանը հավելեց, որ մեկտեղված ուժերով ավելի խորը հետազոտություններ կարող են արվել, ինչը բեկումնային կարող է լինել ոլորտի համար և նաև ինստիտուտի համար՝ ուժեղացնելու վերջինիս տեղը, դիրքը միջազգային գիտական համայնքում։
«Պարոն Մինասյանն էլ արխիվների շատ լավ մասնագետ է դեռ վաղուց․ հիմնականում Մերձավոր Արևելքի արխիվների գիտակ է, և իր աղբյուրագիտական տեղեկություններով կիսվում է նաև մեր գիտաշխատողների հետ»,- ընդգծեց Գզոյանը։
Զրույցի սկզբում գերմանացի թուրքագետ և արխիվագետ Հիլմար Կայզերը նշեց, որ այս փաստաթղթերի հետ կապված, և ընդհանրապես, Հայոց ցեղասպանության թեմայով Թուրքիայում տարբեր ելույթներ, դասախոսություններ է ունեցել, ինչի հետևանքով թուրքերի կողմից ստացել է սպառնալիքներ և դժգոհություններ։ Նա նաև հավելեց, որ այս թեմայի շրջանակներում հարցազրույց է տվել նաև մի թուրք լրագրողի, ով ևս թուրքական իրավապահ մարմինների կողմից ենթարկվել է հետապնդումների, այդուհանդերձ, լրագրողը հրապարակել է հարցազրույցը՝ խիստ անհանգստություն պատճառելով թուրք ազգայնականներին։
Դոկտոր Կայզերն, անդրադառնալով այն հացին, թե Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող ի՞նչ թուրքական արխիվային փաստաթղթերի և ձեռագրերի մասին է խոսքը՝ նշեց, որ իր ձեռքի տակ հայտնված փաստաթղթերի հետազոտությունը հստակ ցույց է տալիս, որ թեմայի վերաբերյալ թուրքական և հայկական փաստաթղթերը համընկնում են․ թուրքական արխիվների ուսումնասիրությամբ զբաղվում է հենց ինքը, իսկ հայկականով՝ Միհրան Մինասյանը։
«Ես գալիս եմ թուրքական կողմից, պարոն Մինասյանը՝ հայկական։ Մենք պարզել ենք, որ թուրքական և հայկական փաստաթղթերը համընկնում են: Հակասություն չկա: Նախկինում Թուրքիան միշտ պնդում էր, որ թուրքական փաստաթղթերն այլ պատմություն են պատմում․ ո′չ: Նրանք պատմում են նույն պատմությունն՝ այլ շեշտադրումներով։ Եթե Միհրանի նյութը զոհի փորձառությունն է, իմ նյութը ներկայացնում է ոճրագործի մոտեցումը: Այսպիսով, եթե այս երկու տեսանկյունները միասին վերցնեք, դուք կստանաք ամբողջական պատկերը: Այսպիսով, ես ունեմ նկարի կեսը, նա ունի մյուս կեսը: Մենք այստեղ միասին աշխատում ենք ամբողջ պատկերը ստեղծելու համար»,- նշեց Կայզերը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ փաստաթղթերը Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշայի պաշտոնական փաստաթղթերն են, որը հայերի տեղահանության և սպանության հիմնական կազմակերպիչն էր, իսկ փաստաթղթերն այսօր գտնվում են Թուրքիայի պետական արխիվում՝ Ստամբուլում։
«Բոլոր փաստաթղթերը, որոնք մենք ստանում ենք, կատալոգավորվել են, վավերացվել են և ունեն արխիվային տեղեկատու համար: Այս նյութի իսկության մասին քննարկում չկա։ Փաստաթղթերը համեմատելով և փորձագիտական տեսանկյունից աշխատելով այս արխիվների հետ՝ մենք կարող ենք ցույց տալ, որ այսօր մեզ համար դեռևս բաց չեն շատ կարևոր նյութեր, ինչպես օրինակ` հայկական ունեցվածքի գործերը։
1983-1984 թվականներին թուրքական կառավարությունը հրապարակել էր Թալեաթ փաշայի «ժխտման գիրքը», որում նրանք (խմբ․թուրքական կառավարությունը) արտատպել են օսմանյան մատյանների ֆայլերը։ Քառասուն տարի անց մենք դեռ չունենք դրանք կատալոգում: Մենք հասանելիություն չունենք գրանցամատյաններին։ Նրանք մեզ չեն տալիս, ուստի ինչ-որ բան թաքցնում են: Բայց հետո զավեշտալիորեն նրանք մի քանի էջ են վերարտադրում։ Եթե համեմատում եք գրանցամատյանների գրառումներն արխիվներում գտնվող փաստաթղթերի հետ, ապա գրանցամատյանում տեսնում եք փաստաթղթեր, որոնք արխիվներում չկան: Որտե՞ղ են այս փաստաթղթերը: Այսպիսով, կան հակասություններ: Սա նշանակում է, որ մեր խնդիրը ոչ միայն աշխատելն է այն փաստաթղթերի վրա, որոնք ունենք, այլև այն է, որ մենք փորձում ենք պարզել, թե ինչն է բացակայում»,- հայտնեց Հիլմար Կայզերը:
Գիտնականի դիտարկմամբ՝ հայերի մահապատժի գլխավոր գրասենյակը եղել է Հանրային անվտանգության գրասենյակը, որը Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարի հիմնական գրասենյակն էր:
«Որակավորում չունեցող ինչ-որ հայ պատմաբան վերջերս հարձակվել է Հայաստանի կառավարության վրա, երբ Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչներից մեկը (խմբ․ խոսքը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Անդրանիկ Քոչարյանի մասին է) առաջարկեց, որ պետք է փորձել բացահայտել յուրաքանչյուր զոհի: Պատմաբանն ասաց, որ դա հնարավոր չէ։ Սա սխալ է. դա ասողը երբեք չի կարդացել արխիվները։ Նա նույնիսկ չգիտի կատալոգը։ Եվ նա ակնհայտորեն երբեք չի զբաղվել ցեղասպանագիտական գրականությամբ։ Իսկ իրականությունը հետևյալն է. երբ հայերը տեղահանվեցին, նրանց հանեցին գյուղից, կանգնեցրեցին հրապարակում, որից հետո սկսեցին գրանցել։ Դա տևեց մոտ երկու օր։ Յուրաքանչյուր հայ ընտանիք և դրա անդամները գրանցվեցին, և թուրքերը կազմեցին բոլոր տեղահանվածների երեք նույնական ցուցակներ։ Ցուցակի մեկ օրինակը պահվել է բնակության մատյանում։ Երկրորդ օրինակն ուղարկվել է Ստամբուլ՝ կենտրոնական գրասենյակ։ Երրորդ օրինակը տրվել է ժանդարմներին՝ տեղահանության համար։ Եվ եթե ինչ-որ մեկը մահացել է, նրա անունն այդ ցուցակներից հեռացրել են․․․»,- ընդգծեց Կայզերը:
Վերջինս նաև հայտնեց, որ այժմ հասանելի է ընդամենը երկու այդպիսի ցուցակ․ մեկը Երուսաղեմի պատրիարքարանում է, իսկ մյուսն իրեն տվել են իր թուրք ընկերները։ Նա նշեց, որ այդ ցուցակները կան, բայց դրանք հասանելի չեն:
«Չեմ կարող ասել, թե արդյոք կան բոլոր ցուցակները, բայց նրանք, որոնք պաշտոնապես արտաքսվել են, միշտ գրանցված են եղել այդ ցուցակներում»,- ասաց նա։
Հիլմար Կայզերն ընդգծեց, որ ուսումնասիրության արդյունքում պարզ է դարձել, որ Ստամբուլում՝ Ներքին գործերի նախարարությունում, եղել է Օսմանյան կայսրության մի հսկայական քարտեզ, որի վրա տեղադրված են եղել փոքրիկ դրոշներ, որոնց միջոցով թուրք ղեկավարները կատարյալ և ամբողջական վերահսկողություն են ունեցել հայերի հետ կատարվողի վրա։
«Նրանք 4-6 ամիսը մեկ անգամ անցկացնում էին ամբողջ կայսրության հաշիվը՝ քանի՞ հայ կա դեռ այնտեղ, քանի՞սն են արտաքսվել, քանիսն են հասել անապատ: Նրանք դա անում էին երեք տարի, ուստի հստակ գիտեին, թե ամեն անգամ քանի հայ է մահացել: Կարևորն այն է, որ սա միայն վիճակագրական նյութ չէ։ Սրանք գործառնական տվյալներ են: Այս տվյալները հավաքագրվել են որոշումներ կայացնելու համար»,- նշեց Հիլմար Կայզերը:
Գերմանացի գիտնականը հիշեցրեց, որ մոտ 20 տարի առաջ Յուսուֆ Հալաչօղլուն (2011 թվականի ընտրությունների ժամանակ, ընտրվել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր։ Վերընտրվել է 2015 թվականին։ Հրապարակայնորեն ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը) խաբեություն է կատարել՝ ասելով, որ ինքն ունի հայերի տեղահանության ցուցակները և հրավիրել է աշխատել դրանց վրա։
«Մենք ասացինք՝ Յուսուֆ բեյ, հրաշալի է, այո, մենք ուզում ենք դա անել։ Ինչից հետո նա ուղղակի փախավ։ Այսպիսով, այո, նա ուզում էր ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, բայց մենք նրան արձագանքեցինք՝ ասելով, որ մենք կաշխատենք դրա վրա, և այն, ինչ դուք ունեք, ապացուցում է մեր դատը թուրքական կառավարության դեմ։ Դրանով նա հաստատեց, որ այդ ցուցակները գոյություն ունեն, և որ նրանք ունեն ողջ մնացած հայերի գրանցամատյան: Քանի որ, երբ որոշ հայեր մահմեդականություն ընդունեցին, նրանք դեռ գրանցված էին որպես հայ»,- ասաց Կայզերը։
Վերջինս պատմեց, որ Ցեղասպանության տարիներին Անկարայում Հալիլ Ռեջայի բեյ անունով մի զինվորական հրամանատար է եղել, ով ասել է, որ հայերին արտաքսելն իմաստ չունի, քանի որ նրանք նեղություն չեն տալիս, աշխատում են զինվորականների համար, հետևաբար Հալիլ Ռեջայի բեյը հրաժարվել է ստորագրել հայերի տեղահանության կամ սպանության հրամանը։
«Դրանից հետո նահանգապետը զայրացել է և հեռագրել Թալեաթին՝ նշելով, որ զինվորականները չեն համագործակցում։ Այնուհետև Թալեաթը գնացել է Էնվեր փաշայի մոտ։ Դրա արդյունքում Էնվերը աշխատանքից ազատել է Հալիլ Ռեջայի բեյին, քանի որ վերջինս չի համագործակցել։ Իսկ դուք գիտե՞ք, թե այդ ժամանակ թուրքերն ի՞նչ են ասել հայերի վերաբերյալ։ Նրանք ասել են․ «Մենք հայերին արտաքսում ենք ոչ այն պատճառով, որ նրանք խնդիրներ են ստեղծում, այլ հայերին տեղահան ենք անում այն պատճառով, որ նրանք խնդիրներ չեն ստեղծում։ Սա լավ հնարավորություն է, քանի որ հայերը չեն դիմադրում։ Հիմա դա անելու ժամանակն է: Չեն դիմադրում։ Մենք կարող ենք դա անել»,- նշեց գերմանացի գիտնականը։
Հիլմար Կայզերի ուսումնասիրության համաձայն՝ հենց օսմանյան տվյալներով հայտնի է դառնում, որ Օսմանյան կայսրությունում ապրել է մոտ 1.750.000 հայ, բայց դա ցածր թիվ է: 1 մլն 750 հազար մարդուց երկու տարվա ընթացքում սպանվել է 1.400.000-ը։ Դա 80 տոկոսն է, հետևաբար, նրանք գիտեին, որ սպանել են հայերի 80 տոկոսին:
Նա նաև նշեց, որ փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Դիարբեքիր նահանգում շատ արմատական մարդ է եղել՝ Մեհմեդ Ռեշիդ բեյը։ Նա հայտնի է եղել որպես «մսագործ» և պատասխանատու է մոտ 250 հազար սպանությունների համար։
«Նա գրել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Թալեաթին՝ հայտնելով հայերին սպանելու ցանկության մասին։ Նա գրել է, որ դրա դիմաց ուզում է ստանալ 500 թուրքական լիրա, և այդ գումարն ուղարկվել է նրան։ Այսպիսով, մենք ունենք Ռեշիդի առաջարկը՝ հեռագիրը, և այն, որ այդ 500 լիրան ուղարկվել է նրան»,- նշեց գիտնականը՝ հավելելով, որ թուրքերը վախեցել են հեռագրի տակ անուն նշել, պարզապես գրել են նախարար, քանի որ դա պաշտոնական փաստաթուղթ է և սպանության հրաման։
«Դրանք հիմնականում կոդավորված հեռագրեր են: Կոստանդնուպոլսից Դիարբեքիր եկող հրամանի իմաստը հասկանալու համար պետք է հասկանալ նախկինում եղածը՝ այն, թե ինչ է եղել դրանից առաջ։ Դուք պետք է կապեք դրանք միմյանց: Եթե դուք չեք միացնում դրանք, ապա թվում է, թե ոչինչ չկա: Ամենաանմեղ փաստաթուղթն ամենաարյունալին է։ Այնպես որ, պարզ է, որ նրանք ցանկանում էին սպանել հայերին։
Իմ հետազոտության ընթացքում ես գտա մի փաստաթուղթ, որի համաձայն Թալեաթն ասում է՝ «սպանեք հայերին ու սպանեք այնտեղ», բայց նա այլ լեզու է օգտագործում։ Ես Թալեաթի հրամանն ունեմ, որում նա ասում է՝ «սպանեք նրանց այնտեղ», իսկ Միհրանն ունի հետազոտությունը, թե որտեղ են հայերի ոսկորներն ու մասունքները։ Այսպիսով, մենք ոչ միայն հրաման ունենք, այլև դիակների գտնվելու վայրն ունենք»,- ասաց դոկտոր Կայզերը։
Վերջինիս պնդմամբ՝ արխիվային այս բոլոր փաստաթղթերն ուղղակի ոչնչացնում են թուրքական կառավարության պաշտպանության վերջին գիծը, որով նրանք ստում են սեփական բնակչությանը, թե սպանության հրաման չի եղել։
Անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ է պատրաստվում անել նման մեծ կարևորություն ունեցող արխիվային փաստաթղթերի հետ՝ Հիլմար Կայզերը հաղորդեց, որ ինչպես իր կողմից ուսումնասիրվող թուրքական արխիվներն, այնպես էլ Միհրան Մինասյանի կողմից ուսումնասիրվող փաստաթղթերը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին լույս կտեսնեն գրքի տեսքով։
«Մեր ամբողջ ունեցածը կհրապարակվի այստեղ հաջորդ տարի՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին, տեղի կունենա գրքի շնորհանդես՝ բոլոր ապացույցներով և սպանությունների հրամանի տակ Թալեաթի ստորագրությամբ»,- նշեց նա։
Հայկական աղբյուրներն ու արխիվային փաստաթղթերն ուսումնասիրող, Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական և Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի արևելագիտության բաժնի խորհրդական, հայագետ, ցեղասպանագետ, արխիվագետ Միհրան Մինասյանն էլ մանրամասներ ներկայացրեց 2025 թվականին հրատարակվելիք գրքի և դրա հիմքում ընկած հայկական արխիվային փաստաթղթերի վերաբերյալ։
«Ես կցանկանայի մատնանշել Հայոց Ցեղասպանության առնչությամբ հայկական աղբյուրների կարևորությունը։ Այսօր և՛ Հայաստանում, և՛ Հայաստանից դուրս առկա են Ցեղասպանության մասին բազմահազար փաստաթղթեր՝ լինեն դրանք ուղղակի փաստաթղթի տեսքով, նամակի տեսքով, տեղեկագրերի, հեռագրերի, հուշագրերի տեսքով, մինչև այսօր, տակավին, գիտական շրջանառության մեջ դրված չեն, հրատարակված չեն, ուսումնասիրված չեն։ Ցեղասպանությունից 110 տարի անց այդքան չուսումնասիրված նյութ ունենք և՛ Հայաստանի ազգային արխիվում, և՛ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուում, և՛ Եղիշե Չարենցի անվան Գրականության և արվեստի թանգարանի հավաքածուում, և՛ Մատենադարանում, և՛ արտասահմանյան հայկական և օտար հաստատություններում»,- ասաց Մինասյանն ու հավելեց, որ 1915 թվականին հայ մտավորականները սկսեցին Ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթեր և նյութեր հավաքել։ Նրանք պատմաբաններ էին, պատմական վավերաթղթերի արժեքն իմացող մարդիկ էին, որոնցից մեկն Արամ Անտոնյանն էր, ինչպես նաև Գևորգ Մեսրոպը, Արշակ Ալբոյաջյանը և այլոք, որոնք կարողացան հավաքել, մեկտեղել հուշագրությունների, փաստաթղթերի, վկայությունների հսկայական ծավալով նյութեր։
Միհրան Մինասյանի հաղորդմամբ՝ 1918 թվականին Հալեպում ստեղծված Հայ ազգային միությունը որոշ բյուջե է տրամադրել Արամ Անտոնյանին, իսկ վերջինս էլ սկսել է գրի առնել բոլոր այն մարդկանց պատմությունները, որոնք վերաբերում էին Ցեղասպանությանը։
«Նույնիսկ նրանք, որոնք իրենց հուշերը գրի էին առել և չէին ցանկանում բնօրինակը հանձնել Արամ Անտոնյանին, բերում էին այդ գրասենյակ, և վերջինս դրանք ընդօրինակում էր: Այսօր այդ ընդօրինակություններից կա, որը պահվում է Փարիզի Նուբարյան մատենադարանում, իսկ բնօրինակը գոյություն չունի՝ հավանաբար կորել է»,- ընդգծեց Մինասյանը՝ հավելելով, որ այդ փաստավավերագրական նյութերն օգտագործվել են 1919 թվականին Օսմանյան կայսրության նախկին ղեկավարների դատավարության ժամանակ։
«Կոստանդնուպոլսի հայոց պատրիարքարանն իրավունք ուներ իր կողմից քարտուղար ուղարկել դատարան, և այդ քարտուղարն ամեն օր գնում էր դատարան, նոր հասած փաստաթղթերը, վկայություններն ընդօրինակում էր։ Պատրիարքարանն այդ դատավարություններում ներկայանում էր որպես երկրորդ կողմ: Հետո դատարանի պաշտոնյաները համեմատում էին դրանք բնօրինակի հետ, հատուկ կնիք էին փակցնում և հաստատում, որ տվյալ ընդօրինակությունը ստույգ է։ Եվ այդպիսով, կարողացան նաև հարյուրավոր, հազարավոր այդպիսի օսմաներեն փաստաթղթեր հավաքել։ Եվ այդ բոլորն այսօր առկա են, թեև քիչ բան է ուսումնասիրված»,- նշեց Միհրան Մինասյանը՝ հստակեցնելով, որ Արամ Անտոնյանը հավաքել է և՛ օսմաներեն նյութեր, և՛ հայերեն նյութեր և՛ այն բոլոր հեռագրերը, որ կան Թալեաթ փաշայից։
Միհրան Մինասյանը, խոսելով հայկական արխիվային փաստաթղթերի մասին, նաև նշեց, որ դրանց հավաքչական աշխատանքների ընթացքում Արամ Անտոնյան օգտագործել է նաև Սիրիայի համակենտրոնացման գլխավոր ճամբարներից մեկում՝ Մեսքենեում հանդիպած Նայիմ Սաֆա բեյի հուշերը և վերջինիս մոտ եղած փաստական նյութերը։
«Քանի որ այդ մարդը բավականին բարձր պաշտոն ուներ, աքսորվածների տեղավորման գրասենյակներում բարձր պաշտոնյա էր, նրա մոտ եղել են այդպիսի մոտ հինգ տասնյակ հեռագրեր Թալեաթից՝ Հալեպի կառավարիչին, Հալեպի կառավարիչից՝ Դերզորի կառավարիչին։ Այդ բոլորը Անտոնյանը կարողացել է գնել Նայիմ բեյից: Ավելին, Նայիմ բեյն իր հուշերը, տեղահանության հետ կապված իր տեսածները գրել և այդ ամենը հետո հանձնել է Արամ Անտոնյանին, վերջինս էլ դրանք թարգմանել է հայերեն՝ հրատարակելով իր նշանավոր գիրքը, որը Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության կարևորագույն սկզբնաղբյուրներից մեկն է՝ «Մեծ ոճիրը» վերնագրով։ Նա այդ գրքում բոլոր փաստաթղթերը հրատարակեց, և այսօր դրանք դրված են գիտական շրջանառության մեջ»,- մանրամասնեց Մինասյանը՝ հավելելով, որ Արամ Անտոնյանը Հալեպում բավականին մեծ քանակությամբ այդպիսի հուշեր է հավաքել և հետո իր հետ տեղափոխել Փարիզ։
«1928-ին Փարիզում հիմնվեց Նուբարյան մատենադարանը, և Արամ Անտոնյանը ստանձնեց դրա տնօրենի պաշտոնն ու իր հավաքած, իր հետ տարած ամբողջ այդ թղթածրարները հանձնեց Նուբարյան մատենադարանին։ Եվ այսօր ավելի քան 60 թղթածրարներ կան այնտեղ՝ Արամ Անտոնյանի անունը կրող ֆոնդում. ես ընտրել եմ այն բոլոր հուշագրությունները, այն բոլոր նյութերը, որոնք վերաբերում են այսօրվա Սիրիայի տարածքում ստեղծված համակենտրոնացման կայանների հետ առնչվող հուշագրություններին»,- եզրափակեց Մինասյանը՝ նշելով, որ ինքը տարիներ շարունակ զբաղվել է և զբաղվում է միայն Սիրիայի համակենտրոնացման կայաններով և հույս ունի հաջորդ տարի դրանք հրատարակել:

Irrefutable evidence of Armenian massacres found in Turkish archives: new revelations on Armenian Genocide
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. German scholar and turkologist Hilmar Kaiser, along with genocide researcher and archivist Mihran Minasyan, are preparing to publish two books based on their joint study of Turkish, Ottoman, and Armenian archival documents and original manuscripts about the Armenian Genocide. These publications are planned to be released on the eve of the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
According to the authors, the books will complement each other, and their publication aims to dismantle the last line of defense in Turkey's denial of the Armenian Genocide. These books are based not only on Armenian sources but also on Turkish archives, whose identity and consistency, as demonstrated by the studies, prove the truth of the research conducted.
In a conversation with Armenpress, the book's authors being prepared for publication told what the researched Turkish and Armenian sources are and what these materials are.This is significant considering that thousands of archives and memoirs about the Armenian Genocide have already been studied, proving the indisputable reality of the murder of millions of Armenians by the Ottoman rulers at the beginning of the 20th century.
The director of the "Armenian Genocide Museum-Institute" Foundation, Edita Gzoyan, speaking about the importance of the joint work of the two scientists, noted that Hilmar Kaiser has access and the opportunity to work in Turkish archives, which is extremely important.
She added that more in-depth research can be conducted by joint forces, which could be a breakthrough for this area and for strengthening the Institute's position in the international scientific community.
"Mr. Minasyan has long been a perfect specialist in the field of archives. He is mainly a connoisseur of the archives of the Middle East, and shares information from his scientific sources with our scientists," Gzoyan emphasized.
At the beginning of the conversation, German Turkologist and archivist Hilmar Kaiser noted that he had repeatedly given lectures in Turkey related to these documents and the topic of the Armenian Genocide. This led to expressions of dissatisfaction from the Turks and even threats against him. He also added that he gave an interview to a Turkish journalist on this topic. The journalist faced persecution from Turkish law enforcement agencies but still published the interview, which caused significant concern among Turkish nationalists.
Dr. Kaiser, regarding the question of which Turkish archival documents and manuscripts related to the Armenian Genocide are being discussed, noted that the study of the documents in his hand clearly shows that Turkish and Armenian documents on this issue coincide. He himself is studying the Turkish archives, and Mihran Minasyan is studying the Armenian ones.
“I’m coming from the Turkish side, Minasyan – from the Armenian side. We found that the Turkish and Armenian documents match. There are no contradictions. In the past, Turkey has always maintained that Turkish documents tell a different story. But no. They tell the same story with different accents. If Mihran's material represents the experience of the victim, then mine represents the approach of the criminal. So, if you combine these two perspectives, you get the full picture. So I have half the image, he has the other half. We work together here to create a wholepicture,” Kaiser said.
According to him, these materials are official documents of Talaat Pasha, the Minister of Internal Affairs of the Ottoman Empire, who was the main organizer of the displacement and murder of Armenians, and they are currently located in the Turkish State Archives in Istanbul.
“All documents we receive are catalogued, certified and have an archive number. The authenticity of this material is not in dispute. By comparing documents and working with these archives from an expert point of view, we can show that many important materials are still not open to us, for example, files on Armenian property.
In 1983-1984, the Turkish government published the “book of denial” of Talaat Pasha, in which they [Turkish government] reprinted the files of the Ottoman journals. Forty years later they are still not in the catalogue. We do not have access to log books. They don’t give them to us, which means they are hiding something. But then suddenly they reproduce several pages. If you compare journal entries with documents in the archives, you will see documents in the journal that are not in the archives. Where are these documents?So there are contradictions. This means that our task is not only to work on the documents that we have, but also to try to find out what is missing,” said Hilmar Kaiser.
According to the scientist’s observation, the main institution for the execution of Armenians was the Public Security Department, which was the main officeof the Turkish Minister of Internal Affairs.
“Recently, a certain unqualified Armenian historian attacked the Armenian government when one of the representatives of the Armenian government [Andranik Kocharyan, member of the “Civil Contract” party of the National Assembly of the Republic of Armenia] suggested trying to identify each victim. The historian said it was impossible. This is not true: whoever said this has never read the archives. He doesn't even know the catalogue. It is obvious that he has never dealt with literature about the Genocide. But the reality is this: when the Armenians were evicted, they were taken out of the village, placed in the square, after which they began to register. This lasted for about two days. Every Armenian family and its members were registered, and the Turks compiled three identical lists of all displaced persons. One copy of the list was kept in the registration book at the place of residence. The second copy was sent to the central office in Istanbul. The third copy was handed over to the gendarmes for deportation. And if someone died, his name was removed from these lists..." Kaiser emphasized.
He also said that only two such lists are currently available. One is in the Jerusalem Patriarchate, and the other was given to him by Turkish friends. He noted that such lists exist, but they are not accessible.
“I can’t say whether all the lists exist, but those who were officially displaced have always been on these lists,” he said.
Hilmar Kaiser emphasized that as a result of the research, it turned out that in Istanbul, in the Ministry of Internal Affairs, there was a huge map of the Ottoman Empire, on which small flags were placed, with the help of which the Turkish leaders had perfect and complete control over what was happening to the Armenians.
“Every 4-6 months they kept records throughout the empire: how many Armenians remained there, how many were deported, how many reached the desert? They did this for three years, so they knew exactly how many Armenians died. The important thing is that this is not just statistical material. This data was collected to make decisions,” said Hilmar Kaiser.
According to research by Hilmar Kaiser, it is known from Ottoman data that there were about 1,750,000 Armenians living in the Ottoman Empire, but this is a small number. 1,400,000 out of 1,750,000 people were killed in two years.This is 80%, therefore they knew that they killed 80 percent of the Armenians.
He also noted that documents show that a very radical man, Mehmed Reshid, lived in the province of Diyarbakir. He was known as "the butcher" and was responsible for approximately 250,000 murders.
"He wrote to the Turkish Minister of Internal Affairs Talaat, informing him of his desire to kill Armenians. He wrote that he wanted to receive 500 Turkish liras in return, and this amount was sent to him. So we have Rashid's offer, the telegram, and that the 500 lira was sent to him,” the scientist noted, adding that the Turks were afraid to write the name under the telegram, they simply wrote minister, because it was an official document and an order to kill.
“Basically, these are coded telegrams. To understand the meaning of the order coming from Constantinople to Diyarbakir, you need to understand what happened before. You have to connect them together. If you don't connect them, nothing seems to happen. The most innocent document is the bloodiest. So, it is clear that they wanted to kill the Armenians.
During my research I found a document where Talaat says “kill the Armenians and kill them there”, but he uses a different language. I have an order from Talaat, in which he says “kill them there,” and Mihran has research on where the bones and relics of the Armenians are located. So we not only have the order, but also the location of the bodies of those killed,” Kaiser said.
According to him, all these archival documents simply destroy the last line of defense of the Turkish government, which is lying to its population that there was no order for the murder.
Answering the question of what he plans to do with such important archival documents, Hilmar Kaiser said that both the Turkish archives he has been studying and the documents studied by Mihran Minasyan would be published in book form on the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
“Everything that we have will be published next year, on the 110th anniversary of the Armenian Genocide, there will be a presentation of the book with all the evidence and Talaat’s signature on the killing order,” he said.
Mihran Minasyan also presented details regarding the book to be published in 2025 and the Armenian archival documents that are the basis of it.
“I would like to note the importance of Armenian sources regarding the Armenian Genocide. Today, both in Armenia and abroad, there are thousands of documents about the Genocide, be it in the form of simple documents, letters, newsletters, telegrams, memorandums, until today they have not been introduced into scientific circulation, they have not been published, not studied. 110 years after the Genocide, we have so much unstudied material in the National Archives of Armenia, and in the archives of the Genocide Museum-Institute, and in the archives of the Museum of Literature and Art after Yeghishe Charents, and in the Matenadaran, and in Armenianforeignand foreign institutions,” Minasyan said and added that in 1915, Armenian intellectuals began to collect documents and materials related to the Genocide. These were historians, these were people who knew the value of historical documents, one of whom was Aram Antonyan, as well as Gevorg Mesrop, Arshak Alpoyachean and others were able to collect and compile a huge amount of materials - memoirs, documents, testimonies.
According to Mihran Minasyan, the Armenian National Union, created in Aleppo in 1918, provided some budget to Aram Antonian, and he began to record the stories of all the people involved in the Genocide.
“Even those who wrote down their memories and did not want to give the original to Aram Antonyan brought them to this office, and he copied them. Today there is one of these copies, which is kept in the Nubar Library in Paris, but the original does not exist, it is probably lost,” Minasyan emphasized, adding that these documentary materials were used during the trial of the former leaders of the Ottoman Empire in 1919.
“In 1928, the Nubarian Matenadaran was created in Paris, and Aram Antonyan became its director and transferred all the collected and distributed materials there. Today, the Aram Antonyan Foundation contains more than 60 works. I selected all the memoirs, all the materials that relate to memoirs related to the camps created today in Syria,” Minasyan concluded, noting that he has been and is working only on Syrian camps for many years and hopes to finish this work next year publish.