Նեթանյահուն անհավանական է անվանել զենքի մատակարարումից ԱՄՆ-ի հրաժարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն անհավանական է անվանել, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմը կարող է հրաժարվել Իսրայելին զենք և զինամթերք մատակարարել և հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները կվերացնեն հրեական պետությանը նման մատակարարումների խոչընդոտները։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նեթանյահուն հիշեցրել է, որ մեկ շաբաթ առաջ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը ժամանեց Իսրայել՝ նշելով, որ իրենք անկեղծ զրույց են ունեցել, որի ընթացքում Իսրայելի վարչապետը խորին շնորհակալություն է հայտնել Վաշինգտոնին՝ Գազայի հատվածում պատերազմի սկզբից ի վեր ցուցաբերած աջակցության համար։
«Բայց ես նաև այլ բան ասացի։ Անհնար է պատկերացնել, որ ամերիկյան վարչակազմը հրաժարվի զենք և զինամթերք մատակարարել Իսրայելին: Մեր երկիրը, լինելով Միացյալ Նահանգների մերձավոր դաշնակիցը, պայքարում է իր գոյության համար, պայքարում է Իրանի և մյուս թշնամիների դեմ: ԱՄՆ-ի վարչակազմը օր ու գիշեր աշխատում է խոչընդոտները վերացնելու համար», - ասել է Իսրայելի վարչապետը:
Նեթանյահուն հիշեցրել է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլը Վաշինգտոնին ասել է. «Տվեք մեզ զենքեր, և մենք կանենք հիմնական գործը»:

Нетаньяху назвал "немыслимым" отказ США поставлять оружие
Премьер Израиля Биньямин Нетаньяху назвал "немыслимым" тот факт, что администрация США в последние пару месяцев отказывала Израилю в поставках оружия и боеприпасов и выразил надежду, что власти США устранят препятствия для таких поставок еврейскому государству.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, Нетаньяху напомнил, что неделю назад в Израиль прилетал госсекретарь США Энтони Блинкен, отметив, что у них состоялся "откровенный разговор", в ходе которого премьер Израиля выразил глубокую благодарность Вашингтону за поддержку, оказываемую с начала войны в секторе Газа.
"Но я также сказал кое-что еще: немыслимо то, что в последние несколько месяцев администрация отказывалась поставлять оружие и боеприпасы Израилю. Израиль, будучи ближайшим союзником США, борется за свое существование, борется с Ираном и другими нашими общими врагами. Госсекретарь Блинкен заверил меня, что администрация работает день и ночь, чтобы устранить эти препятствия. Я, конечно, надеюсь, что это так. Так и должно быть", - заявил премьер в видеообращении, которое распространила его канцелярия.
Нетаньяху напомнил, что во время Второй мировой войны премьер-министр Великобритании Уинстон Черчилль сказал Вашингтону: "дайте нам орудия, и мы сделаем дело".