Հեղեղումների հետևանքով վնասված երկաթուղու շահագործումը կարող է կանխատեսածից շուտ սկսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հեղեղումների հետևանքով Լոռիում վնասված երկաթուղու վերականգնման աշխատանքները բավականին լավ տեմպով են գնում, հնարավոր է՝ շահագործումը հնարավոր լինի նախատեսվածից ավելի վաղ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
«Լոռիում երկաթուղու հետ կապված աշխատանքները բավական լավ տեմպով են գնում: Հնարավոր է՝ ավելի վաղ կարողանանք սկսել շահագործել, քան մտածում էինք: Հունիսի 5-ից երկաթուղին աշխատում էր մինչև Այրում կայարան, բայց առաջիկա օրերին արդեն նոր հնարավորություններ կբացվեն, որպեսզի ամբողջությամբ օգտագործենք, իհարկե, որոշ սահմանափակումներով»,- ասաց նախարարը:
Ինչ վերաբերվում է հեղեղումների հետևանքով վնասված և փլուզված կամուրջների վերականգնմանը, նախարարն ասաց, որ այս հարցով աշխատում են տարբեր երկրների գործընկերների հետ։ «Ունենք գործուղված գործընկերներ, որոնք հիմա դիտարկում են որոշ կամուրջներ, նաև տեղում առկա հնարավորություններն ենք դիտարկում, մեզ համար հատկապես չափազանց կարևոր է Ախթալայում գտնել տարբերակ, որ բեռնատարները նույնպես անցնեն: Ժամանակավոր կամուրջը հիմա մարդատար ու միջին ծանրության մեքենաների համար է ծառայում: Երեկ որոշակի քննարկում ենք ունեցել, թե ինչպես անենք, որ բոլոր տեսակի մեքենաներն անցնեն, որ հանքավայրի հետ կապված աշխատանքներն ամբողջությամբ բնականոն հունի մեջ մտնեն»,- ասաց Սանոսյանը:
Հոբարձի կամրջի հետ կապված ժամանակավոր լուծումն են գտել: Հունիսի 15-ից կմեկնարկեն աշխատանքներն այս ուղղությամբ: Հունիսի 14-ին Խաշթառակի կամրջի հետ կապված քննարկում է տեղի ունեցել, կրկին կտրվի ժամանակավոր լուծում:
Նախարարը տեղեկացրեց նաև, որ աղետի գոտում գազամատակարարումը, ջրամատակարարումն ու էլեկտրամատակարարումը մոտ 98-99 տոկոսով վերականգնված են, որոշ տեղերում միացված չեն՝ տեխնիկական կամ անվտանգային հարցերով պայմանավորված։
Մայիսի 26-ին հորդառատ անձրևների և Դեբեդ, Աղստև, Տաշիր գետերի վարարման հետևանքով Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներ են առաջացել։ Հեղեղումների հետևանքով ջրալցվել են տներ, շենք-շինություններ, քանդվել ճանապարհներ, փլուզվել կամուրջներ։ Հեղեղումների հետևանքով տարբեր հատվածներում լուրջ վնասներ էր կրել նաև երկաթուղին, որի վերականգնման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում։ Լոռիում և Տավուշում հեղեղումների հետևանքով կա 4 զոհ։

Эксплуатация поврежденной наводнением железной дороги может начаться раньше, чем ожидалось
Работы по восстановлению поврежденной из-за наводнения железной дороги в Лорийской области Армении идут хорошими темпами. Не исключено, что ее эксплуатация начнется раньше прогнозируемого срока.
Как сообщает "Арменпресс", об этом в ходе заседания правительства заявил министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян.
"Работы, связанные с железной дорогой в Лори, идут довольно хорошими темпами. Возможно, мы сможем начать ее эксплуатацию раньше, чем думали. С 5 июня железная дорога работала до станции Айрум, но в ближайшие дни откроются новые возможности, чтобы мы могли ее использовать в полной мере, конечно, с некоторыми ограничениями", - сказал министр.
Что касается восстановления мостов, поврежденных и разрушенных из-за наводнений, министр сообщил, что над этим вопросом работа идет с партнерами из разных стран.
“Командированные к нам коллеги сейчас изучают некоторые мосты, мы также смотрим на имеющиеся возможности на месте. Для нас особенно важно найти в Ахтале вариант возможности прохождения также фур. Временный мост сейчас используется только для легкового и среднетоннажного транспорта. Вчера мы обсуждали, как обеспечить проезд всех видов транспорта, чтобы работы, связанные с рудником, могли полностью вернуться в нормальное русло", - сказал Саносян.
Найдено временное решение проблемы моста Хобардзи. Работы в этом направлении начнутся 15 июня.
14 июня состоялось обсуждение по Хаштаракскому мосту, вновь будет дано временное решение.
Министр также сообщил, что подача воды, газа и электроэнерии в зоне бедствия восстановлена примерно на 98-99%, в некоторых местах нет подключения по техническим причинам или по причинам безопасности.
26 мая обильные дожды привели в разливу рек Дебед, Агстев и Ташир и наводнению в областях Лори и Тавуш. Были затоплены дома, постройки, разрушены дороги, обрушены мосты. Железная дорога на разных участках была серьезно повреждена, ведутся активные работы по ее восстановлению. В результате наводнений в Лори и Тавуше пострадали 4 человека.