Վահագն Խաչատուրյանն ու Հայաստանի բանկերի միության նախագահն անդրադարձել են հայաստանյան բանկային համակարգում առկա խնդիրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով հյուրին՝ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ բանկային համակարգը Հայաստանի ամենակայացած և անկախ կառույցն է, որն իր ստեղծման օրվանից մինչև օրս կարևոր դերակատարություն է իրականացնում երկրի տնտեսության կայունության և զարգացման գործում:
Իր խոսքում նախագահն առանձնահատուկ ընդգծել է բանկային համակարգում առողջ մրցակցության առկայության էական նշանակությունը, ինչը երաշխավորում է համակարգի շարունակական կատարելագործումն ու ճկունությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորության համար՝ Դանիել Ազատյանը նշել է, որ Միության ստեղծման առաջնային նպատակներից է ինչպես Հայաստանում բանկերի շահերի անաչառ պաշտպանությունը, այնպես էլ Հանրապետության նախագահի կողմից մատնանշված բանկային համակարգում մրցակցային միջավայրի ապահովությունը:
Հանդիպման ընթացքում Դանիել Ազատյանը Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել Բանկերի միության գործունեության հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ մանրամասներ, ինչպես նաև անդրադարձել է հայաստանյան բանկային համակարգում ընթացող զարգացումներին, առկա խնդիրներին և վերջիններիս հաղթահարման հնարավորություններին:
Զրույցի ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել նախագահի լիազորությունների շրջանակում հնարավորինս աջակցել երկրում բանկայի ոլորտի բարեփոխմանն ու զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին:

Ваагн Хачатурян и председатель Союза банков Армении обсудили вопросы банковской системы Армении
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял председателя Союза банков Армении Даниела Азатяна.
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на пресс-релиз Аппарата президента РА, Ваагн Хачатурян приветствовал гостя, и отметил, что банковская система является наиболее авторитетной и независимой структурой Армении, играющей важную роль в стабильности страны и развитии ее экономики с момента ее создания.
Президент особо подчеркнул исключительное значение здоровой конкуренции в банковской системе, гарантирующей постоянное совершенствование и гибкость системы.
Выразив благодарность за возможность встречи, Даниел Азатян отметил, что одной из основных целей создания Союза является беспристрастная защита интересов банков Армении, а также безопасность конкурентной среды в банковской системе.
Даниел Азатян представил президенту подробную информацию об основных направлениях деятельности Союза банков, коснулся событий в банковской системе Армении, существующих проблем и возможностях их преодоления.
Ваагн Хачатурян выразил готовность поддержать инициативы, направленные на реформирование и развитие банковского сектора страны в рамках полномочий президента.