Հուշարձաններ ոչնչացնող Ադրբեջանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կոչ է անում «փրկել» Կոնդը. «Գեղարդ» հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իր ագրեսիվ ու ծավալապաշտական, հակահայկական օրակարգի շրջանակում Ադրբեջանը շարունակում է կեղծ տեղեկատվական ու քարոզչական արշավը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը՝ նկատելով, որ տարիներ շարունակ ջանք ու ռեսուրս չխնայելով՝ հարևան երկիրը փորձում է ավելի քան 2800-ամյա Երևանը ներկայացնել ադրբեջանական։
«Ադրբեջանի հերթական թիրախը Երևանի Կոնդ հնագույն թաղամասն է: Կոնդը, որն իր անվանումը ստացել է բարձր դիրքի շնորհիվ, պարսից տիրապետության ժամանակ վերանվանվել է «թափաբաշ» (բլուրի գլուխ)։ Թաղամասի հնագույն հուշարձաններից է 7-րդ դարում հիմնադրված Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին, որն ավերվել է 1679 թվականի երկրաշարժի ժամանակ և վերականգնվել 1710 թվականին։
Կոնդ թաղամասի անունը ադրբեջանցիները շրջանառում են վերափոխված «թեփեբաշի» տարբերակով։ Ադրբեջանի՝ նման քարոզարշավը նոր երևույթ չէ. դեռևս 2022թ․ հուլիսի 7-ին ադրբեջանցի «մշակութային ու հասարակական գործիչները» դիմել էին Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին՝ Երևանում «ադրբեջանական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումը» կանխելու կոչով։
2024թ․ մայիսի 7-ին Ադրբեջանն, այս անգամ հասարակական կազմակերպությունների անունից, կրկին դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին՝ Կոնդի պահպանմանն ուղղված կոչով։ Ստորագրողների թվում են, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք», «Իրևանի մշակութային ժառանգության քարոզչություն», «Զանգեզուր միություն» և հասարակական այլ կազմակերպություններ, որոնց անուններն արդեն իսկ բացահայտորեն արտացոլում են իրենց օրակարգն ու գործունեության նպատակը։
Մի կողմ թողնելով Կոնդի՝ ադրբեջանական չլինելու փաստը՝ այս հայտարարությունը պարադոքսալ է՝ հաշվի առնելով Նախիջևանում, Արցախում և այլ վայրերում հայկական պատմամշակութային արժեքների բացահայտ թիրախավորման Ադրբեջանի քաղաքականությունը և փաստագրված ոչնչացումները։
Ավելին՝ հայտարարության մեջ Ադրբեջանը նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ երկխոսության և փոխգործակցության պատրաստակամություն է հայտնում՝ Հայաստանում «ադրբեջանական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը» կանխելու նպատակով, ինչպես նաև կոչ անում՝ «փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Երևան․․․»։ Նման կոչը հեգնական է ու հերթական պարադոքսը․ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն 2020 թվականին անկախ տեխնիկական առաքելություն ստեղծելու պատրաստակամություն էր հայտնել՝ գնահատելու Արցախում մշակութային արժեքների կարգավիճակը։ Ադրբեջանը, սակայն, խոչընդոտել էր առաքելության մուտքն Արցախ՝ մարտահրավեր նետելով միջազգային կառույցներին ու նրանց գործունեությանը՝ ընդգծելով նաև Արցախում հայկական ժառանգության ոչնչացումը հաստատող փաստերը քողարկելու իր փորձերը:
Այսպիսով՝ Երևանի Կոնդ թաղամասի «ադրբեջանականացման» քարոզարշավն Ադրբեջանի ավելի լայն քաղաքական օրակարգի բացահայտ դրսևորումն է՝ ուղղված պատմությունը խեղաթյուրելուն ու Հայաստանի տարածքների նկատմամբ իր հավակնությունները ներկայացնելուն։ Միջազգային հանրության կողմից համապատասխան քայլեր չձեռնարկելու պայմաններում հայկական պատմամշակութային արժեքների ոչնչացումը տագնապալի մասշտաբների է հասել․ գրավված Արցախում այսօր առնվազն 1456 հայկական պատմամշակութային հուշարձան գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Azerbaijan, which destroys monuments, urges UNESCO to "save" Kond – “Geghard” SAF
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. In line with its aggressive and expansionist anti-Armenian agenda, Azerbaijan continues to spread false information and propaganda, “Geghard” Scientific and Analytical Foundation said in a statement. The Foundation adds that for years, dedicating considerable effort and resources, Baku has sought to portray the over 2800-year-old city of Yerevan as "Azerbaijani."
"Another target of Azerbaijan is one of the oldest districts of Yerevan - Kond. Azerbaijanis refer to the Kond district by the modified name "Tapabashi." Such propaganda efforts in Azerbaijan are not unprecedented.
"On July 7, 2022, Azerbaijani "cultural and public figures" appealed to Audrey Azoulay, the Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), urging her to prevent the "destruction of Azerbaijani historical and cultural heritage" in Yerevan.
"On May 7, 2024, Azerbaijan, this time on behalf of non-governmental organizations, appealed to the Director-General of UNESCO, Audrey Azoulay, calling for the preservation of Kond. Among the signatories were organizations such as the so-called "Community of Western Azerbaijan," "Cultural Heritage Propaganda of Yerevan," "Zangezur Union," and other NGOs, whose names clearly reflect their agenda and objectives.
"Apart from the fact that Kond is not Azerbaijani, this statement is ironic given Azerbaijan's ongoing policy of deliberately targeting and destroying Armenian historical and cultural heritage in Nakhijevan, Artsakh, and other areas which is documented.
"Moreover, in the statement, Azerbaijan also "declares readiness for dialogue and interaction with UNESCO in order to prevent the destruction of Azerbaijani cultural heritage" in Armenia, and calls for "sending a fact-finding mission to Yerevan." Such a call is ironic, given UNESCO's readiness to create an independent technical mission in 2020 to assess the status of cultural values in Artsakh. However, Azerbaijan has blocked the mission's entry into Artsakh, challenging international structures and their activities, and highlighting its attempts to cover up the facts confirming the destruction of Armenian heritage in Artsakh.
"Thus, the "Azerbaijanization" campaign of Yerevan's Kond district is a clear manifestation of Azerbaijan's broader political agenda, aimed at distorting history and asserting its territorial ambitions over Armenia. With the international community failing to take appropriate steps, the destruction of Armenian historical and cultural values has reached alarming proportions. Currently, at least 1456 Armenian historical and cultural monuments are under Azerbaijan's control in occupied Artsakh, " the statement reads.