Հայ-վրացական դարավոր բարեկամությունն ու կապն իրենց արտահայտումն են գտնում նաև մշակույթի ոլորտում․ Էլիսո Բոլքվաձե
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի խորհրդարանի մշակութային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ և հայտնի դաշնակահար Էլիսո Բոլքվաձեի կարծիքով՝ հայ և վրաց ժողովուրդների միջև հազարամյակների պատմություն ունեցող բարեկամական հարաբերություններն իրենց արտահայտումն են գտնում նաև երկու երկրների մշակութային փոխգործակցության համատեքստում՝ աչքի ընկնելով զարգացման բարձր դինամիկայով։
Վրացի պատգամավորը, ով նաև անվանի դաշնակահար է, մայիսի 21-ն մենահամերգ ունեցավ Երևանի «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, որից հետո պատասխանեց «Արմենպրես»-ի հարցերին։
Նա նկատեց, որ Վրաստանում ապրող հազարավոր հայերը ևս իրենց ազդեցությունն են ունենում հայ-վրացական միջմշակութային հարաբերությունների զարգացման վրա։
«Ես հիմա քաղաքականության մեջ եմ, պատգամավոր եմ, հանդիսանում եմ Վրաստանի մշակութային հարցերով հանձնաժողովի նախագահը։ Երկու երկրների միջև պատմամշակութային կապը, որը մենք ունենք, խորապես զարգացած է նաև խորհրդարանների մակարդակով։ Մենք աշխատում ենք բոլոր ուղղություններով ինչպես նախարարությունների հետ, այնպես էլ խորհրդարանական մակարդակում։ Երկուսն էլ հնարավոր է անել, քանի որ մշակութային դիվանագիտությունը Վրաստանի խորհրդարանի, մեր հանձնաժողովի համար ամենակարևոր թեմաներից մեկն է։ Մենք ունենք բազմաթիվ համատեղ գաղափարներ, որոնց մասին նախօրեին շատ հետաքրքիր զրույց ունեցանք՝ հանդիպելով Հայաստանի Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդություն և սպորտի հանձնաժողովի անդամների հետ։ Դա նշանակում է, որ, իհարկե, մենք կանենք լավագույնը՝ շարունակելու մեր հարաբերությունները նաև ապագայի համար, քանի որ սա մի բան է, որը եղել է, գուցե, դարեր շարունակ, բայց հիմա մենք մշակութային ոլորտում կունենանք նոր ու թարմացված հարաբերություններ, որոնք ավելի ու ավելի են խորանում երկու երկրների միջև»,- նշեց Էլիսո Բոլքվաձեն՝ հիշեցնելով, որ դեռևս 2022 թվականին Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների միջև ստորագրվել է մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիր։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե կա՞ն արդյոք ծրագրեր՝ Հայաստանում անցկացնելու վրացական և հակառակը՝ Վրաստանում հայկական մշակութային օրեր՝ պատգամավորը նշեց, որ երկու կողմերը պատրաստվում են նման միջոցառումներ անցկացնել՝ միևնույն ժամանակ, այդ հարցում կարևորելով երկու երկրների խորհրդարանների միջև ուղիղ փոխգործակցությունը։
«Խորհրդարանները կարող են աջակցել դրան և առաջ մղել այդ գաղափարը։ Եվ, իհարկե, մենք ենք որոշում երկրի քաղաքական ուղղությունը, և ես վստահ եմ, որ մոտ ապագայում, իհարկե, անհրաժեշտ է որոշակի կազմակերպում այդ հարցի շուրջ, քանի որ իրավիճակն այնքան էլ հեշտ չէ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում․ մենք երկու փոքր երկրներ ենք, որոնք պայքարում են հանուն անկախության և ինքնիշխանության։ Եվ, իհարկե, մենք ունենք նման գաղափար։ Վրաստանի խորհրդարանում դրա շուրջ քննարկումներ են գնում, թե ինչպես կարելի է անել դա: Քննարկում ենք նաև այն, թե ինչպես կարող ենք լավագույնս նշել լեգենդար երաժիշտ Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակը»,- ասաց Բոլքվաձեն և տեղեկացրեց, որ Վրաստանում Հայաստանի դեսպանության և երկրի խորհրդարանի ջանքերով արդեն իսկ նշվել է հռչակավոր կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակը։
Հարցազրույցի ընթացքում Էլիսո Բոլքվաձեն անդրադարձավ նաև իր կողմից հիմնադրված ‹‹Լիրա›› բարեգործական հիմնադրամին, որի գործունեության նպատակն է աջակցել երաժշտական տաղանդ ունեցող երիտասարդներին։ Նա նաև մանրամասնեց, որ Վրաստանում ապրող հայ տաղանդավոր երեխաները նույնպես օգտվում են այդ հիմնադրամի աջակցությունից։
«Իհարկե, ունենք տաղանդավոր հայ երեխաներ։ Նրանք ապրում են Ախալքալաքում (խմբ․ Ջավախք)։ Երկու ֆանտաստիկ երիտասարդ դաշնակահարներ կան՝ Անահիտ Ստելմաշովան և Արսենին, որն ընդամենը 10 տարեկան է։ Անահիտը հիմա շատ զարգացած է։ Նա մի քանի անգամ մասնակցել է Փարիզում և Բաթումիում անցկացված փառատոններին, արժանացել է բազում մրցանակների։ Այժմ նա Վիեննայում է: Այսպիսով, շատ տաղանդավոր և զարմանալի դաշնակահարներ ունենք։
‹‹Լիրա›› հիմնադրամը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարձր հովանու ներքո նաև Բաթումի քաղաքում անց է կացնում Միջազգային Սևծովյան փառատոն, որը Վրաստանի լավագույն փառատոներից մեկն է: Բացի այդ, մենք կազմակերպում ենք նաև վարպետության դասեր երիտասարդ տաղանդների համար։ Հիմնադրամն, իհարկե, աջակցում է Վրաստանում գտնվող երեխաներին, բայց, օրինակ, երբ ես վերջին անգամ գտնվում էի Հայաստանում, Վրաստանի դեսպանատան հետ միասին կազմակերպեցինք երիտասարդների ընդունելություն, և ընտրեցինք մի տղայի, ով շատ տաղանդավոր էր, և նա արդեն Փարիզում է: Հիմա ես պատրաստվում եմ երկրորդ անգամ հրավիրել նրան››,- ասաց վրացի պատգամավորը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է երիտասարդ տաղանդներին առաջ մղել, մոտիվացնել, որպեսզի նրանք կարողանան ստեղծագործել՝ օգտագործելով իրենց տաղանդը։
«Սա շատ կարևոր է ինձ համար, և ես դա անում եմ ամբողջ սրտով և միշտ պատրաստ եմ օգնել այն ամենով, ինչով կկարողանամ››,- եզրափակեց Էլիսո Բոլքվաձեն։

Вековая армяно-грузинская дружба и связи находят свое выражение также в сфере культуры: Элисо Болквадзе
Многотысячелетние дружественные отношения между армянским и грузинским народами находят свое выражение также в культурном взаимодействии между двумя странами, которое отличается высоким уровнем развития, считает председатель комиссии по вопросам культуры парламента Грузии и известная пианистка Элисо Болквадзе.
Грузинский парламентарий, являющаяся также известной пианисткой, 21 мая дала сольный концерт в концертном зале «Арам Хачатурян», после чего ответила на вопросы «Арменпресс».
Она отметила, что живущие в Грузии тысячи армян также оказывают свое влияние на развитие армяно-грузинских межкультурных отношений.
«Я сейчас нахожусь в политике, я депутат, являюсь председателем комиссии по вопросам культуры парламента Грузии. Имеющаяся культурно-историческая связь между двумя странами глубоко развита также на парламентском уровне. Мы работем по всем направлениям как с министерствами, так и на парламентском уровне.
Оба направления возможны, поскольку культурная дипломатия парламента Грузии является одной из важнейших тем для нашей комиссии.
У нас множество совместных идей, по которым на днях мы провели очень интересную беседу на встрече с членами комиссии по делам науки, образования, культуры, спюрка, молодежи и спорта Национального собрания Армении.
Это означает, что, лучшее, что мы сделаем, - продолжим наши отношения также ради будущего, поскольку это то, что было, возможно, веками, но сейчас мы будем иметь новые, более свежие отношения, которые все больше и больше углубляются между двумя странами», отметила Элисо Болквадзе, напомнив, что еще в 2022 году между соответствующими комиссиями парламентов Армении и Грузии был подписан меморандум о сотрудничестве в сфере культуры.
Касаясь вопроса о наличии программ о проведении дней грузинской культуры в Армении и, наоборот, - армянской культуры в Грузии, депутат отметила, что обе стороны готовятся к проведению подобных мероприятий. Вместе с тем она указала на важность в этом вопросе прямого взаимодействия между парламентами двух стран.
«Парламенты могут содействовать этому и продвигать эту идею. И, конечно, мы определяем политическое направление между странами, и я уверена, что в недалеком будущем, конечно, необходима определенная организация вокруг этого вопроса, так как ситуация как в Армении, так и в Грузии, не такая уж простая. Мы две небольшие страны, которые борются за независимость и суверенность. И, конечно, у нас есть такая идея. В парламенте Грузии идут обсуждения о том, как можно это реализовать. Мы обсуждаем также, как мы можем наилучшим образом отметить 100-летие легендарного музыканта Шарля Азнавура», - сказала Болквадзе. Она сообщила, что в Грузии усилиями посольства Армении и парламента страны уже отметили 100-летие известного кинорежиссера Сергея Параджанова.
В ходе интервью Элисо Болквадзе затронула также тему деятельности основанного ею благотворительного фонда «Лира», цель которого – содействовать имеющим музыкальный талант молодым. Она отметила, что проживающие в Грузии талантливые армянские дети также пользуются поддержкой этого фонда.
«Конечно, у нас есть талантливые армянские дети. Они живут в Ахалкалаке (ред. -Джавахке). Есть две фантастические молодые пианистки – Анаит Стелмашова и Арсени, которой всего 10 лет. Анаит сейчас очень развита. Она несколько раз участвовала в проходивших в Париже и Батуми фестивалях, удостоилась множества призов. Сейчас она в Вене. Так что, у нас много талантливых и удивительных пианистов.
Фонд «Лира» под высокой эгидой ЮНЕСКО проводит в Батуми Международный Черноморский фестиваль, который является одним из лучших фестивалей Грузии. Кроме того, мы организовываем мастер-классы для молодых талантов. Фонд, конечно, содействует детям, находящимся в Грузии. Однако, к примеру, когда я в последний раз находилась в Армении, вместе с посольством Грузии мы организовали молодежный прием и выбрали одного мальчика, который очень талантлив, и он уже в Париже. Сейчас я готовлюсь пригласить его во второй раз», – сказала грузинский парламентарий, добавив, что необходимо продвигать талантливую молодежь, мотивировать ее, чтобы молодые могли творить, используя свои таланты.
«Это очень важно для меня. Я делаю это от всего сердца и всегда готова помочь всем, чем смогу», - заключила Элисо Болквадзе.