Հայ-վրացական դարավոր բարեկամությունն ու կապն իրենց արտահայտումն են գտնում նաև մշակույթի ոլորտում․ Էլիսո Բոլքվաձե
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի խորհրդարանի մշակութային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ և հայտնի դաշնակահար Էլիսո Բոլքվաձեի կարծիքով՝ հայ և վրաց ժողովուրդների միջև հազարամյակների պատմություն ունեցող բարեկամական հարաբերություններն իրենց արտահայտումն են գտնում նաև երկու երկրների մշակութային փոխգործակցության համատեքստում՝ աչքի ընկնելով զարգացման բարձր դինամիկայով։
Վրացի պատգամավորը, ով նաև անվանի դաշնակահար է, մայիսի 21-ն մենահամերգ ունեցավ Երևանի «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, որից հետո պատասխանեց «Արմենպրես»-ի հարցերին։
Նա նկատեց, որ Վրաստանում ապրող հազարավոր հայերը ևս իրենց ազդեցությունն են ունենում հայ-վրացական միջմշակութային հարաբերությունների զարգացման վրա։
«Ես հիմա քաղաքականության մեջ եմ, պատգամավոր եմ, հանդիսանում եմ Վրաստանի մշակութային հարցերով հանձնաժողովի նախագահը։ Երկու երկրների միջև պատմամշակութային կապը, որը մենք ունենք, խորապես զարգացած է նաև խորհրդարանների մակարդակով։ Մենք աշխատում ենք բոլոր ուղղություններով ինչպես նախարարությունների հետ, այնպես էլ խորհրդարանական մակարդակում։ Երկուսն էլ հնարավոր է անել, քանի որ մշակութային դիվանագիտությունը Վրաստանի խորհրդարանի, մեր հանձնաժողովի համար ամենակարևոր թեմաներից մեկն է։ Մենք ունենք բազմաթիվ համատեղ գաղափարներ, որոնց մասին նախօրեին շատ հետաքրքիր զրույց ունեցանք՝ հանդիպելով Հայաստանի Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդություն և սպորտի հանձնաժողովի անդամների հետ։ Դա նշանակում է, որ, իհարկե, մենք կանենք լավագույնը՝ շարունակելու մեր հարաբերությունները նաև ապագայի համար, քանի որ սա մի բան է, որը եղել է, գուցե, դարեր շարունակ, բայց հիմա մենք մշակութային ոլորտում կունենանք նոր ու թարմացված հարաբերություններ, որոնք ավելի ու ավելի են խորանում երկու երկրների միջև»,- նշեց Էլիսո Բոլքվաձեն՝ հիշեցնելով, որ դեռևս 2022 թվականին Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների միջև ստորագրվել է մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիր։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե կա՞ն արդյոք ծրագրեր՝ Հայաստանում անցկացնելու վրացական և հակառակը՝ Վրաստանում հայկական մշակութային օրեր՝ պատգամավորը նշեց, որ երկու կողմերը պատրաստվում են նման միջոցառումներ անցկացնել՝ միևնույն ժամանակ, այդ հարցում կարևորելով երկու երկրների խորհրդարանների միջև ուղիղ փոխգործակցությունը։
«Խորհրդարանները կարող են աջակցել դրան և առաջ մղել այդ գաղափարը։ Եվ, իհարկե, մենք ենք որոշում երկրի քաղաքական ուղղությունը, և ես վստահ եմ, որ մոտ ապագայում, իհարկե, անհրաժեշտ է որոշակի կազմակերպում այդ հարցի շուրջ, քանի որ իրավիճակն այնքան էլ հեշտ չէ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում․ մենք երկու փոքր երկրներ ենք, որոնք պայքարում են հանուն անկախության և ինքնիշխանության։ Եվ, իհարկե, մենք ունենք նման գաղափար։ Վրաստանի խորհրդարանում դրա շուրջ քննարկումներ են գնում, թե ինչպես կարելի է անել դա: Քննարկում ենք նաև այն, թե ինչպես կարող ենք լավագույնս նշել լեգենդար երաժիշտ Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակը»,- ասաց Բոլքվաձեն և տեղեկացրեց, որ Վրաստանում Հայաստանի դեսպանության և երկրի խորհրդարանի ջանքերով արդեն իսկ նշվել է հռչակավոր կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակը։
Հարցազրույցի ընթացքում Էլիսո Բոլքվաձեն անդրադարձավ նաև իր կողմից հիմնադրված ‹‹Լիրա›› բարեգործական հիմնադրամին, որի գործունեության նպատակն է աջակցել երաժշտական տաղանդ ունեցող երիտասարդներին։ Նա նաև մանրամասնեց, որ Վրաստանում ապրող հայ տաղանդավոր երեխաները նույնպես օգտվում են այդ հիմնադրամի աջակցությունից։
«Իհարկե, ունենք տաղանդավոր հայ երեխաներ։ Նրանք ապրում են Ախալքալաքում (խմբ․ Ջավախք)։ Երկու ֆանտաստիկ երիտասարդ դաշնակահարներ կան՝ Անահիտ Ստելմաշովան և Արսենին, որն ընդամենը 10 տարեկան է։ Անահիտը հիմա շատ զարգացած է։ Նա մի քանի անգամ մասնակցել է Փարիզում և Բաթումիում անցկացված փառատոններին, արժանացել է բազում մրցանակների։ Այժմ նա Վիեննայում է: Այսպիսով, շատ տաղանդավոր և զարմանալի դաշնակահարներ ունենք։
‹‹Լիրա›› հիմնադրամը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարձր հովանու ներքո նաև Բաթումի քաղաքում անց է կացնում Միջազգային Սևծովյան փառատոն, որը Վրաստանի լավագույն փառատոներից մեկն է: Բացի այդ, մենք կազմակերպում ենք նաև վարպետության դասեր երիտասարդ տաղանդների համար։ Հիմնադրամն, իհարկե, աջակցում է Վրաստանում գտնվող երեխաներին, բայց, օրինակ, երբ ես վերջին անգամ գտնվում էի Հայաստանում, Վրաստանի դեսպանատան հետ միասին կազմակերպեցինք երիտասարդների ընդունելություն, և ընտրեցինք մի տղայի, ով շատ տաղանդավոր էր, և նա արդեն Փարիզում է: Հիմա ես պատրաստվում եմ երկրորդ անգամ հրավիրել նրան››,- ասաց վրացի պատգամավորը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է երիտասարդ տաղանդներին առաջ մղել, մոտիվացնել, որպեսզի նրանք կարողանան ստեղծագործել՝ օգտագործելով իրենց տաղանդը։
«Սա շատ կարևոր է ինձ համար, և ես դա անում եմ ամբողջ սրտով և միշտ պատրաստ եմ օգնել այն ամենով, ինչով կկարողանամ››,- եզրափակեց Էլիսո Բոլքվաձեն։

YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. According to Eliso Bolkvadze, the Chair of the Culture Committee of the Parliament of Georgia and a famous pianist, the friendly relations between the Armenian and Georgian peoples, which have a history of thousands of years, also find expression in the cultural interaction between the two countries, distinguished by a high dynamic of development.
The Georgian MP who is also a well-known pianist, had a solo concert on May 21 at the Aram Khachatryan Concert Hall in Yerevan. Afterwards, she answered questions of Armenpress. Eliso Bolkvadze noted that the thousands of Armenians living in Georgia also influence the development of Armenian-Georgian intercultural relations.
"I am now engaged in politics. I am a member of the parliament and Chair of the Cultural Affairs Committee of Georgia. The historical and cultural relations between our two countries are also deeply developed at the parliamentary level. We work in all directions, both with the ministries and within the parliament. It is possible to do the both because cultural diplomacy is one of the most important topics for the Parliament of Georgia and our committee," said Bolkvadze.
"We have many joint ideas, which we discussed in a very interesting meeting the day before with the members of the Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth, and Sport of the National Assembly of Armenia. This means that we will indeed do our utmost to continue our relationship in the future, as it has been established for centuries. Now, we will have a new and renewed relationship in the cultural sphere, which is deepening more and more between the two countries," said Eliso Bolkvadze, reminding that back in 2022, a memorandum on cooperation in the field of culture was signed between the relevant committees of the parliaments of Armenia and Georgia.
Addressing the question of whether there are plans to hold Georgian cultural days in Armenia and Armenian cultural days in Georgia, the deputy noted that both sides are preparing to hold such events, while also emphasizing the importance of direct interaction between the parliaments of the two countries.
"Parliaments can support and promote this idea. We, of course, decide the political direction of the country. I am sure that in the near future, some organization will be needed on this issue, because the situation is not easy in either Armenia or Georgia. We are two small countries fighting for independence and sovereignty. And, of course, we have such an opinion.
Discussions are taking place in the Parliament of Georgia about how this can be done. We are also discussing the best way to celebrate the 100th anniversary of the legendary musician Charles Aznavour," Bolkvadze said, noting that the 100th anniversary of the famous film director Sergei Parajanov had already been celebrated with the efforts of the Armenian Embassy in Georgia and the country's parliament.
During the interview, Eliso Bolkvadze also mentioned the Lira Charitable Fund, which she founded with the purpose of supporting young people with musical talent. She also explained that talented Armenian children living in Georgia also benefit from the support provided by the Fund.
"Of course, we have talented Armenian children. They live in Akhalkalaki (Javakhk). There are two fantastic young pianists, Anahit Stelmashova and Arseny, who is only 10 years old. Anahit has participated several times in festivals held in Paris and Batumi, and she has won many awards. Currently, she is in Vienna. So, we have many talented and amazing pianists," she said.
''Under the auspices of UNESCO, the Lira Fund also holds an International Black Sea Festival in Batumi, which is one of the finest festivals in Georgia. Additionally, we organize master classes for young talents.
The Fund, of course, supports children in Georgia. During my recent visit to Armenia, together with the Georgian Embassy, we organized a reception for young people, and we chose a boy who was very talented, and he is already in Paris. Now I am going to invite him for the second time," said the Georgian deputy, emphasizing the importance of promoting and motivating young talents to use their abilities for creation.
"This is very important for me, and I do it with all my heart and I am always ready to help in whatever I can," concluded the Chair of the Culture Committee of the Parliament of Georgia.