Փարիզում Շառլ Ազնավուրի անունով հրապարակ է անվանակոչվել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի քաղաքապետարանը լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի անունով է անվանակոչել Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի 8-րդ թաղամասի հրապարակը, որը քաղաքի պատմական կենտրոնում է՝ Ելիսեյան դաշտերում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է BFMTV-ն:
Քաղաքային խորհուրդն այդ կերպ որոշել է հարգանքի տուրք մատուցել Ազնավուրին, որի երգերում առանձնահատուկ տեղ է գրավել Փարիզը։
Արտիստի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառմանը ներկա են եղել Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Ազնավուրի հարազատներն ու ընկերները։
Ազնավուրի անունով հրապարակն անվանակոչելու որոշումը Փարիզի քաղաքային խորհուրդն ընդունել էր 2023 թվականի դեկտեմբերին։ 2021 թվականին նրա կիսանդրին բացվել է Փարիզի Օդեոն թաղամասում, որտեղ Ազնավուրն անցկացրել է իր մանկությունը։
Շառլ Ազնավուրը կյանքից հեռացել է 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ին: Ազնավուրը ոչ միայն փայլուն արտիստ էր, այլև բանաստեղծ, կոմպոզիտոր, որ ծնվել էր Փարիզում՝ հայ գաղթականների ընտանիքում:
Ազնավուրն ավելի քան հազար երգի համահեղինակ է։ Նրա ձայնագրություններն ամբողջ աշխարհում վաճառվել են 180 միլիոն օրինակով: Ազնավուրը խաղացել է ավելի քան 60 ֆիլմում:

YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS.The Paris Municipality has named the square after the legendary chansonnier Charles Aznavour of the 8th arrondissement of the French capital, which is in the city's historical center, on the Champs-Élysées, BFMTV reported.
The city council decided to pay tribute to Aznavour in this way, as Paris had a special place in his songs.
The event commemorating the artist's 100th birthday was attended by Paris Mayor Anne Hidalgo,as well as Aznavour's family and friends.
The Paris City Council decided to name the square in honor of Aznavour in December 2023. In 2021, his bust was installed in the Odéondistrict of Paris, where Aznavour spent his childhood.
Charles Aznavour died on October 1, 2018. Aznavourwas not only a brilliant artist but also a poet and composer, who was born in Paris in a family of Armenian immigrants.