ՀՀ-ն պետք է համակ ուշադրությամբ հետևի տարածաշրջանային իրադարձություններին և ունենա պատրաստի սցենարներ․ վերլուծաբան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը կարծում է, որ Իրանի ժողովրդին պատուհասած օդային աղետը Հայաստանին նույնպես մեծ ցավ է պատճառել, որովհետև հատկապես Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին և արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայ ժողովրդի մեծ բարեկամներն էին և աչքի էին ընկնում հայամետ դիրքորոշումներով՝ փորձելով միշտ համադրել Իրանի և Հայաստանի շահերը բավականաչափ զգայուն հարցերի շրջանակում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Պետրոսյանը նշեց, որ այս պահի դրությամբ օդային աղետի պատճառի մասին դեռ պաշտոնական եզրակացություն չկա, դեռ շարունակվում է ողբերգության հանգամանքների մանրազնին ուսումնասիրությունը, բայց քանի դեռ պաշտոնական գնահատական չի հնչել, ցավալի լուրի տարածումից սկսած մինչև այս պահը ականատես ենք լինում, թե ինչպես է նույնիսկ նման միջադեպն օգտագործվում քարոզչական նպատակներով։
«Բազմաթիվ հակաիրանական դերակատարներ, հատկապես Իսրայելն ու նրա տարբեր գործընկերները, տարածաշրջանում փորձում են ավիավթարն օգտագործել իրենց խնդիրներն առաջ տանելու համար։ Օրինակ՝ հենց լուրի տարածումից հետո տեսանք, թե ինչպես իսրայելական տարբեր աղբյուրներ սկսեցին ցույց տալ աղետի հնարավոր հետևանքները, թե ինչպես էին Իրանի ներսում ոմանք ցնծում՝ տարբեր քաղաքներում այդ լուրը ստանալով, թե ինչպես են անհանգստացած իշխանությունները զինված ուժեր տեղակայում բնակավայրերում՝ անկառավարելի իրավիճակներին դիմակայելու նպատակով։ Անգամ որոշները փորձում էին ցույց տալ, որ այս գործողությունն իրականացվել է իսրայելական հետախուզության կողմից՝ գուցե առանց խորանալու հնարավոր հետևանքների մեջ։ Այս թեզում, որը նախ դուրս եկավ Իսրայելից, հետո որոշակի զարգացում ստացավ հենց Իրանի ներսում ու նաև տարածաշրջանում, հաշվի էր առնվում նաև այն հանգամանքը, որ վթարից առաջ Ռայիսին հանդիպեց Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ։ Ընդ որում՝ հղում էր արվում այն իրողությանը, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած և Իրանի անմիջական հարևանությամբ գտնվող տարածքներում իսրայելական ներկայությունն ավելի է մեծացել, ուստի կա հավանականություն, որ այդ գործողությունն իրականացրած լինեն հենց իսրայելական հատուկ ծառայությունները»,- նշեց Պետրոսյանը։
Նա վկայակոչեց Իրանի հեռուստատեսության և ռադիոյի կայքում զետեղված փորձագիտական կարծիքներից մեկը, որում տեղի ունեցածը նույնպես կապվել էր իսրայելական Մոսադի գործունեության հետ։
«Քանի որ անորոշությունը բավականին մեծ էր, տարբեր աղբյուրներ հաճախ ներկայացնում էին իրար հակասող տեղեկատվություն։ Ինքս կարդացել եմ այնպիսի վերլուծություն, ըստ որի ուղղաթիռը պայթել է օդում, իսկ դա արդեն հստակ կարող է լինել որոշակի գործողության հետևանք։ Այսինքն՝ մինչև հիմա, և հետաքննության ընթացքում էլ, բնականաբար, դիտարկվելու է միտումնավոր կերպով իրականացված գործողության վարկածը, որովհետև պետք է գիտակցել, որ սա Իրանի համար իր ազգային անվտանգության հետ կապված լրջագույն խնդիր է՝ հաշվի առնելով, որ տևական ժամանակ մեծ լարվածություն կա Իրանի ու Իսրայելի միջև։ Ընդամենը մեկ ամիս առաջ կողմերը փոխադարձաբար թիրախավորեցին միմյանց տարածքները, հետևաբար տեղի ունեցածը վստահաբար կարելի է գոնե քարոզչական դաշտում այս պահին տեղավորել այդ տրամաբանության մեջ, մանավանդ որ Իրանի սահմանակից երկրներից մեկի՝ Ադրբեջանի տարածքից Իսրայելն ունի նման գործողություն իրականացնելու հնարավորություն»,-ասաց Պետրոսյանը։
Վերլուծաբանը դիտարկեց նաև արտասահմանյան ԶԼՄ-ներում, հատկապես ռուսական լրատվամիջոցներում տարածվող տեղեկատվությունը, թե մայիսի 19-ին նախատեսված էր Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի այցը Հայաստան, որը, սակայն, հետաձգվել էր։
«Միջազգային լրահոսում նշվում էր նաև, որ այդ այցը չեղարկվել է Ռայիսիի կողմից Ադրբեջան մեկնելու նպատակով։ Ադրբեջանը բազմիցս իր քաղաքականությամբ ցույց է տվել, որ տարածաշրջանում իրենք են թելադրողը և կարող են ազդել օրակարգերի վրա։ Գուցե, Ալիևը նախապես նման ծրագրված քայլ է կատարել, և հաշվի առնելով, թե ինչպիսի հարևան ունենք, չի բացառվում, որ իրականում նման ծրագիր եղած լիներ։ Իսրայել-Ադրբեջան փոխգործակցության հանգամանքն առաջ մղող որոշ շրջանակներ կատարում են շեշտադրում, որի համաձայն՝ պետք է Իրանի նախագահն այցելեր Հայաստան, որը չեղարկվել է Ալիևի պնդմամբ, և Ռայիսիի ու նրան ուղեկցող բարձրաստիճան պաշտոնյաների ուղղաթիռի վթարը տեղի է ունեցել Ադրբեջանից վերադառնալու ճանապարհին։ Այստեղ դավադրապաշտները գուցե տեսել են Ադրբեջան-Իսրայել համագործակցություն, որի հետևանքով տեղի է ունեցել զգայացունց աղետը, հետևաբար այս թեզը նույնպես ակտիվորեն նետվել է դաշտ և մինչ այս պահն էլ շրջանառության մեջ է»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Պետրոսյանը վկայակոչեց նաև Հայաստանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրությունը, ըստ որի՝ Հայաստանի Հանրապետություն բարձրաստիճան պաշտոնյաների հաստատված այցերի մասին տրվում է պաշտոնական տեղեկատվություն։ Նա հավելեց, որ օդային աղետի լուրի տարածումից հետո բոլորն ականատես եղան հսկայական քարոզչական, հիբրիդային բազմաշերտ գրոհների միաժամանակ մի քանի ուղղությամբ, և չի բացառվում, որ այդ տեղեկատվությունը շրջանառվեց և հետագայում օգտագործվեց ինչ-ինչ նպատակների համար։
«Մեր բարեկամ Իրանն ունի պետականության բավականին հարուստ ավանդույթներ, ուստի կառավարական համակարգն իր հերթին ունի փորձությունները հաղթահարելու լուրջ հետագիծ։ Դատելով այդ հանգամանքից՝ վստահաբար կարող ենք ասել, որ տվյալ իրավիճակը նույնպես կկառավարվի։ Մյուս կողմից այն անկայուն ու անորոշ իրավիճակը, որում գտնվում է մեր տարածաշրջանը, թույլ է տալիս տարբեր միջադեպեր կամ հակամարտություններ հրահրել։ Այդ առումով Իրանի հակառակորդների կողմից միանշանակ փորձ է արվելու այս միջանկյալ ժամանակահատվածում ինչ-որ կերպ ազդել ներիրանական պրոցեսների վրա՝ ձգտելով հրահրել զանգվածային բողոքի գործողություններ ու քարոզչական նպատակով շրջանառել տարաբնույթ վարկածներ անգամ դավադրությունների տեսությունից՝ իրանական հասարակության տարբեր շերտերին իրար դեմ հանելու ցանկությամբ»,- ասաց քաղաքագետը։
Նա հիշեցրեց, որ Իրանն ամենակարևոր դերակատարն է մեր տարածաշրջանում, հատկապես Հայաստանի հարավում այսպես կոչված միջանցքի հետ կապված թուրք-ադրբեջանական ծրագրին խոչընդոտ հանդիսանալու, այդ նպատակը չեզոքացնելու առումով, հետևաբար չի բացառվում, որ Իրանի զբաղվածությունը ներքին խնդիրներում օգտագործեն և որոշակի ակտիվություն նկատվի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից, որքան էլ որ հիմա գործընթացները կենտրոնացած են Տավուշի մարզում սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքների վրա։ Պետրոսյանի խոսքով՝ ՀՀ-ն պետք է համակ ուշադրությամբ հետևի տարածաշրջանային իրադարձություններին և ունենա պատրաստի սցենարներ՝ ցանկացած զարգացման հավուր պատշաճի արձագանքելու համար։
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ուղղաթիռը մայիս 19-ին վայրէջք կատարելիս կործանվել էր Իրանի Արևելյան Ատրպատական նահանգում, երբ նա երկրի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և այլ պաշտոնյաների հետ վերադառնում էր Իրանի և Ադրբեջանի սահմանին գտնվող ջրամբարի բացման արարողությունից։ Կործանված ուղղաթիռում գտնվողներից ոչ ոք ողջ չի մնացել։

Армения должна внимательно следить за региональными событиями и иметь готовые сценарии: аналитик
Политический аналитик Армен Петросян считает, что авиакатастрофа, которая произошла в Иране, также причинила большую боль Армении, поскольку особенно президент Ирана Эбрахим Раиси и министр иностранных дел Хосейн Амир Абдоллахиан были большими друзьями армянского народа и выделялись своими проармянскими позициями, всегда пытаясь согласовать интересы Ирана и Армении в рамках достаточно чувствительных вопросов.
В беседе с Арменпресс Петросян отметил, что на данный момент нет официального заключения о причине авиакатастрофы, тщательное изучение обстоятельств трагедии еще продолжается, но пока не будет дана официальная оценка, мы с момента появления печальных новостей до сих пор являемся свидетелями того, как даже такой инцидент используется в пропагандистских целях.
“Многие антииранские игроки, особенно Израиль и его различные партнеры, пытаются использовать авиакатастрофу для продвижения своих задач в регионе. Например, сразу после распространения новости мы увидели, как различные израильские источники начали показывать возможные последствия катастрофы, как некоторые внутри Ирана радовались этой новости в различных городах, как обеспокоенные власти размещали в поселениях вооруженные силы для борьбы с неконтролируемыми ситуациями.
Некоторые даже пытались показать, что эту операцию провела израильская разведка, возможно, не вникая в возможные последствия. В этом тезисе, вышедшем сначала из Израиля, а затем получившем определенное развитие внутри самого Ирана, а также в регионе, был учтен и тот факт, что Раиси до аварии встречался с президентом Азербайджана Алиевым. Кроме того, упоминалось, что после войны 2020 года израильское присутствие на территориях, перешедших под контроль Азербайджана и находящихся в непосредственной близости от Ирана, возросло, поэтому существует вероятность того, что эту операцию осуществили израильские спецслужбы”, - отметил Петросян.
Он сослался на одно из экспертных заключений, опубликованное на сайте телевидения и радио Ирана, в котором инцидент также связывают с деятельностью израильского Моссада.
“Поскольку неопределенность была достаточно велика, разные источники зачастую представляли противоречивую информацию. Я сам читал такой анализ, согласно которому вертолет взорвался в воздухе, и это явно может быть результатом определенного внешнего вмешательства. Т.е. до сих пор и в ходе расследования, естественно, будет рассматриваться гипотеза о намеренно проведенной операции, поскольку необходимо осознавать, что это серьезная проблема для Ирана, связанная с его национальной безопасностью, учитывая, что существует долгосрочная напряженность между Ираном и Израилем. Всего месяц назад стороны взаимно нацелились на территории друг друга, поэтому произошедшее, безусловно, на данный момент можно уложить в эту логику, по крайней мере, в пропагандистском поле, тем более, что у Израиля есть возможность провести подобную операцию с территории Азербайджана, одной из граничащих с Ираном стран”, - сказал Петросян.
Аналитик также затронул распространенную в зарубежных СМИ, особенно в российских СМИ, информацию о том, что на 19 мая был запланирован визит президента Ирана в Армению, но он был отложен.
В международных новостях также упоминалось, что этот визит был отменен Раиси ради поездки в Азербайджан. Азербайджан неоднократно показывал своей политикой, что он является лидером в регионе и может влиять на повестку дня. Возможно, Алиев сделал такой заранее спланированный шаг, и учитывая, какой у нас сосед, не исключено, что такой план действительно существовал. Некоторые круги, освещающие ситуацию израильско-азербайджанского сотрудничества, подчеркивают, что иранский президент должен был посетить Армению, однако визит был отложен по настоянию Алиева, а крушение вертолета Раиси и сопровождавших его высокопоставленных чиновников произошла на обратном пути из Азербайджана. “Здесь конспирологи, возможно, увидели азербайджано-израильское сотрудничество, в результате которого произошла эта трагедия, поэтому этот тезис также активно был выброшен в инфополе и до сих пор находится в обороте”, - отметил наш собеседник.
Петросян также сослался на сообщение МИД Армении, согласно которому о подтвержденных визитах высокопоставленных чиновников в Республику Армения предоставляется официальная информация. Он добавил, что после того, как новость об авиакатастрофе распространилась, все стали свидетелями масштабной пропаганды, гибридных многоуровневых атак одновременно по нескольким направлениям, и не исключено, что эта информация была распространена, а затем использована в каких-то целях.
“Наш друг Иран имеет достаточно богатые традиции государственности, поэтому государственная система, в свою очередь, имеет серьезную траекторию преодоления испытаний. Судя по этому обстоятельству, можно с уверенностью сказать, что данная ситуация также будет управляемой. С другой стороны, нестабильная и неопределённая ситуация в нашем регионе позволяет допустить провокацию различных инцидентов и конфликтов. В этом смысле оппоненты Ирана обязательно попытаются каким-то образом повлиять на иранские процессы в этот переходный период, пытаясь спровоцировать массовые акции протеста и распространять в пропагандистских целях различные гипотезы, даже теории заговора, с желанием стравить разные слои иранского общества друг против друга”, - сказал политолог.
Он напомнил, что Иран является самым важным игроком в нашем регионе, особенно с точки зрения препятствия турецко-азербайджанскому проекту, связанному с так называемым коридором на юге Армении, и с точки зрения нейтрализации этой цели, поэтому не исключается, что иранская отвлеченность на внутренних проблемах будет использована и будет наблюдаться определенная активность со стороны Азербайджана и Турции, хотя сейчас процессы сосредоточены на делимитации и делимитационных работах в Тавушской области. По мнению Петросяна, Армения должна внимательно следить за региональными событиями и иметь готовые сценарии, чтобы адекватно реагировать на любое развитие событий.