Սիրիայում սուգ են հայտարարել Իրանի նախագահի զոհվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանությունները եռօրյա սուգ են հայտարարել Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և իրանցի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների զոհվելու կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Սիրիայի SANA պետական ​​գործակալությունը։
Ըստ գործակալության տվյալների՝ սգո օրերի ընթացքում կխոնարհվեն դրոշները արաբական հանրապետության ամբողջ տարածքում, ինչպես նաև արտերկրում Սիրիայի բոլոր դեսպանատներում և դիվանագիտական ​​հաստատություններում։
Իրանի նախագահին տեղափոխող ուղղաթիռը կործանվել է մայիսի 19-ին Իրանի Արևելյան Ադրբեջանի նահանգում։ Ուղղաթիռում է եղել նաև Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը, Արևելյան Ադրբեջանի նահանգապետ Մալեք Ռահմատին, Թավրիզի իմամ Մոհամմադ Ալի Ալե Հաշեմը և այլ անձինք: Պատվիրակությունը վերադառնում էր Իրանի և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին գտնվող ջրամբարի բացման արարողությունից։ Կործանված ուղղաթիռում գտնվողներից ոչ ոք ողջ չի մնացել։

В Сирии объявлен траур в связи с гибелью президента Ирана
Правительство Сирии объявило трехдневный траур в связи с гибелью президента Ирана Эбрахима Раиси и других высокопоставленных иранских чиновников. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает сирийское государственное агентство SANA.
В дни траура по всей стране и во всех посольствах и дипломатических учреждениях Сирии за рубежом будут приспущены флаги.
Вертолет, на борту которого был президент Ирана, разбился 19 мая в провинции Восточный Азербайджан на востоке Ирана. На борту вертолета также находились министр иностранных дел Исламской Республики Хоссейн Амир Абдуллахиян, губернатор Восточного Азербайджана Малек Рахмати, имам Тебриза Мохаммад Али Але Хашем и другие лица. Делегация возвращалась с церемонии открытия водохранилища на границе Ирана и Азербайджана. Никто, из людей, находившихся в разбившемся вертолете, не выжил.