Լիբանանում եռօրյա սուգ են հայտարարել Իրանի նախագահի զոհվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին երկրում պաշտոնապես եռօրյա սուգ է հայտարարել ուղղաթիռի կործանման հետևանքով զոհված Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հիշատակին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին հաղորդում է IRNA գործակալությունը։
«Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և նրան ուղեկցող պատվիրակության ողբերգական մահվան կապակցությամբ պաշտոնական սուգը կշարունակվի երեք օր», - նշված է վարչապետի հատուկ կարգադրության մեջ։
Բացի այդ, ըստ կարգադրության, ռադիոյի և հեռուստատեսության ծրագրերը կփոխվեն ցավալի իրադարձությանը համապատասխան։
Ավելի վաղ ծանր կորստի կապակցությամբ Իրանի ժողովրդին ցավակցություն էր հայտնել շիաների «Հեզբոլլահ» կուսակցությունը: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ զոհված նախագահ Ռայիսին «դիմադրության ճակատի անսասան կողմնակիցն էր և Երուսաղեմի ու Պաղեստինի տոկուն պաշտպանը»:

В Ливане объявлен трехдневный траур в связи с гибелью президента Ирана
Премьер-министр Ливана Наджиб Микати официально объявил в стране трехдневный траур в память о президенте Ирана Эбрахиме Раиси, погибшем в результате крушения вертолета. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство IRNA.
“В связи с трагической гибелью президента Исламской Республики Эбрахима Раиси и сопровождавшей его делегации официальный траур продлится три дня”, - говорится в специальном указе премьер-министра.
Согласно распоряжению, программы радио и телевидения будут изменены в соответствии с прискорбным событием.
Ранее соболезнования иранскому народу в связи с тяжелой утратой выразила шиитская партия “Хезболла”. В заявлении говорится, что погибший президент Раиси был “сильным сторонником фронта сопротивления и стойким защитником Иерусалима и Палестины”.