Վերջին 3 տարում Հայաստանը դարձել է ՌԴ տարածաշրջանների հետ բեռնաշրջանառության առաջատարներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության տարածաշրջանների հետ բեռնաշրջանառության առաջատարները վերջին երեք տարիներին եղել են Թուրքիան, Հայաստանը և Չինաստանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով «Ավիտո ծառայություններ» հարթակի «Տրանսպորտային ծառայություններ» կատեգորիայի ղեկավար Եվգենիա Լազարևայի խոսքերը։
«Վերջին երեք տարիների ընթացքում՝ 2021 թվականի մարտից մինչև 2024 թվականի ապրիլ, բեռնափոխադրումների ամենամեծ աճը տեղի է ունեցել Հարավային դաշնային շրջանի և Թուրքիայի միջև․ բեռնափոխադրումների ծավալը գրեթե 17 անգամ ավելի հաճախ է սկսել ուղարկվել Ռուսաստանի հարավից»,- ասել է Լազարևան։
Ըստ նրա՝ երկրորդ ամենահայտնի ուղղությունը Չինաստանն է։
«Հարավային դաշնային շրջանից Հայաստան բեռնափոխադրումների պահանջարկը նույնպես աճել է 11 անգամ»,-նշել է գործակալության ղեկավարը։

В последние 3 года Армения стала одним из лидеров грузооборота с Южным Федеральным округом России
Лидерами по грузообороту с регионами Российской Федерации за последние три года были Турция, Армения и Китай.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на слова руководителя категории “Транспортные услуги” на платформе “Авито Сервисес” Евгении Лазаревой.
“За последние три года, с марта 2021 года по апрель 2024 года, наибольший рост грузоперевозок был между Южным федеральным округом и Турцией. Объем грузоперевозок с юга России стал в 17 раз больше”, - сказала Лазарева.
По ее словам, вторым по активности направлением является Китай.
“Спрос на грузоперевозки из Южного федерального округа в Армению также вырос в 11 раз”, - отметила Евгения Лазарева.