2024-ի առաջին երեք ամիսներին Հայաստանում նվազել է բեռնափոխադրումների ծավալը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում 2024 թվականի առաջին եռամսյակում բեռնափոխադրումների ընդհանուր ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 14.4 տոկոսով՝ կազմելով 3 մլն 437.1 հազար տոննա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն:
Այս տարվա մարտին փոխադրվել է 1 մլն 261.6 հազար տոննա բեռ, ինչը 6.4 տոկոսով գերազանցում է փետրվարի ցուցանիշը, սակայն 17.2 տոկոսով քիչ է նախորդ տարվա մարտի արդյունքից:
2023 թվականի հունվար-մարտ ամիսների համեմատ այս տարվա նույն ժամանակահատվածում նկատելիորեն կրճատվել է երկաթուղային փոխադրումների ծավալը՝ 62.5 տոկոսով: Նշված ժամանակահատվածում այդ միջոցով փոխադրվել է 287.5 հազար տոննա բեռ, որից 109.8 հազարը՝ մարտին: Դա 6.6 տոկոսով գերազանցում է այս տարվա փետրվարի ցուցանիշը, սակայն 59.2 տոկոսով քիչ է, նախորդ տարվա մարտի ծավալից:
Փոխարենը, այս տարվա առաջին եռամսյակում 20.3 տոկոսով աճել է օդային բեռնափոխադրումների ծավալը (ցուցանիշներում ներառված են նաև այլ երկրների ավիաընկերությունների կողմից իրականացված բեռնափոխադրումները)՝ հասնելով 8.9 հազար տոննայի, որից 3.6 հազարը՝ մարտին: Մեկամսյա կտրվածքով փետրվարի ցուցանիշը գերազանցվել է 24.1, իսկ 2023-ի մարտինը՝ 28.6 տոկոսով:
Ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների ծավալն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում 3.1 տոկոսով զիջել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշին՝ կազմելով 2 մլն 481.5 հազար տոննա: Այդ ծավալից 948.1 հազար տոննան տեղափոխվել է մարտին: Դա 10.5 տոկոսով գերազանցում է փետրվարի ցուցանիշը, սակայն 12.1 տոկոսով զիջում է նախորդ տարվա մարտի արդյունքին:
Մայրուղային խողովակաշարերով իրականացված բեռնափոխադրումների ծավալն այս տարվա առաջին եռամսյակում 2.8 տոկոսով քիչ է 2023-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից՝ 659.2 հազար տոննա: Մարտին այդ միջոցով փոխադրվել է 200.1 հազար տոննա բեռ: Դա 2.2 անգամ գերազանցում է այս տարվա փետրվարի և 16.1 տոկոսով՝ անցյալ տարվա մարտի ցուցանիշը:

В первом квартале 2024 года объем грузоперевозок в Армении снизился
В первом квартале 2024 года общий объем грузоперевозок в Армении снизился на 14,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 3 млн 437,1 тыс тонн. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Статистический комитет Армении.
В марте текущего года перевезено 1 млн 261,6 тыс тонн грузов, что на 6,4% выше показателя февраля, но на 17,2% меньше аналогичного результата прошлого года.
По сравнению с январем-мартом 2023 года объем железнодорожных перевозок за аналогичный период текущего года существенно сократился - на 62,5%. За указанный период данным транспортом было перевезено 287,5 тыс тонн грузов, из них в марте - 109,8 тыс тонн. Это на 6,6% выше показателя февраля текущего года, но на 59,2% меньше объема марта прошлого года.
В первом квартале текущего года объем авиагрузоперевозок увеличился на 20,3% (в показатели также включены грузоперевозки, осуществляемые авиакомпаниями других стран), достигнув 8,9 тыс тонн, из них в марте - 3,6 тыс тонн. В месячном исчислении показатель рост по сравнению с февралем составил 24,1%, а с мартом 2023 года - на 28,6%.
Объем автомобильных грузоперевозок в первом квартале текущего года снизился на 3,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 2 млн 481,5 тыс тонн. Из этого объема в марте было перевезено 948,1 тыс тонн. Это на 10,5% выше февральского результата, но на 12,1% ниже мартовского результата прошлого года.
Объем грузоперевозок, осуществленных автомобильным транспортом в первом квартале текущего года, на 2,8% меньше показателя аналогичного периода 2023 года - 659,2 тыс тонн. В марте было перевезено 200,1 тыс тонн грузов. Это в 2,2 раза выше, чем в феврале этого года и на 16,1% выше, чем в марте прошлого года.