Իրանի նախագահը ժամանել է Շրի Լանկա
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ժամանել է Շրի Լանկա, որպեսզի մասնակցի Թեհրանի կողմից ֆինանսավորված խոշոր նախագծի բացման արարողությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim լրատվական գործակալությունը։
«Մեկօրյա այցի ընթացքում Իրանի նախագահը պաշտոնապես կբացի «Ումա Օյա» հիդրոէներգետիկ համալիրը՝ մեգանախագիծ, որը ֆինանսավորվել է Իրանի կառավարության կողմից», - նշված է հրապարակման մեջ։
Բացի այդ, Ռայիսին կհյուրընկալվի Շրի Լանկայի տնտեսական և մշակութային գլխավոր կենտրոն հանդիսացող Կոլոմբո քաղաքում գտնվող նախագահական պալատում, կմասնակցի Իրանի և Շրի Լանկայի բարձրաստիճան պատվիրակությունների միջև կայանալիք հանդիպմանը, կստորագրի համագործակցության մի շարք փաստաթղթեր, ինչպես նաև կմասնակցի մամուլի ասուլիսի։
Շրի Լանկայից առաջ Ռայիսին պետական այցով Պակիստանում էր, որտեղ հանդիպումներ է ունեցել երկրի բարձրաստիճան քաղաքական, ռազմական և կրոնական ղեկավարների հետ, ինչպես նաև ստորագրել է համագործակցության 8 համաձայնագիր։

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Iranian President Ebrahim Raisi arrived in Sri Lanka on Wednesday to inaugurate a megaproject financed by Iran, Tasnim News Agency reports.
In the one-day visit to Sri Lanka, the Iranian president will inaugurate the ‘Uma Oya’ hydropower complex, a megaproject financed by the government of Iran.
According to the report, he will then receive an official welcome at the presidential palace of Sri Lanka in Colombo. Raisi is also scheduled to attend a meeting of high-ranking delegations of Iran and Sri Lanka, sign a number of cooperation documents, and take part in a press conference.
Before visiting Sri Lanka, the Iranian president and his entourage were in Pakistan. Raisi held meetings with Pakistan’s senior political, military and religious figures and signed eight cooperation agreements during his state visit.