ՀԱՊԿ սպասվող գագաթնաժողովին Հայաստանի մասնակցել կամ չմասնակցելը ինքնիշխան և անկախ երկրի որոշումն է․ Իմանղալի Թասմաղամբետով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովի կարծիքով՝ 2024 թվականին ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությունը կամ չմասնակցությունն ինքնիշխան և անկախ երկրի որոշումն է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ մեջբերելով կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի խոսքերը։
«2024 թվականին ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությունը կամ չմասնակցությունն ինքնիշխան և անկախ երկրի որոշումն է։ Բացի այդ, մինչև գագաթնաժողովը դեռ շատ բան կարող է փոխվել այս ամիսներին, հուսանք՝ դեպի լավը»,- ասել է գլխավոր քարտուղարը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանը սառեցրել է մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին։ Նիկոլ Փաշինյանը չմասնակցեց 2023 թվականի նոյեմբերին Մինսկում անցկացված ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։

Участие или неучастие Армении в предстоящем саммите ОДКБ - это решение суверенной и независимой страны
Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетов заявил, что участие или неучастие премьер-министра Армении Никола Пашиняна в саммите ОДКБ в 2024 году является решением суверенной и независимой страны.
«Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на заявление генерального секретаря организации.
«Участие или неучастие премьер-министра Армении Никола Пашиняна в саммите ОДКБ в 2024 году - это решение суверенной и независимой страны. Кроме того, до саммита еще есть время, за эти месяцы многое может измениться, надеемся, в лучшую сторону», - сказал генеральный секретарь.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил, что Армения заморозила свое участие в работе ОДКБ. Никол Пашинян не принял участия в саммите ОДКБ, состоявшемся в ноябре 2023 года в Минске.