Նորվեգիան ողջունել է սահմանազատման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նորվեգիան ողջունել է սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրառում է արել Նորվեգիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Էյվինդ Վադ Պետերսոնը։
«Նորվեգիան ողջունում է քաջալերող լուրերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման շուրջ առաջաընթացի վերաբերյալ։ Մենք հույս ունենք հետագայում տեսնել ավելի շատ առաջընթաց այս կարևոր աշխատանքում՝ միտված արդյունքի, որը շահավետ կլինի երկու երկրների և ավելի լայն տարածաշրջանի համար»,- գրել է Պետերսոնը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության հետ կապված վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պատասխանել է «Արմենպրես»-ի գրավորհարցերին։
Վարչապետի աշխատակազմից նշել են, որ հայտարարության համաձայն՝երկու հանձնաժողովները քարտեզի վրա վերարտադրել են Հայաստանի Բաղանիս, Ադրբեջանի Բաղանիս-Այրում, Հայաստանի Ոսկեպար, Ադրբեջանի Աշաղը Ասկիպարա, Հայաստանի Կիրանց, Ադրբեջանի Խեյրեմլի, Հայաստանի Բերքաբեր, Ադրբեջանի Կըզըլ Հաջիլի գյուղերի միջևԽորհրդային Միության ժամանակներում գոյություն ունեցած սահմանները, եւ հաջորդ քայլով այդ սահմանները պետք է ճշտվեն եւ արտահայտվեն նաեւ գետնի վրա։
Գործընթացի քարտեզագրական հիմքը ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանի իրավական հիմնավորում ունեցող ամենաթարմ տոպոգրաֆիկ քարտեզներն են, որոնք կազմվել են նման իրավասություն ունեցող մարմինների կողմից:
Վարչապետի աշխատակազմից կարևոր են համարել նաև արձանագրել, որ հանձնաժողովները համաձայնել են, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման ողջ գործընթացում հիմնվելու են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, ինչն արձանագրվում է որպես սահմանազատման գործընթացի հիմնարար սկզբունք:
ՀՀ ՄԻՊ-ը ելույթ է ունեցել «Առաջնորդությունը որպես փոփոխությունների վրա ազդելու միջոց» թեմայով քննարկմանը

Норвегия приветствовала соглашение о демаркации границы между Арменией и Азербайджаном
Норвегия приветствовала соглашение, достигнутое между Арменией и Азербайджаном о делимитации границы. Как передает «Арменпресс», об этом в своем микроблоге в X написал госсекретарь иностранных дел Норвегии Эйвинд вад Петерсон.
«Норвегия приветствует обнадеживающие новости о прогрессе в демаркации границы между Арменией и Азербайджаном. Мы надеемся увидеть больше прогресса в этой важной работе в будущем, направленной на результат, который принесет пользу обеим странам и региону в целом», - написал Петерсон.
Управление информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра ответило на письменные вопросы «Арменпресс» в связи с договоренностью, достигнутой между Арменией и Азербайджаном.
В администрации премьер-министра отметили, что, согласно заявлению, две комиссии воспроизвели на карте границы, существовавшие во времена Советского Союза между селами Баганис Армении, Баганис-Айрум Азербайджана, Воскепар Армении, Ашаг Аскипара Азербайджана, Киранц Армении, Хейремли Азербайджана, Беркабер Армении, Кызыл Гаджилы Азербайджана. Следующим шагом эти границы должны быть уточнены и выражены также на местности.
Картографической основой процесса являются новейшие топографические карты с правовым обоснованием периода СССР, составленные органами, обладающими аналогичными полномочиями.
В аппарате премьер-министра сочли важным зафиксировать, что комиссии согласились, что весь процесс делимитации границы между Арменией и Азербайджаном будет основываться на Алма-Атинской декларации 1991 года, что зафиксировано в качестве основополагающего принципа процесса делимитации.