ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանը բազմիցս արտահայտել է իր աջակցությունը Հարավային Կովկասի երկրների տարածքային ամբողջականությանը և իրենց հողի վրա ինքնիշխանության իրավունքին՝ առանց միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները փոխելու։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է IRNA գործակալությունը, այս մասին ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Նասեր Քանանին։
Անդրադառնալով ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած Փաշինյան-Ֆոն դեր Լայեն-Բլինքեն եռակողմ հանդիպմանը՝ խոսնակն ընդգծել է տարածաշրջանային կարողությունների, այդ թվում՝ 3+3 խորհրդատվական մեխանիզմի օգտագործման անհրաժեշտությունը չլուծված վեճերը կարգավորելու համար։ Նա հավելել է, որ տնտեսական համագործակցության ամրապնդումը և հաղորդակցության ընդլայնումը արդյունավետ դեր են խաղում կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման և տնտեսական զարգացման գործում։
Քանանին նաև կոչ է արել Ադրբեջանին և Հայաստանին լուծել վեճերը երկխոսության միջոցով։
Ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եռակողմ հանդիպումը, որի արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն։
3+3 հարթակի շրջանակներում վերջին հանդիպումը կայացել է 2023 թվականի հոկտեմբերին։ Հանդիպումն անցկացվել է Թեհրանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հրավերով։ Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ադրբեջանական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը։ Մինչ այդ 3+3 հարթակի շրջանակներում մեկ հանդիպում էլ կայացել էր Մոսկվայում՝ 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Այդ հանդիպմանը մասնակցել էին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարարները։ Հարթակի հանդիպումներին հրավիրվել է նաև Վրաստանը, սակայն վրացական կողմը հրաժարվել է այդ ձևաչափով քննարկումների մասնակցելուց։ 3+3 հարթակով հանդիպումներ անցկացնելու առաջարկը 44-օրյա պատերազմից հետո արել էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։

Иран призвал Азербайджан и Армению урегулировать споры путем диалога, напомнив о формате «3+3»
Иран неоднократно выражал поддержку территориальной целостности стран Южного Кавказа и праву на суверенитет на своей территории без изменения международно признанных границ.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на агентство IRNA, об этом заявил пресс-секретарь МИД Ирана Насер Канани.
Коснувшись состоявшейся 5 апреля в Брюсселе трехсторонней встречи Пашинян-фон дер Ляйен-Блинкен, спикер подчеркнул необходимость использования региональных возможностей для урегулирования неразрешенных споров, в том числе консультативного механизма «3+3». Он добавил, что укрепление экономического сотрудничества и открытие коммуникаций сыграют эффективную роль в установлении мира и стабильности и экономическом развитии в Кавказском регионе.
Канани вновь призвал Азербайджан и Армению решать споры путем диалога.
5 апреля в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена, по итогам которой было принято совместное заявление.
Последняя встреча в формате «3+3» состоялась в октябре 2023 года. Встреча прошла в Тегеране по приглашению министра иностранных дел Исламской Республики Иран Хосейна Амира Абдоллахияна. На встрече присутствовали министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов, министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, министр иностранных дел Турецкой Республики Хакан Фидан. Ранее в Москве в декабре 2021 года была еще одна встреча в формате «3+3». На ней присутствовали заместители министров иностранных дел Армении, Азербайджана, России, Ирана и Турции. На встречу была приглашена и Грузия, однако грузинская сторона отказалась участвовать в обсуждениях в таком формате. После 44-дневной войны предложение о проведении встреч в формате «3+3» было сделано президентом Турции Реджеп Тайип Эрдоганом.