Հայաստանում նախատեսվում է Իտալիայի առևտրի և ներդրումային գործակալության բացումը. Գևորգ Պապոյանն ընդունել է Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման սկզբում նախարարը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել երկու երկրների կայուն տնտեսական զարգացման ապահովմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններում։
Այնուհետև քննարկվել են Հայաստանի և Իտալիայի միջև տնտեսության ոլորտում առավել հեռանկարային ուղղություններին, տնտեսության դիվերսիֆիկացման շրջանակներում արտահանման և ներմուծման հնարավորություններին, երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացմանը, տեխնոլոգիաների արդիականացմանը, առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ միջոցառումների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաև երկու երկրների գործարար շրջանակների մասնակցությամբ B2B հանդիպումների և ցուցահանդեսների կազմակերպմանը։
Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանը խրախուսում է օտարերկրյա ներդրումները, այս համատեքստում ներկայացրել է իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերը, մասնավորապես՝ Հայաստանում տնտեսապես բարդ ապրանքների արտադրության պետական աջակցության ծրագիրը և առաջարկել է դիտարկել իտալական ընկերությունների կողմից ներդրումների իրականացման հնարավորությունը։
Դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտին հայտնել է, որ նախատեսվում է Հայաստանում Իտալիայի առևտրի և ներդրումային գործակալության (Agenzia ICE) բացումը։ Նախարարը ողջունել է գաղափարը և նշել.
«Մենք պատրաստ ենք ամեն ինչ անել Հայաստանի և Իտալիայի տնտեսական կապերն առավել ամրապնդելու ուղղությամբ»։

В Армении планируется открыть итальянское торгово-инвестиционное агентство – министр экономики РА принял посла Италии
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян принял чрезвычайного и полномочного посла Италии в РА Алессандро Ферранти. На встрече также присутствовал заместитель министра Нарек Овакимян.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз минэкономики, в начале встречи министр поздравил посла со вступлением в должность и пожелал успехов во всех инициативах, направленных на обеспечение стабильного экономического развития обеих стран.
Затем были обсуждены возможности сотрудничества между Арменией и Италией в наиболее перспективных направлениях в экономической сфере, вопросы экспорта и импорта в рамках диверсификации экономики, увеличения объемов двусторонней торговли, модернизации технологий, реализации мер по расширению торгово-экономических связей.
Затрагивалась также тема организации B2B-встреч и выставок с участием деловых кругов обеих стран.
Геворг Папоян отметил, что поощряет иностранные инвестиции, в этом контексте представил реализуемые программы господдержки, в частности, программу господдержки производства экономически сложных товаров в Армении, и предложил рассмотреть возможность инвестиций итальянских компаний.
Посол Алессандро Ферранти сообщил, что планируется открытие Итальянского агентства по торговле и инвестициям (Agenzia ICE) в Армении. Министр приветствовал эту идею и отметил: «Мы готовы сделать все для дальнейшего укрепления экономических связей между Арменией и Италией».