Միրզոյանը Ուրուգվայի ժամանակավոր փոխանախագահին է ներկայացրել ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Մոնտեվիդեոյում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 21-ին հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության ժամանակավոր փոխնախագահ, Գլխավոր Ասամբլեայի և Սենատորների Պալատի նախագահի պաշտոնակատար Գրասիելա Բիանչի Պոլիի հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Ուրուգվայի առողջապահության փոխնախարար Խոսե Լուիս Սանջյանը և Ուրուգվայի խորհրդարանում հայ-ուրուգվայական բարեկամական խմբի անդամ Պեդրո Խիսդոնյանը:
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև առկա բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությունը, որի լավագույն դրսևորումներից են վերջին շրջանի բարձրաստիճան այցերը, ինչպես նաև երկու երկրների մայրաքաղաքներում ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Մոնտեվիդեոյում դեսպանության բացումը միտված է ավելի խորացնել մեծ համակրանքի ու վստահության վրա հիմնված բարեկամական հարաբերությունները, ինչը մեծապես ողջունվել է Ուրուգվայի գործընկերների կողմից:
Երկուստեք կարևորվել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև բարեկամական հարաբերությունների շարունակական ամրապնդման գործում։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի խորհրդարանին՝ Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող հարցերի շուրջ սկզբունքային դիրքորոշման համար, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի հարձակման ու ԼՂ-ում էթնիկ զտման քաղաքականության առնչությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ուրուգվայի ժողովուրդների միջև պատմական կապերին, որոնք հաստատվեցին այն բանից հետո, երբ Ուրուգվայը, լինելով Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը ճանաչած երկիրը, ապաստան տվեց մեծաթիվ հայերի։
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերի։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները և ՀՀ հետևողական մոտեցումներն առանցքային հարցերի շուրջ՝ շեշտելով ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին հավատարմության կարևորությունը։ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի շուրջ քննարկումներին, որի համար իրավական հիմք պետք է լինի 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։

Глава МИД Армении представил врио вице-президента Уругвая процесс нормализации отношений между Ереваном и Баку
Находившийся с официальным визитом в Монтевидео министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 21 марта встретился с врио вице-президента Восточной Республики Уругвай, врио председателя Генеральной ассамблеи и Палаты сенаторов Грасиелой Бьянчи Поли.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, на встрече также присутствовали заместитель министра здравоохранения Уругвая Хосе Луис Санджян и член армяно-уругвайской парламентской группы дружбы Педро Хисдонян.
На встрече был подчеркнут политический диалог высокого уровня между Арменией и Уругваем, одним из лучших проявлений которого являются недавние визиты на высоком уровне, а также открытие постоянных дипломатических миссий в столицах обеих стран. Министр Мирзоян подчеркнул, что открытие посольства в Монтевидео направлено на углубление дружественных отношений, основанных на большой симпатии и доверии, что было высоко оценено уругвайскими партнерами.
Двусторонне была также подчеркнута роль парламентской дипломатии в постоянном укреплении дружественных отношений между Арменией и Уругваем.
Министр Мирзоян поблагодарил парламент Уругвая за принципиальную позицию по приоритетным для Армении вопросам, включая нападение Азербайджана на народ Нагорного Карабаха и политику этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Были отмечены исторические связи между народами Армении и Уругвая, которые установились после того, как Уругвай, будучи первой страной, признавшей Геноцид армян, предоставил приют большому количеству армян.
На встрече собеседники также затронули вопросы, связанные с безопасностью и стабильностью на Южном Кавказе. Министр Мирзоян представил последние развития в процессе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и последовательные подходы Армении к ключевым вопросам, подчеркнув важность верности принципам суверенитета и территориальной целостности. Арарат Мирзоян коснулся также обсуждений процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, правовой основой которого должна стать Алма-Атинская декларация 1991 года.