Հայաստանի արբանյակի միջոցով արված լուսանկարները տևական ժամանակ ծառայում են պետական գերատեսչություններին. ԲՏԱ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի՝ տիեզերք արձակված արբանյակի աշխատանքի դրական արդյունքներն արդեն իսկ երևում են․ տևական ժամանակ է՝ արբանյակի միջոցով արված լուսանկարները ծառայում են Հայաստանի տարբեր պետական գերատեսչություններին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
«Տևական ժամանակ է․ ինչ այն լուսանկարները, որոնք արվում են արբանյակի միջոցով, ծառայում են Հայաստանի Հանրապետության տարբեր պետական գերատեսչություններին»,-ասաց Մխիթար Հայրապետյանը:
Հայաստանի առաջին արբանյակը՝ «ArmSat-1»-ը, տիեզերք էր արձակել 2022 թվականի մայիսի 25-ին։
Իսկ հայկական արտադրության առաջին արբանյակը՝ «Հայասաթ 1»-ը, SpaceX ընկերության Falcon 9 հրթիռով տիեզերք էր արձակվել 2023-ի դեկտեմբերի 1-ին:

Фотографии, полученные со спутника Армении, уже долгое время используются государственными ведомствами: министр BTП
Уже заметны положительные результаты работы запущенного в космос армянского спутника. Спутниковые фотографии уже давно используются различными государственными структурами Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в Национальном собрании заявил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян.
«Уже долгое время фотографии, сделанные спутником, служат различным государственным ведомствам Республики Армения», - сказал Мхитар Айрапетян.
Первый спутник Армении «АрмСат-1» был запущен в космос 25 мая 2022 года.
А первый спутник армянского производства «Хайасат-1» был запущен в космос 1 декабря 2023 года на ракете Falcon 9 компании SpaceX.