Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատունը շուտով կվերաբացվի. IRNA
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շուտով Թեհրանում կվերաբացվի Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատունը, որը փակվել էր անցյալ տարվա հունվարին տեղի ունեցած զինված հարձակումից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է IRNA գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Աբաս Մուսավիին։
Դեսպանը նաև հայտնել է նախապատրաստական աշխատանքներ տանելու նպատակով Թեհրան պատվիրակության այցի մասին։
«Երկու երկրների պատմական ժառանգությունը և Իրանի ու Ադրբեջանի Հանրապետության մոտ 800 կմ-անոց սահմանի երկայնքով ապրող ժողովուրդների միջև խորը մշակութային ու զգացմունքային կապերը թույլ չեն տա, որ խնդիրներն ու թյուրըմբռնումները շարունակվեն», - ասել է Մուսավին՝ հավելելով, որ կողմերը ձգտում են հաղթահարել «հարաբերություններում սառնության» այս փուլը։
Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը հավելել է, որ երկու երկրների միջև առկա տարաձայնություններում «տեսանելի են թշնամիների և տարածաշրջանում ու դրա սահմաններից դուրս գտնվող որոշ երկրների ու վարչակարգերի, հատկապես նրանց անվտանգության ծառայությունների դավադրությունները»:
Ադրբեջանը փակել էր Թեհրանում իր դեսպանատունն այն բանից հետո, երբ 2023 թ․ հունվարի 27-ին 50-ամյա մի տղամարդ մտել էր դեսպանատան շենք և «Կալաշնիկովի» ինքնաձիգից կրակ էր բացել՝ սպանելով անվտանգության ծառայության ղեկավարին, վիրավորելով 2 անվտանգության աշխատակցի։ Տղամարդը, որը մեքենայով դեսպանատուն էր եկել անչափահաս երկու երեխաների հետ, ձերբակալվել էր։ Նրա գործողությունների դրդապատճառը անձնական և ընտանեկան խնդիրներն են եղել։

Посольство Азербайджана в Тегеране скоро возобновит свою деятельность: IRNA
Вскоре в Тегеране вновь откроется посольство Ирана в Азербайджане, которое было закрыто после вооруженного нападения в январе прошлого года. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство IRNA со ссылкой на сообщение посла Ирана в Азербайджане Аббаса Мусави.
Посол также сообщил о визите делегации в Тегеран с целью проведения подготовительных работ.
«Историческое наследие двух стран и глубокие культурные и эмоциональные связи между народами, проживающими вдоль приблизительно 800 километровой границы между Ираном и Республикой Азербайджан, не позволяют продолжаться проблемам и недопониманиям».
Посол Ирана в Азербайджане добавил «заговоры врагов и некоторых стран и режимов в регионе и за его пределами, особенно их службы безопасности, видны в разногласиях между Ираном и Республикой Азербайджан».
Азербайджан закрыл свое посольство в Тегеране после того, как 27 января 2023 года 50-летний мужчина вошел в здание посольства и открыл огонь из автомата Калашникова, убив начальника Службы безопасности и ранив двух сотрудников Службы безопасности. Мужчина, который приехал в посольство на машине с двумя несовершеннолетними детьми, был арестован. Мотивом его действий были личные и семейные проблемы.