«Նոր գիրք»-10/24. Մալյան, Քրիստի, սրինգ, Բանայան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին:
Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2023 թվականի վերջին և 2024 թվականի սկզբին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Հայ գրականություն. Նարեկ Մալյան, «Զրոյական կետ»
430340205_1515879338979095_8020783209127532213_n.png (586 KB)
Վեպը մարդկության պատմության ընթացքում կրոնական մոլեռանդությամբ ձևավորված մահապարտ ահաբեկչության մասին է: Ահաբեկչությունը չունի ո՛չ ազգային, ո՛չ էլ կրոնական պատկանելություն: Աշխարհի հզորները հաճախ են օգտագործել հավատի ուժը՝ իրենց իշխանությունն ամրապնդելու և բարիքները բազմապատկելու նպատակով: Գրքում զուգահեռներ են անցկացված քրիստոնեական և մահմեդական աշխարհների պատմական դեպքերի միջև, և վեպն ավարտել մեր օրերում տեղի ունեցած ահաբեկչություններից մեկով: Գրքում կան թաքնված մի քանի զրոյական կետեր հանրագումարում միավորվում են ամենագլխավոր զրոյական կետի շուրջ: Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։
Թարգմանական գրականություն. Ագաթա Քրիստի, «Լուռ վկան»
430306737_642855671300730_2654452829689026606_n.jpg (49 KB)
Սիրելի Փիթերին՝ ընկերներից ամենահավատարիմին և ուղեկիցներից ամենասիրելիին, որ բացառիկ մի շուն է. Ագաթա Քրիստիի «Լուռ վկան» վեպը առաջին անգամ հրատարակել է Անգլիայի Collins Crime Club-ը 1937 թվականին: Նույն տարում հրատարակվել է նաև Միացյալ Նահանգներում՝ «Պուարոն հաճախորդ է կորցնում» վերնագրով: Վեպում հանրահայտ բելգիացի խուզարկու Էրքյուլ Պուարոն փորձում է պարզել, թե ով է սպանել ծեր միսս Արնդելին, իսկ այդ ամենն ընթերցողին ներկայացնում է կապիտան Արթուր Հասթինգսը: Թարգմանությունը՝ Շուշան Փայտյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը։
Մանկապատանեկան գրականություն. Կախարդական սրինգը
427117262_958287519011936_191779658190915622_n.jpg (348 KB)
Վաղուց, շատ վաղուց, աշխարհը երկու կես էր արված: Մի կեսի տիրակալն Արևն էր, մյուսինը՝ Լուսինը: Նրանց մեջ վեճ էր ծագել, և օրեր, տարիներ շարունակ միմյանց դեմ կռիվ էին տալիս:
Նվագախմբի հետ ուղևորվիր Մեղեդու հեքիաթային աշխարհ և տես, ինչպես է Տամինոյին և Պամինային հաջողվում վերջ դնել կռվին և իրենց թագավորություններում խաղաղություն հաստատել:
Ամեն էջին սեղմի՛ր երաժշտական կոճակը, որ կյանքի կոչես «Կախարդական սրինգը» հեքիաթն ու Մոցարտի սքանչելի մեղեդին: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Փաստավավերագրական գրականություն. Ալեքս Բանայան, «Երրորդ դուռ»
430362012_444614398128498_7855625311128347930_n.jpg (95 KB)
Կան գրքեր, որոնք կարող են գլխիվայր շուռ տալ մարդու պատկերացումները բիզնեսի, նպատակների ու երազանքների մասին, տալ ոչ միայն տեսական սահմանումներ, այլ կամուրջ դառնալ, սովորեցնել չվախենալ, չհանձնվել ու առաջ գնալ։ Ալեքս Բանայանի «Երրորդ դուռը» գիրքը պատմություն է քոլեջի երիտասարդ ուսանողի մասին, որ ցանկանում է իմանալ, թե ինչպես են հասել իրենց նպատակներին Բիլ Գեյթսը, Լեդի Գագան, Ուորեն Բաֆեթը և նման այլ հաջողակներ։ Եվ մինչ շատերի համար նրանք անհասանելի բարձունքներում են, խենթ երիտասարդը որոշում է հասնել ու հանդիպել նրանցից յուրաքանչյուրին…

“Новая книга” - 10/24: Нарек Малян, Агата Кристи, сказка “Волшебная флейта”, Алекс Банаян
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил четыре примечательных произведения по 4 категориям, изданных разными издательствами в конце 2023, в начале 2024 года, и уже переданных на суд читателей.
Нарек Малян: Нулевая точка
Роман о смертоносном терроризме, формировавшемся религиозным фанатизмом на протяжении всей истории человечества. Терроризм не имеет ни национальности, ни религии. Сильные мира сего часто использовали силу веры, чтобы укрепить свою власть и умножать свои богатства. Книга проводит параллели между историческими событиями христианского и мусульманского мира и завершает роман одним из терактов современности. Издательство: “Newmag”.
Агата Кристи: Безмолвный свидетель
Роман Агаты Кристи “Безмолвный свидетель” в Англии впервые был опубликован в 1937 году. В том же году он был опубликован в США под названием «Пуаро теряет клиента». В романе знаменитый бельгийский сыщик Эркюль Пуаро пытается выяснить, кто убил старую мисс Арндел. Перевод: Шушан Пайтян: Издательство: “Эдит Принт”.
Сказка “Волшебная флейта”
Давным-давно мир был разделен на две части. Одной половиной управляло Солнце, другой - Луна. Между ними возник спор, и они спорили друг с другом дни и годы.
Отправляйтесь вместе с группой в сказочный мир Мелоди, и узнайте, как Тамино и Памине удается положить конец этому спору и принести мир в свои королевства.
Жмите кнопку музыки на каждой странице, чтобы оживить сказку «Волшебная флейта» и чудесную мелодию Моцарта. Издательство: “Антарес”.
Алекс Банаян: Третья дверь
Есть книги, которые способны перевернуть представления человека о бизнесе, о его целях и мечтах, дать им теоретические определения, научить - не бояться, не сдаваться и двигаться вперед. Книга Алекса Банаяна “Третья дверь” - история молодого студента колледжа, который хочет узнать, как Билл Гейтс, Леди Гага, Уоррен Баффет и другие успешные люди достигли своих целей. И пока для многих они находятся на недостижимых высотах, сумасшедший юноша решает добраться до каждого из них и встретиться с ними...