Մեկնարկել են Nordic Response 2024 զորավարժությունները՝ Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ին վերջերս անդամակցած Շվեդիան և Ֆինլանդիան մասնակցում են Nordic Response 2024 զորավարժություններին։ Nordic Response 2024-ը ՆԱՏՕ-ի Steadfast Defender ընդգրկուն զորավարժությունների մի մասն է: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից:
Շվեդիան փաստացի ՆԱՏՕ-ի անդամ դարձավ այն ​​բանից հետո, երբ Հունգարիան վավերացրեց նրա անդամակցության հայտը: Դաշինքին միանալու ակտի պաշտոնական ստորագրումը տեղի կունենա առաջիկայում։
Nordic Response զորավարժությունները Ֆինլանդիայի, Նորվեգիայի և Շվեդիայի հյուսիսային շրջաններում կանցկացվեն մարտի 4-ից մինչև 15-ը՝ 13 երկրների ավելի քան 20 հազար զինծառայողների մասնակցությամբ։
Նորվեգիայի զինված ուժերի տեղեկատվության համաձայն՝ Nordic Response-ին կմասնակցեն Բելգիան, Կանադան, Դանիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան, Իսպանիան, Շվեդիան, Մեծ Բրիտանիան և ԱՄՆ-ն: Ըստ Նորվեգիայի զինված ուժերի հրապարակած տվյալների՝ զորավարժություններին կուղարկվեն ավելի քան 50 նավ, այդ թվում՝ ֆրեգատներ և սուզանավեր, ինչպես նաև 100-ից ավելի կործանիչներ, ուղղաթիռներ և այլ թռչող սարքեր։
Մասնավորապես, Ֆինլանդիան կուղարկի շուրջ 4100 հոգուց բաղկացած անձնակազմ և մոտավորապես 700 միավոր տեխնիկա, այդ թվում՝ F/A-18 Hornet 12 կործանիչ, ինչի մասին ավելի վաղ հայտնել են Ֆինլանդիայի պաշտպանության նախարարությունը և երկրի զինված ուժերը։ Իսկ Շվեդիայի պաշտպանության նախարարության տվյալների համաձայն՝ երկիրը գործի կդնի մոտավորապես 4500 հոգուց բաղկացած անձնակազմ` բոլոր տեսակի զորքերից։
ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ Nordic Response զորավարժությունները կարող են սրել լարվածությունը և պատասխանի կարժանանան Ռուսաստանի կողմից։
Ֆինլանդիան ՆԱՏՕ-ին անդամակցել է 2023 թ. ապրիլին։ Հունգարիայի խորհրդարանը Շվեդիայի հայտը վավերացրել է փետրվարի 26-ին։

Финляндия и Швеция участвуют в учениях Nordic Response 2024
Швеция и Финляндия, недавно вступившие в НАТО, участвуют в учениях Nordic Response 2024, проходящих вблизи границы России. Эти учения является частью комплексных учений НАТО Steadfast Defende. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на «РИА Новости».
Швеция стала де-факто членом НАТО после того, как Венгрия ратифицировала ее заявку на членство. Формальное подписание акта о присоединении к альянсу состоится в ближайшее время.
Учения Nordic Response пройдут в северных регионах Финляндии, Норвегии и Швеции с 4 по 15 марта, в них примут участие более 20 000 военнослужащих из 13 стран.
Согласно информации Вооруженных сил Норвегии в них участвуют Бельгия, Канада, Дания, Финляндия, Франция, Германия, Италия, Нидерланды, Норвегия, Испания, Швеция, Великобритания и США. На учения будут направлены более 50 кораблей, включая фрегаты и подводные лодки, а также более 100 истребителей, вертолетов и других самолетов.
В частности, Финляндия направит около 4 100 человек личного состава и около 700 единиц техники, в том числе истребители F/A-18 Hornet 12, о чем ранее заявили Министерство обороны Финляндии и вооруженные силы страны. По данным Минобороны Швеции, страна направит около 4500 человек личного состава всех родов войск.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что: «военные учения Nordic Response будут чреваты эскалацией напряженности и не останутся без ответа России».
Финляндия вступила в НАТО в апреле 2023 года. Венгерский парламент ратифицировал заявку Швеции 26 февраля, последнее препятствие на пути скандинавской страны в состав альянса.