Ֆրանսիան հրապարակել է Կիևին մատակարարված սպառազինությունների ցուցակը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարությունը հրապարակել է Ռուսաստանի հետ հակամարտության երկու տարվա ընթացքում Ուկրաինային տրամադրված ռազմական օգնության ցանկը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի պաշտպանական գերատեսչության կայքում հրապարակված 50 կետից բաղկացած ցուցակը ներառում է ինչպես պաշտպանական հանդերձանք, այնպես էլ կապի միջոցներ, ինչպես նաև տարբեր սպառազինություն ու անօդաչու թռչող սարքեր: Տվյալները ներկայացվում են 2023 թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, այսինքն՝ մինչև Փարիզի և Կիևի միջև անվտանգության ապահովման երկկողմ համաձայնագրի ստորագրումը։
ՀՕՊ համակարգերից, որոնք Փարիզը նշել է Կիևին աջակցության առաջնահերթությունների ցուցակում, մինչև 2023 թ. վերջը մատակարարվել է երկու Crotale NG կայանք, վեց Mistral շարժական զենիթահրթիռային համալիր և մեկ ֆրանս-իտալական SAMP/T հակաօդային պաշտպանության համակարգ: Այս բաժնում նշված է նաև ՀՕՊ GM200 ռադարը։ «Օդ-երկիր» դասի խոցման միջոցների թվում նշված են միայն SCALP հրթիռները։
Ուկրաինային աջակցության առաջնահերթությունների ցուցակում նշվել է նաև հրետանին։ Մինչև 2023 թ. վերջը Փարիզն Ուկրաինայի զինված ուժերին է փոխանցել 30 ինքնագնաց Caesar հրետանային կայանք, սպառազինությունից հանված վեց TRF1 հաուբից, համազարկային կրակի չորս ռեակտիվ համակարգ և տասը 120-միլիմետրանոց ականանետ։ Նաև մատակարարվել է հաուբիցների 30 հազար արկ։ Հակատանկային համակարգերից նշվել են 1002 AT4 նռնականետ և երեք Milan հակատանկային հրթիռային համակարգ։
Մինչև 2023 թ. վերջը Ֆրանսիան մատակարարել է 38 AMX10 RC թեթև անվավոր տանկ և 250 զրահամեքենա՝ սպառազինությամբ կամ սանիտարական կոնֆիգուրացիայով, ինչպես նաև 120 արտաճանապարհային մեքենա և վեց բեռնատար: AMX10 RC-ի համար մատակարարվել է 9000 զինամթերք՝ գլխավոր հրանոթի համար:
Բացի այդ, Ուկրաինայի զինված ուժերն ստացել են 160 «հետախուզական» անօդաչու, ինչպես նաև 10 սարք` դրանց հայտնաբերման համար։ Թե հատկապես ո՛ր անօդաչուների մասին է խոսքը, չի նշվում, սակայն «ծովային նավեր» սյունակում նշվում են միայն 30 Zodiacs Futura փչովի նավերը։
Հրաձգային զենքից նշվել է 7,62 մմ տրամաչափի 55 գնդացիր, 12,7 մմ տրամաչափի 560 գնդացիր, ինչպես նաև հազար Famas հրացան և 20 դիպուկահար հրացան։ Երկու տարվա ընթացքում դրանց համար մատակարարվել է 12,7 մմ տրամաչափի 1,7 մլն փամփուշտ, 1,1 մլն փամփուշտ թեթև հրաձգային զենքի համար, այդ թվում՝ 9 մմ և 5,56 մմ տրամաչափի, ինչպես նաև 10 500 նռնակ ու 3600 հակատանկային ական։ Ցուցակի մյուս կետերում նշվում են վառելիքը, պաշտպանիչ միջոցները (զրահաբաճկոններ, սաղավարտներ), ինչպես նաև դեղարկղները, կապի և նավիգացիոն միջոցները:

Франция обнародовала список вооружений, поставленных Киеву
Министерство Вооруженных сил Франции опубликовало список военной помощи, оказанной Украине за два года конфликта с Россией. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
Сообщается, что список из 50 предметов, опубликованный на сайте министерства, включает в себя как оборонительное оборудование и средства связи, так и различное оружие и беспилотники. Данные представлены по состоянию на 31 декабря 2023 года, то есть до подписания двустороннего соглашения о безопасности между Парижем и Киевом.
Среди систем ПВО, которые Париж обозначил среди приоритетных направлений поддержки Киева, к концу 2023 года было поставлено две установки Crotale NG, шесть ПЗРК Mistral, одна франко-итальянская система противовоздушной обороны SAMP/T. Данные о боекомплекте ни к одной из систем не приводятся. Также в этой рубрике указан радар ПВО CM200, вероятно, речь идет о радаре Ground Master 200 (GM200), передачу которого анонсировали еще в феврале 2023 года. Среди средств поражения класса "воздух - поверхность" указаны лишь ракеты SCALP (аналог британских Storm Shadow), их количество не раскрывается.
В списке приоритетов поддержки Украины есть и артиллерия. Среди систем ПВО, которые Париж обозначил среди приоритетных направлений поддержки Киева, к концу 2023 года было поставлено две установки Crotale NG, шесть ПЗРК Mistral, одна франко-итальянская система противовоздушной обороны SAMP/T. Данные о боекомплекте ни к одной из систем не приводятся. Также в этой рубрике указан радар ПВО CM200, однако, вероятно, речь идет о радаре Ground Master 200 (GM200), передачу которого анонсировали еще в феврале 2023 года. Среди средств поражения класса "воздух - поверхность" указаны лишь ракеты SCALP (аналог британских Storm Shadow), их количество не раскрывается.
передал вооруженным силам Украины 30 самоходных артиллерийских установок Caesar, шесть списанных гаубиц TRF1, четыре реактивные установки и десять 120-миллиметровых минометов. Также было поставлено 30 000 гаубичных снарядов. Среди ПТРК упоминались 1002 гранатомета АТ4 и три противотанковых ракетных комплекса «Милан».
Франция также поставила Киеву 38 легких колесных танков AMX10 RC и 250 бронеавтомобилей с вооружением или же в санитарной конфигурации, а также 120 внедорожников и шесть грузовиков. Для AMX10 RC было поставлено 9 000 боеприпасов для главного орудия.
Кроме того, Вооруженные силы Украины получили 160 разведывательных БПЛА и 10 устройств их обнаружения. Какие именно дроны, не уточняется, но в графе «морские суда» есть 30 надувных лодок Zodiac Futura.
Среди огнестрельного оружия перечислено: 55 пулеметов калибра 7,62 мм, 560 пулеметов калибра 12,7 мм, а также 1 тыс. винтовок Famas и 20 снайперских винтовок. К ним за два года были поставлены 1,7 млн патронов калибра 12,7 мм, 1,1 млн патронов для легкого стрелкового оружия, включая калибры 9 мм и 5,56 мм, а также 10,5 тыс. гранат и 3,6 тыс. противотанковых мин. В списке обозначены и другие средства: топливо, средства защиты (бронежилеты, каски), а также аптечки, средства связи и навигации.