Նոր Զելանդիան նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայի արտաքին գործերի նախարար Ուինսթոն Փիթերսը հայտարարել է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների նոր փաթեթի մասին՝ կապված Ուկրաինայում նրա ծավալած ռազմական գործողությունների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Նոր Զելանդիայի կառավարության պաշտոնական կայքը:
«Նոր Զելանդիան պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսաստանցի ևս 61 ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց, այդ թվում՝ նրանց նկատմամբ, ովքեր ներգրավված են պատժամիջոցներից խուսափելու գնումների ցանցերում», - հայտարարել է Փիթերսը։
Ցանկում ներգրավված նոր անվանումներն, ըստ հրապարակման, ներառում են Ռուսաստանի պաշտպանական արդյունաբերության համար տեխնոլոգիաներ ձեռք բերող կազմակերպություններ և որոշ ռուսական բանկերի բարձրաստիճան ղեկավարների: Պատժամիջոցների են ենթարկվել նաև Հյուսիսային Կորեայից զենքի ձեռքբերման մեջ ներգրավված անձինք։
Նոր Զելանդիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարության տվյալներով՝ երկիրը նաև կներմուծի ռուսական ծագման նավթի առավելագույն գնի շեմ, որը սահմանել են Մեծ յոթնյակի երկրները։
Բացի այդ, Նոր Զելանդիան արգելել է սահմանափակումների տակ հայտնված ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան և Բելառուս՝ երրորդ երկրների միջոցով։

Новая Зеландия ввела новые санкции против России
Министр иностранных дел Новой Зеландии Уинстон Питерс сообщил о новом пакете санкций против России по причине ее военной операцией на Украине. Как передает «Арменпресс», это опубликовано на сайте МИД Новой Зеландии.
«Новая Зеландия ввела санкции в отношении еще 61 российского физического и юридического лица», - заявил Питерс.
В список попали организации, приобретающие технологии для российской оборонной промышленности, а также топ-менеджеры некоторых российских банков. Под санкции также попали лица, причастные к приобретению оружия из Северной Кореи.
По данным Министерства иностранных дел и торговли Новой Зеландии, страна также установила предельные цены на нефть российского происхождения.
Кроме того, Новая Зеландия запретила экспорт ограниченных товаров в Россию и Беларусь через третьи страны.