Բաքվի նպատակը տարածաշրջանում լարվածության պահպանումն է. Միրզոյանը՝  ՄԱԿ ՄԻԽ 55-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք նախորդ ներխուժումներից հետո Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը և ռազմական էսկալացիայի հրահրման փորձերը դեռ շարունակվում են: Ապօրինի ուժի կիրառման անպատժելիությունը հանգեցրել է Հայաստանի նկատմամբ տարածքային նոր պահանջների: Ներկայումս, Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքը ներկայացվում է որպես «Արևմտյան Ադրբեջան», և դրա նպատակը տարածաշրջանում լարվածության պահպանումն է։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածի իր ելույթում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր ելույթի սկզբում Միրզոյանը Հայաստանի անունից շնորհավորել է Մարդու իրավունքների խորհրդի նորընտիր Բյուրոյին՝ Մարոկկոյի դեսպան Ն.Գ. Օմար Զնիբերի նախագայությամբ, և մաղթել լավագույնն այս հեղինակավոր կառույցի ղեկավարման գործում:
«Մեկ տարի առաջ հենց այս ամբիոնից ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը զգուշացնում էր մարդու իրավունքների նկատմամբ հանրային անտարբերության և անհատական արհամարհանքի աճի մասին: Նա կոչ արեց լինել պատմության ճիշտ կողմում, նեցուկ կանգնել մարդու իրավունքներին ամենուր և բոլորի համար:
Անշուշտ, աշխարհն ավելի վտանգավոր վայր է դառնում, երբ մարդու իրավունքների նկատմամբ հավատարմությունը նվազում է, երբ մեր ընդհանուր սկզբունքներն ու նորմերը, մասնավորապես միջազգային իրավունքը, մարդու իրավունքները և հումանիտար իրավունքը անտեսվում և զանգվածային կերպով ոտնահարվում են:
Հայաստանն այս հեղինակավոր Խորհուրդը դիտարկում է որպես աշխարհով մեկ մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման առանցքային հենասյուներից մեկը: Սա է պատճառը, որ Հայաստանն այս նստաշրջանում վերստին ներկայացրել է Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևը: Վստահ ենք, որ Մարդու իրավունքների խորհուրդը պետք է շարունակի իր ներդրումը ցեղասպանության ողբերգությանը հակազդելուն ուղղված միջազգային ջանքերում, այդ թվում՝ գտնելով վաղ կանխարգելման և վաղ գործողությունների կարողությունների կատարելագործման ուղիներ»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պնդմամբ՝ սկսած 2020-ից մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը ու միջազգային հումանիտար իրավունքը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում շարունակաբար խախտվել են և վերջին երեք ու կես տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անցել է ագրեսիայի ու պատերազմի, արտադատական սպանությունների, կամայական կալանքների, բռնի անհետացումների, կտտանքների, սովահարության և անմարդկային վերաբերմունքի այլ դրսևորումների տառապանքներով: «Նրանք ստիպված էին դիմակայել Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ միակ կապը հանդիսացող Լաչինի միջանցքի 10-ամսյա շրջափակմանը, որից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացված նոր ռազմական գործողությունների արդյունքում տարածաշրջանի բնիկ հայ բնակչությունը ենթարկվեց էթնիկ զտման:
Մենք Ադրբեջանի այս քաղաքականության ականատեսն ենք դեռ անցյալ դարի 80-ականներից: Փաստացիորեն, մենք այսօր ոգեկոչում ենք Սումգայիթի ջարդերի զոհերի հիշատակը: Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի հայաբնակ այլ քաղաքակներում նմանօրինակ գործողությունների հետևանքով մոտ 360 հազար հայեր հարկադրված լքեցին իրենց տները՝ զրկվելով իրենց բոլոր իրավունքներից, այդ թվում՝ սեփականության՝ ապաստան գտնելով Հայաստանում: Ավելի վաղ նմանատիպ գործողությունների քաղաքականության հետևանքով հայերը լքել էին իրենց տները Նախիջևանում»,- ներկայացրել է ՀՀ ԱԳ նապխարարը՝ հավաստելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի պարագայում սպասվող ոճրագործությունների վերաբերյալ վաղ կանխարգելման ազդակների պակաս չի եղել: Դրանց շարքում են ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի, Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի, Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականի հայտարարությունները, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ ընթացակարգերի մանդատակիրների հաղորդագրությունները:
«Այնուամենայնիվ, սա բավարար չէր, որպեսզի միջազգային հանրությունը, և ես նորից մեջբերում եմ Գլխավոր քարտուղարին, «բռնի պատմության ճիշտ կողմը, նեցուկ կանգնի մարդու իրավունքներին»։ 2020-2023թթ. մոտ 145.000 մարդ բռնի տեղահանվել և տեղափոխվել է Հայաստան Լեռնային Ղարաբաղից: Այստեղ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հասցեագրելու այդ մարդկանց կարիքներն ու իրավունքները: Կրթության, սոցիալական պաշտպանության, առողջապահական համակարգերի հասանելիության ապահովման, բնակարանային խնդիրներով աջակցության կարճաժամկետ մարտահրավերներին դիմակայելուն զուգահեռ, մենք արդեն ծրագրում ենք հստակ գործողություններ՝ ԼՂ հայության հետագա ինտեգրմանը միտված միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կարիքները հոգալու ուղղությամբ»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա տվյալներով՝ 1990-ականների և 2020 թվականի պատերազմների արդյունքում հայկական կողմն ունի ավելի քան հազար բռնի անհետացած և անհետ կորած անձ: Ադրբեջանում են գտնվում 23 հայ ռազմագերներ և պատանդառության մեջ պահվող այլ անձիք: «Մենք կանգնած ենք հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման ահռելի վտանգի առջև, որն ըստ ՄԱԿ հատուկ զեկուցողի վերջին նախազգուշացման՝ «կարող է հավասարազոր լինել մշակութային զտման»:
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք նախորդ ներխուժումներից հետո Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը և ռազմական էսկալացիայի հրահրման փորձերը դեռ շարունակվում են: Ապօրինի ուժի կիրառման անպատժելիությունը հանգեցրել է Հայաստանի նկատմամբ տարածքային նոր պահանջների: Ներկայումս, Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքը ներկայացվում է որպես «Արևմտյան Ադրբեջան», և դրա նպատակը տարածաշրջանում լարվածության պահպանումն է»,- շեշտել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նա վստահեցրել է, որ, այնուամենայնիվ, Հայաստանը հանձնառու է խաղաղության օրակարգին և չի պատրաստվում շեղվել դրանից: «Մենք համոզված ենք, որ տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչումը 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա և միջպետական սահմանի սահմանազատումը ըստ ԽՍՀՄ ամենավերջին և լեգիտիմ քարտեզների, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու միակ ուղին են: Մենք նաև հավատում ենք, որ պետությունների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների համաձայն տարածաշրջանային բոլոր կապուղիների ապաշրջաբակումը կարող է ստեղծել հավելյալ փոխկապակցվածություն՝ լրացնելով կայունությունը Հարավային Կովկասում և դրանից անդին:
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ չնայած բոլոր դժվարություններին և մարտահրավերներին, Հայաստանը շարունակում է ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված իր ճանապարհը, և մենք հպարտ ենք մեր արձանագրած նշանակալից ձեռքբերումներով: Վերջերս Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի ստորագրումը միայն մեկ, բայցև կարևոր քայլ է, որը վկայում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մեր անսասան հանձնառության մասին»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը նաև լուրջ քայլեր է ձեռնարկում կանանց, երեխաների և այլ խոցելի խմբերի իրավունքների, ինչպես նաև աշխատանքային իրավունքի և սոցիալական պաշտպանության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ:

Baku's aim is to keep tension in the region: Armenia FM at UN Council
YEREVAN, 27 FEBUARY, ARMENPRESS. There is continuous bellicose rhetoric and military escalation provoked by Azerbaijan following earlier incursions into the sovereign territory of the Republic of Armenia. The impunity of the illegal use of force resulted in new territorial claims against Armenia. Nowadays, the whole territory of the Republic of Armenia is presented as so-called “Western Azerbaijan”, which was invented with a pure intention to keep tension in the region.
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said in his address at the High-Level Segment of the 55th regular session of the UN Human Rights Council, the foreign ministry said.
The address reads as follows:
"Armenia congratulates the newly elected Bureau of the Human Rights Council under the Presidency of H.E. Ambassador Omar Zniber of Morocco and wishes all the best at the helm of this august body.
A year ago, from this very stage, the UN Secretary-General warned of rising public disregard and private disdain for human rights. He called to stand on the right side of history, to stand up for the human rights of everyone, everywhere.
Indeed, the world becomes a dangerous place when adherence to human rights declines, when our common principles and norms, particularly international law, international human rights and humanitarian law, are ignored and violated on a massive scale.
Armenia views this august Council as one of the key pillars of the protection and promotion of human rights worldwide. It is in this vein that at this session, Armenia presents a new iteration of Genocide Prevention resolution. We believe that the HRC should continue its contribution to the international efforts of countering the scourge of genocide, not least through exploring ways of enhancing early warning and early action capacities. And this is the main thrust of the new draft. We count on the wide support to this noble goal.
Since 2020 the international human rights law and international humanitarian law have been continuously violated in our region. In the course of the last three and half years, the people of Nagorno-Karabakh suffered from war of aggression, extrajudicial killings, arbitrary detentions, enforced disappearances, torture, starvation and other forms of inhumane treatment. It endured a ten-month-long blockade of the Lachin corridor, the only connection to Armenia and the world, and then was subjected to renewed hostilities, which resulted in the ethnic cleansing of the indigenous Armenian population of the region.
We have been witnessing such a policy of Azerbaijan since the 80s of last century. In fact, today, we commemorate the victims of Sumgait pogroms. Together with similar acts in Baku, Kirovabad and other Armenian-populated cities of Azerbaijan, around 360 thousand Armenians were forced to flee their homes, deprived of all their rights, including the right to property, and find refuge in Armenia. Earlier, due to the same-style implemented policy, Armenians left their homes in Nakhijevan.
In the case of Nagorno-Karabakh, there was no shortage of early warning signs of the looming atrocities. The list includes statements from the UN Secretary-General, the High Commissioner for Human Rights and Special Advisor to the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide, Orders of ICJ, public communications of UN Special Procedure Mandate Holders.
However, this was not enough for the international community, and I quote the Secretary General again, “to stand on the right side of history, to stand up for human rights”. Approximately 145.000 people were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and relocated to Armenia between 2020 and 2023. Here I should state that the Government of Armenia undertakes all necessary actions to address the needs and rights of these people. Together with dealing with the short-term challenges-providing access to education, social protection, healthcare system, supporting their housing difficulties, we are already planning concrete actions to address mid-term and long-term needs aimed at further integration of Nagorno-Karabakh Armenians.
There are more than thousand missing persons and enforced disappearances on the Armenian side from the wars of the 1990s and 2020. We have 23 prisoners of war and other detainees in Azerbaijan. We have an immense risk of destruction of Armenian cultural and religious heritage that the UN Special Rapporteur has recently warned: “may amount to cultural cleansing.”
There is continuous bellicose rhetoric and military escalation provoked by Azerbaijan following earlier incursions into the sovereign territory of the Republic of Armenia. The impunity of the illegal use of force resulted in new territorial claims against Armenia. Nowadays, the whole territory of the Republic of Armenia is presented as so-called “Western Azerbaijan”, which was invented with a pure intention to keep tension in the region.
Nevertheless, Armenia is committed to the peace agenda and will not deviate from it. We are convinced that mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders based on the 1991 Almaty declaration and delimitation of the interstate border based on the most recent and legitimate maps of the USSR is the only path towards peace and stability in our region. We also do believe that the opening of all regional communications that respect sovereignty and jurisdiction of states and is based on the principles of equality and reciprocity can create additional interdependencies complementing the stability of the South Caucasus and wider region. To that end, the Government of Armenia introduced the “Crossroads of Peace” initiative once again reaffirming our genuine interest and political will to unblock all the transport links.
Concluding, I would like to underline that against all odds and challenges, we have been facing, Armenia continues its path towards the consolidation of democracy, and we are proud of the remarkable achievements that have been registered. The recent accession to the Rome Statute is only one, albeit a major step in this regard that stands as the token of our unwavering commitment to uphold human rights. Armenia is also taking considerable steps to further strengthen the rights of women, children, and other vulnerable groups, improve labor rights and social protection mechanisms.