Հայաստանն իր ուրույն տեղն ունի աշխարհի հնագիտական քարտեզի վրա. Եղեգիսում պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել է ավելի քան 30 հազար նմուշ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականից Եղեգիսի հովտում պեղումների արդյունքում գտնված մոտ 6000 տարվա վաղեմություն ունեցող դամբարանում հնագետները մինչ օրս հայտնաբերել են 30 հազարից ավելի նմուշ։
OLD03323.jpg (380 KB)
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի Էվոլյուցիոն գենոմիկայի լաբորատորիայի վարիչ, պրոֆեսոր Լևոն Եպիսկոպոսյանը պատմեց, որ հայտնաբերված գտածոները, որոնք մոտ 6000 տարվա պատմություն ունեն, պատմում են անցումային ժամանակաշրջանի մասին, երբ մարդիկ որսորդ-հավաքչական ապրելակերպից անցել են նստակյաց ապրելակերպի՝ զբաղվելով անասնապահությամբ և երկրագործությամբ:
Կրտսեր գիտաշխատող Սաթենիկ Մկրտչյանը նշեց, որ Եղեգիս 1 հնավայրում հայտնաբերված նմուշների մեծ մասը պատկանում են ընտանի կենդանիներին. այծեր, ոչխարներ, կովեր: Բայց նաև հայտնաբերվել են վայրի կենդանիների մնացորդներ, ինչը՝ ըստ մասնագետի, փաստում է, որ մարդիկ զուգահեռ զբաղվել են որսորդությամբ:
OLD03320.jpg (347 KB)
Մասնագետները, որոնք իրականացնում են նմուշների ուսումնասիրությունները, նշում են, որ մեթոդները տարբեր են և դրանց ամեն մեկի շնորհիվ հնարավոր է լինում պարզել մի շարք կարևոր և բազմաբնույթ տեղեկություններ այդ դարաշրջանի և տվյալ գտածոյի մասին:
Լևոն Եպիսկոպոսյանի խոսքով՝ Եղեգիս 1 հնավայրը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել միջազգային և համաշխարհային արշավախմբերի և տարբեր մասնագետների շրջանում, ինչը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ Հայաստանը մշտապես եղել և մնում է հետաքրքիր վայր՝ աշխարհի հնագիտական քարտեզի վրա:
OLD03255.jpg (429 KB)
«Հայաստանի տարածքն այնպիսի դիրքում է գտնվում, որը՝ ըստ մասնագետների, բոլոր ժամանակներում եղել է մարդկանց և կենդանիների միգրացիաների խաչմերուկ»,-ասաց պրոֆեսորը:
Խոսելով Հայաստանի հնագիտական պեղումների միջազգային անդրադարձներից և համագործակցությունից՝ Եպիսկոպոսյանը նշեց, որ միջազգային գործընկերների հետ համատեղ աշխատանքներ մշտապես են իրականացնում: Իսկ Եղեգիս 1 հնավայրի պեղումների մասին միջազգային ավելի ծավալուն, գիտական և հետաքրքիր հրապարակումներ առաջիկայում շատ կլինեն:

Армения на археологической карте мира имеет свое особое место: на раскопках в Ехегисе обнаружено более 30 000 артефактов
В результате раскопок, проводимых в долине Ехегис с 2020 года, археологи обнаружили 6000-летнюю гробницу, в которой уже найдено более 30 000 артефактов.
В беседе с «Арменпресс» заведующий лабораторией эволюционной геномики Института молекулярной биологии НАН РА, профессор Левон Епископосян рассказал, что обнаруженные находки, история которых насчитывает около 6 000 лет, рассказывают о переходном периоде, когда люди от образа жизни охотников-добытчиков перешли к оседлому образу, занявшись животноводством и земледелием.
Младший научный сотрудник Сатеник Мкртчян отметила, что большинство образцов, найденных в древнем поселении Ехегис-1, принадлежат домашним животным, но обнаружены и останки диких животных, что, по словам специалиста, свидетельствует о том, что люди вместе с тем занимались и охотой.
Специалисты, проводящие исследования образцов, отмечают, что методы исследований различны, и каждое из них дает важную и разнообразную информацию об этой эпохе и данном артефакте.
По словам Левона Епископосяна, древнее поселение Ехегис-1 вызвало большой интерес и у зарубежных и археологов и других специалистов, что еще раз доказывает, что Армения всегда была и остается интересным местом на археологической карте мира.
«Территория Армении имеет такое расположение, которое, по мнению специалистов, во все времена было перекрестком миграций людей и животных», - заметил профессор.
Обратившись к известности археологических раскопок в Армении зарубежом и сотрудничестве с международными партнерами, Епископосян отметил, что проводятся и междунароные экспедиции.