Իրանը ներկայացրել և փորձարկել է ծովային նոր թևավոր հրթիռ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ռազմածովային ուժերը ներկայացրել և հաջողությամբ փորձարկել են ծովից արձակված նոր թևավոր հրթիռը: Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերը նոր թևավոր հրթիռը փորձարկել են Պարսից ծոցի Աբու Մուսա և Մեծ Թոմբ կղզիների տարածքում», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ուժերի հրամանատար գեներալ Հոսեյն Սալամին հայտնել էր, որ ԻՀՊԿ-ն նավից հաջողությամբ արձակել է հեռահար բալիստիկ հրթիռ։ Սալամին հավելել էր, որ փորձնական արձակումը զգալիորեն մեծացրել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի մարտական ​​հնարավորությունները՝ թույլ տալով նրան հարվածել ցանկացած թիրախի ամբողջ աշխարհում, քանի որ օվկիանոսային ռազմանավերը կարող են հասնել միջազգային ջրերում ցանկացած վայր:

В Иране представили новую крылатую ракету морского базирования
Военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитное подразделение ВС) Ирана в среду представили и успешно провели испытания новой крылатой ракеты морского базирования. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщило информационное агентство Tasnim.
"ВМС КСИР представили и провели успешные испытания новых крылатых ракет морского базирования в районе островов Абу-Муса и Большой Томб в Персидском заливе", - говорится в сообщении.
Во вторник, 13 февраля, агентство IRNA привело заявление командующего силами КСИР генерала Хосейна Салами, сообщившего об успешном пуске КСИР баллистической ракеты дальнего действия с корабля. Как отмечается, Салами добавил, что этот испытательный пуск значительно повышает боевые возможности КСИР, позволяя наносить удары по любой цели по всему миру, поскольку океанские военные корабли могут дойти до любого места в международных водах.