Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն է ընտրվել Էդիտա Գզոյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի նիստում, որը կայացել է փետրվարի 12-ին, գաղտնի քվեարկությամբ, միաձայն թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն է ընտրվել պատմական գիտությունների թեկնածու, 2013-2018 թվականներին թանգարան-ինստիտուտի ավագ, 2018-ից առաջատար գիտաշխատող, 2018-ից գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակվել թանգարան-ինստիտուտի «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում:
Ռայմոնդ Գևորգյանի նախագահությամբ կայացած նիստին ներկա են եղել Հոգաբարձուների խորհրդի տասնհինգ անդամներից տասը: Հոգաբարձուների խորհրդի անդամները ծանոթացել են միակ թեկնածուի՝ պ.գ.թ. Էդիտա Գզոյանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի զարգացման տեսլականին։ Էդիտա Գզոյանը պատասխանել է նաև Հոգաբարձուների խորհրդի անդամների հարցերին: Քննարկվել են հընթացս հարցեր կապված Հիմնադրամի գործունեության հետ:
Էդիտա Գզոյանը շնորհակալություն է հայտնել վստահության համար և ասել, որ մեծ պատասխանատվությամբ է ստանձնում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնը:

Эдита Гзоян избрана директором Музея-института Геноцида армян
На состоявшемся 12 февраля заседании Попечительского совета фонда «Музей-институт Геноцида армян» (МИГА) кандидат исторических наук, старший сотрудник МИГА в 2013-2018 гг., ведущий научный сотрудник МИГА с 2018 г., заместитель директора МИГА по научной работе Эдита Гагиковна Гзоян была избрана директором МИГА.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИГА, на заседании под председательством Раймонда Геворгяна присутствовали десять из пятнадцати членов Попечительского совета. Члены Попечительского совета ознакомились с видением единственного кандидата, кандидата исторических наук Эдиты Гзоян о развитии Музея-института Геноцида армян. Эдита Гзоян также ответила на вопросы членов Попечительского совета. Также были обсуждены текущие вопросы, связанные с деятельностью Фонда.