Վահագն Խաչատուրյանն ու ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահը քննարկել են ԵԱՏՄ տնտեսական ներուժի իրացման հետ կապված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախագահը շնորհավորել է նրան նշանակման կապակցությամբ և արդյունավետ աշխատանք մաղթել նոր պաշտոնում:
Բակիտժան Սագինտաևը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և շնորհավորական խոսքերի համար, նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահի պաշտոնում իր ջանքերը կներդնի համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ տնտեսական ներուժի իրացման և ընդլայնման վերաբերյալ հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Միության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և համաձայնագրերի լիարժեք կյանքի կոչման հնարավորությունների մասին:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են էներգետիկ անվտանգության, բարձր տեխնոլոգիաների, Միության անդամ երկրների միջև առևտրաշրջանառության, հաղորդակցության ուղիների անխոչընդոտ գործունեության և այլ ոլորտներում համագործակցության խթանման կարևորությանը:
Երկուստեք շեշտվել է Միության անդամ երկրների միջև տնտեսական կապերի համաչափ զարգացման, ինչպես նաև գործարար շրջանակների միջև առկա շփումների խորացման ու նոր կապերի հաստատման ուղղությամբ քայլերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:

Президент Армении принял председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии Бакытжана Сагинтаева.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Аппарат президента Армении.
Приветствуя гостя, президент поздравил его с назначением и пожелал эффективной работы на новой должности.
Бакытжан Сагинтаев, поблагодарив за прием и теплые слова, отметил, что на посту председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии он приложит все усилия для дальнейшего развития сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены вопросы реализации и расширения экономического потенциала ЕАЭС. состоялся обмен мнениями о договоренностях, достигнутых в рамках Союза, и возможностях полноценной реализации соглашений.
Стороны коснулись сотрудничества в области энергетической безопасности, высоких технологий, торгового оборота между странами-членами Союза, беспрепятственного функционирования каналов связи и в других областях.
Обоюдно была подчеркнута необходимость пропорционального развития экономических связей между странами-членами Союза, а также активизации шагов по углублению существующих контактов и установлению новых связей между деловыми кругами.