Ակնկալում եմ, որ հայ-վրացական ռազմավարական գործընկերությունը կշարունակի ամրապնդվել․ Փաշինյանը շնորհավորել է Կոբախիձեին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Վրաստանի նորանշանակ վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վարչապետը գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Սրտանց շնորհավորում եմ Վրաստանի նորանշանակ վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին։ Ակնկալում եմ, որ մեր ժողովուրդների՝ ընդհանուր արժեքների, ամուր ընկերության և ժողովրդավարական գաղափարի վրա հիմնված հայ-վրացական ռազմավարական գործընկերությունը կշարունակի ամրապնդվել>>,- նշել է վարչապետը։
Փետրվարի 8-ին Վրաստանի խորհրդարանը 84 կողմ, 10 դեմ ձայներով վստահության քվե էր հայտնել Իրակլի Կոբախիձեին, նրա առաջարկած կառավարության կազմին և կառավարության՝ «Եվրոպական պետության կառուցման համար» ծրագրին։
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ստորագրել է Իրակլի Կոբախիձեին վարչապետ նշանակելու հրամանագիր, որից հետո նա պաշտոնապես դարձել է երկրի վարչապետ:
Հունվարի 29-ին Իրակլի Ղարիբաշվիլին հրաժարական էր ներկայացրել Վրաստանի վարչապետի պաշտոնից՝ ստանձնելով երկրում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության նախագահի պաշտոնը։

Премьер-министр Пашинян поздравил премьер-министра Грузии с назначением на должность
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Грузии Ираклию Кобахидзе в связи с назначением на должность.
Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр написал в своем микроблоге в X.
1/2 ირაკლი კობახიძე, გულითადად გილოცავთ დანიშვნას. ვარ იმედით სავსე, რომ სტრატეგიული პარტნიორობა, რომელიც ეფუძნება ჩვენი ხალხების საერთო ღირებულებებს, მტკიცე მეგობრობასა და დემოკრატიულ იდეებს, გააგრძელებს გაფართოებას.
— Nikol Pashinyan (@NikolPashinyan) February 9, 2024
«Сердечно поздравляю новоназначенного премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе. Ожидаю, что армяно-грузинское стратегическое партнерство, основанное на общих ценностях, крепкой дружбе и демократических идеях наших народов, продолжит укрепляться», - написал премьер-министр.
8 февраля Парламент Грузии 84 голосами «за» и 10 «против» выразил вотум доверия Ираклию Кобахидзе и предложенному им составу правительства и программе правительства «Для построения европейского государства».
Президент Грузии Саломе Зурабишвили подписала Указ о назначении Ираклия Кобахидзе премьер-министром, после чего он официально вступил на должность премьер-министра страны.
29 января Ираклий Гарибашвили подал в отставку с поста премьер-министра Грузии, заняв пост председателя правящей в стране партии «Грузинская мечта».