ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ստորագրել է հրաման Իրակլի Կոբախիձեին վարչապետ նշանակելու մասին, որից հետո նա պաշտոնապես դարձել է երկրի վարչապետ: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից։
«Վրաստանի նախագահն ստորագրել է հրաման Իրակլի Կոբախիձեին վարչապետի պաշտոնում նշանակելու մասին, որպեսզի չառաջանան խոչընդոտներ տարերքի դեմ պայքարում, ընդունվեն համապատասխան ակտեր և ձեռնարկվեն միջոցներ», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Տարերքի դեմ պայքար ասելով՝ Վրաստանի նախագահը նկատի ունի երկրի մի քանի շրջաններում սողանքները, որոնք 11 մարդու կյանք են խլել։
Իրակլի Կոբախիձեն վարչապետի պաշտոնի համար ներկայացվել էր իշխող «Վրացական երազանք – ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության կողմից, որը ղեկավարում էր մինչև նշանակումը։ Իսկ երկրի նախկին վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հրաժարական է տվել և այժմ գլխավորում է իշխող կուսակցությունը։
Փետրվարի 8-ին Վրաստանի խորհրդարանը 84 կողմ, 10 դեմ ձայներով վստահության քվե էր հայտնել Իրակլի Կոբախիձեին, նրա առաջարկած կառավարության կազմին և կառավարության՝ «Եվրոպական պետության կառուցման համար» ծրագրին։

Кобахидзе официально стал премьер-министром Грузии
Президент Грузии Саломе Зурабишвили подписала Указ о назначении Ираклия Кобахидзе премьер-министром, после чего он официально вступил на должность премьер-министра страны. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Грузинской службы агентства «Sputnik».
«Президент Грузии подписала распоряжение о назначении Ираклия Кобахидзе на должность премьер-министра, чтобы не возникло препятствий для борьбы со стихией, своевременно были изданы соответствующие акты и приняты меры», - говорится в сообщении.
Под борьбой со стихией президент Грузии подразумевала оползни в нескольких регионах страны, унесшие жизни 11 человек.
Ираклий Кобахидзе был выдвинут на пост премьер-министра правящей партией «Грузинская мечта – Демократическая Грузия», которой он руководил до назначения. А бывший премьер-министр страны Ираклий Гарибашвили подал в отставку и теперь возглавляет правящую партию.
8 февраля Парламент Грузии 84 голосами против 10 выразил вотум доверия Ираклию Кобахидзе, составу предлагаемого им правительства и программе правительства “Для строительства европейского государства».