Երևանում տրանսպորտի միջին գինը առաջարկվում է սահմանել 180 դրամի սահմանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայրաքաղաքում քաղաքային տրանսպորտն իսկապես թանկանալու է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ տեղեկությունը փետրվարի 6-ի ասուլիսում հաստատեց Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը՝ նշելով, որ գնային փոփոխությունը նախատեսվում է կիրառել այս տարվա սեպտեմբերից:
Փոխքաղաքապետը հայտնեց, որ գործելու են սակագնային տարբեր փաթեթներ, ուստի դժվարացավ նշել թանկացման հստակ չափը: Գրիգորյանը, սակայն, հայտնեց, որ 60 ուղևորության հաշվարկով ամսական (խոսքը օրացուցային 30 օրվա մասին է) տոմսի համար այլ տարբերակով անհրաժեշտ է լինելու վճարել 11 000, իսկ Telcel համակարգով վճարելիս՝ 10 հազար 800 դրամ: Նմանապես, եռամսյակային և տարեկան տոմսերն արժենալու են համապատասխանաբար 25 և 24,8 ու 110 և 108 հազար դրամ: Ըստ այդմ՝ մեկ ուղղությամբ տրանսպորտային մեկ միջոցով ուղևորության արժեքը դառնալու է 180 դրամ՝ ներկայիս 100-ի փոխարեն: Իսկ, օրինակ, 70 րոպեանոց մեկ տոմսով անձը նշված ժամանակահատվածում կարող է օգտվել մի քանի տրանսպորտային միջոցից:
Գրիգորյանը նշեց, որ թանկացումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ներկայիս սակագինը չի փակում տրանսպորտի ձեռքբերման և շահագործման ինքնարժեքը, որն առաջացնում է պետական միջոցներից այն սուբսիդավորելու անհրաժեշտություն: Գրիգորյանի պնդմամբ՝ ներկայումս տրանսպորտի շահագործման ինքնարժեքը մեկ մարդու հաշվարկով 200-230 դրամի սահմանում է: Ենթադրվում է, որ տրանսպորտի թանկացման դեպքում հնարավոր կլինի ավելի շատ գումար ուղղել Երևանում այլ նախագծերի իրականացմանը:
Նրա հավաստիացմամբ՝ տոմսային նոր համակարգի ներդրումը հնարավորություն կտա նաև «ամբողջը բերել թվային դաշտ, հաշվետվությունների դաշտ, քանի որ հանրային տրանսպորտի տիրույթում գոյություն ունի ոչ փոքր չափի ստվերային շրջանառություն»: Միաժամանակ, ինչպես նշեց Սուրեն Գրիգորյանը, նոր մոտեցումը հնարավորություն կտա կուտակել անհրաժեշտ չափի գումար, որպեսզի, օրինակ, 10 տարի հետո հնարավոր լինի առանց այլ միջոցների ներգրավման հին ավտոբուսները փոխարինել նորով:
Նախատեսվում է, որ նորամուծությունը կսկսի գործել 2024 թվականի սեպտեմբերից՝ 8,6 մետր երկարությամբ 171 նոր ավտոբուսներ ձեռք բերելուց հետո:
Հայտարարվեց, որ նախագծի քննարկումը ներառված է ոչ թե վաղվա արտահերթ նիստի, այլ փետրվարի 13-ին նախատեսված նիստի օրակարգում:

Предлагается установить среднюю цену на транспорт в Ереване в размере около 180 драмов
Городской транспорт в Ереване действительно подорожает. Как сообщает Арменпресс, эту информацию на пресс-конференции 6 февраля подтвердил заместитель мэра Еревана Сурен Григорян, отметив, что изменение цен планируется осуществить с сентября текущего года.
Вице-мэр сообщил, что будут действовать разные тарифные пакеты, поэтому указать точную сумму повышения цен затруднительно. Григорян, однако, сообщил, что при расчете на 60 поездок в месяц (речь идет о 30 календарных днях) за билет необходимо будет заплатить 11 000 драмов наличными, а при оплате через систему Telcell - 10 800 драмов. Аналогичным образом квартальные и годовые билеты будут стоить 25 и 24,8 и 110 и 108 тысяч драмов соответственно. Соответственно, стоимость поездки в одну сторону на одном виде транспорта станет 180 драмов вместо нынешних 100. А, например, с одним 70-минутным билетом человек может пользоваться несколькими видами транспорта в течение указанного периода.
Григорян отметил, что повышение цен связано с тем, что действующий тариф не покрывает затраты на приобретение и эксплуатацию транспорта, что вызывает необходимость субсидировать его из государственных средств. По словам Григоряна, на данный момент стоимость эксплуатации транспорта установлена в размере 200-230 драмов на человека. Предполагается, что в случае повышения цен на транспорт можно будет направить больше денег на реализацию других проектов в Ереване.
По словам вице-мэра, внедрение новой билетной системы также позволит “перевести все в цифровое поле, в поле отчетности, потому что в сфере общественного транспорта немало теневого трафика”. В то же время, как отметил Сурен Григорян, новый подход позволит накопить необходимую сумму денег, чтобы, например, через 10 лет можно было заменить старые автобусы на новые без привлечения других средств.
Нововведение будет запущено с сентября 2024 года после приобретения 171 нового автобуса длиной 8,6 метра.
Вице-мэр также сообщил, что обсуждение проекта включено в повестку заседания Совета старейшин, которое состоится 13 февраля.