Վրաստանի ՆԳՆ-ն ուժեղացրել է այցելուների վերահսկողությունը սահմաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի սահմանային հսկողության միջոցառումներն ուժեղացվել են, և ներդրվում են այցելուներին վերահսկելու նոր տեխնոլոգիաներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից, այդ մասին հայտնում է ներքին գործերի նախարարի պաշտոնի թեկնածու Վախթանգ Գոմելաուրին։
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ 2023 թ. հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակաշրջանում Վրաստան է մուտք գործել 7 մլն 157 հազար 742 օտարերկրացի։ Դրա հետ մեկտեղ տարանցիկ մուտքերը տարվա ընթացքում կազմել են 1,3 մլն, իսկ 24 ժամից պակաս ժամանակահատվածով մուտքերը՝ 1,6 մլն։
«Սահմանն առավելագույնս հսկվում է: Պետական ​​անվտանգության ծառայության հետ միասին մենք ստուգում ենք բոլորին: Խոսքը սահմանային հսկողության մասին է, դեմքերի ճանաչման համակարգի մոնտաժի մասին: Ներդրվել է նոր ծրագիր և ստուգվում է», - ասել է Գոմելաուրին:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարիների համեմատությամբ սահմանին հսկողությունը խստացվել է։
2023 թվականին մուտքերի ու ելքերի թվով առաջատարը ՌԴ քաղաքացիներն են, երկրորդ տեղում` Թուրքիայի քաղաքացիները, իսկ երրորդում՝ Հայաստանի քաղաքացիները։

МВД Грузии усилило контроль прибывающих в страну
МВД Грузии усилило контроль визитеров на Меры по контролю границы Грузии усилены и внедряются новые технологии контроля визитеров.
Как передает Арменпресс, об этомзаявил кандидат на пост министра внутренних дел Вахтанг Гомелаури.
По данным МВД Грузии, в период с 1 января по 31 декабря 2023 года было зафиксировано 7 157 742 въезда в Грузию иностранцев. При этом транзитные въезды за год составили 1,3 миллиона, а въезды менее чем на 24 часа – 1,6 миллиона.
"Граница максимально контролируется. Вместе со Службой государственной безопасности мы проверяем всех. Мы говорим о пограничном контроле, о монтаже системы распознавания лиц. Внедрена новая программа и проверяется", – сказал Гомелаури.
По его словам, по сравнению с предыдущими годами контроль на границе ужесточен.
По числу въездов и выездов в 2023 году лидируют россияне, на втором месте – граждане Турции, на третьем – граждане Армении.