Հնդկաստանը ՀՆԱ-ի 7,5 % աճով դարձել է աշխարհի ամենաարագ զարգացող տնտեսությունը. Մոդի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի տնտեսությունը, որը ցույց է տվել ՀՆԱ-ի 7,5 % աճ, դարձել է մոլորակի ամենաարագ զարգացող տնտեսությունը և ապագայում կպահպանի այդ տեմպերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Նարենդրա Մոդին՝ Գոայում Էներգետիկայի միջազգային շաբաթվա (India Energy Week) բացման ժամանակ իր ելույթում։
«Էներգետիկայի շաբաթն անցկացվում է շատ կարևոր շրջանում. ընթացիկ ֆինանսական տարվա (խմբ․՝ 2023 թ․ ապրիլի 1-ից մինչև 2024 թ․ մարտի 31-ը) առաջին վեց ամիսներին Հնդկաստանի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը կրկին կազմել են 7,5 %։ Այդ ցուցանիշը շատ ավելի բարձր է, քան ենթադրվում էր համաշխարհային աճի համար», - Հնդկաստանի վարչապետի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
«Այսօր Հնդկաստանը դարձել է աշխարհի ամենաարագ աճող տնտեսությունը: Եվ վերջերս ԱՄՀ-ն (խմբ․՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամ) կանխատեսել է, որ մենք աճելու ենք նույն տեմպերով», - հավելել է վարչապետ Մոդին:

Индия стала самой быстрорастущей экономикой в мире с ростом ВВП на 7,5%. Моди
Экономика Индии, демонстрирующая рост ВВП 7,5%, стала самой быстрорастущей экономикой на планете и сохранит в будущем такие темпы.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил премьер республики Нарендра Моди, выступая на открытии Международной энергетической недели (India Energy Week) в Гоа.
"Энергетическая неделя проводится в очень важный период: за первые шесть месяцев текущего финансового года (продолжается с 1 апреля 2023 года по 31 марта 2024 года - прим. ТАСС) темпы роста ВВП Индии снова выросли на 7,5%. Этот показатель намного выше, чем предполагалось для глобального роста", - цитирует ТАСС слова главы индийского правительства.
"Сегодня Индия стала самой быстрорастущей экономикой в мире. И недавно МВФ предсказал, что мы будем расти такими же темпами", - добавил премьер.