ՀՀ-ի պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունների 95-97 տոկոսը նախկինում ՌԴ-ի հետ էր, հիմա այդպես չի կարող լինել. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը, նախատեսվում է, որ այս տարվա ընթացքում կավարտի Զինված ուժերի բարեփոխումների հայեցակարգը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրային ռադիոյի «Անվտանգային միջավայր» հաղորդմանը տված հարցազրույցում:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված Հայաստանի Զինված ուժերի ռեֆորմների հայեցակարգի բացակայությունը՝ հաշվի առնելով, որ դեռ 2022թ. հունվարին պետք է պատրաստ լիներ «Պաշտպանության մասին օրենք»-ի նոր նախագիծը՝ վարչապետն ասել է. «2022 թ.-ի հունվարին այդ հայեցակարգը պատրաստ էր, բայց 2022 թ.-ի ձմռանը տեղի ունեցան իրադարձություններ, որոնք ակնհայտ դարձրին, որ այդ հայեցակարգով չենք կարող առաջ գնալ: Եվ մենք հիմա պետք է ոչ միայն ունենանք հայեցակարգ, այլ պետք է հասկանալ նաև, թե այդ հայեցակարգի իրագործումը որքանով է իրատեսական, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ։ Մենք պետք է հասկանանք, թե ում հետ իրատեսորեն կարող ենք ունենալ ռազմատեխնիկական և պաշտպանական բնույթի հարաբերություններ»:
Նա հավելել է՝ այդ խնդիրը նախկինում հեշտ է եղել, որովհետև այդ հարցը չի եղել և հայեցակարգ ստեղծելու մեջ էլ բարդություն չի եղել։
«Նախկինում մեր պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունների 95-97 տոկոսը Ռուսաստանի Դաշնության հետ էր, հիմա այդպես չի կարող լինել՝ և օբյեկտիվ, և սուբյեկտիվ պատճառներով։ Հիմա պետք է հասկանանք այս հայեցակարգի մեջ ի՞նչ հարաբերություններ ենք ունենում, օրինակ, Հնդկաստանի հետ»,-նշել է նա:
Վարչապետը կարևորել է նաև պատասխանելը հարցերին, թե Հայաստանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Վրաստանի, ԱՄՆ-ի հետ ի՞նչ անվտանգային հարաբերություններ է ունենալու, ունենալո՞ւ է, թե՞ չի ունենալու, Վրաստանի հետ ի՞նչ անվտանգային հարաբերություններ է ունենալու, ունենալո՞ւ է, թե՞ չի ունենալու, կամ Ռուսաստանի հետ անվտանգային հարաբերությունները փոխվելո՞ւ են, թե՞ չեն փոխվելու, ինչպե՞ս են փոխվելու, Հայաստանը մնո՞ւմ է ՀԱՊԿ-ի անդամ, թե՞ չի մնում, Ֆրանսիայի հետ ի՞նչ հարաբերություններ է կառուցում։
«Այստեղ խնդիրը հետևյալն է, որ այդ հայեցակարգը որպես դեկլարացիա արդեն հռչակված է: Եվ մենք պետք է ձևակերպենք այնպիսի հայեցակարգ, որի իրագործման շուրջ առնվազն ունենք պայմանավորվածություններ: Եվ ես կարծում եմ, որ մենք այս տարվա ընթացքում պետք է այդ հայեցակարգն ավարտենք։ Այստեղ կոնցեպտուալ մոտեցում կա, ինքը տեսակա՞ն փաստաթուղթ է, որը պետք է ընդունենք և դրա իրագործման ձևերը հասկանանք, թե՞ ինքն, այնուամենայնիվ, 50-50՝ և տեսական, և գործնական է, որի տեսությունը կա և որի պրակտիկայի պայմանավորվածությունները որոշակի փաստաթղթերով, պայմանագրերով արդեն ամրացված են»,-ասել է վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծել է՝ կառավարությունն ասել է և գնում է դեպի պրոֆեսիոնալ բանակ: Փաշինյանը «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը համարեց հոյակապ բարեփոխում՝ բայց նաև կարևորելով, որ այդ հայեցակարգն ունենա քաղաքական կոնտեքստ։

Previously, 95-97 percent of Armenia's defense relations were with Russia, now cannot remain the same: PM
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. Addressing the question regarding the lack of a concept of reforms in the Armed Forces of Armenia, considering that the new draft of the "Law on Defense" should have been ready in January 2022, the Prime Minister said: "In January 2022, that concept was ready. However, events in the winter of 2022 made it obvious that we could not move forward with that concept. Now, we need not only to have a concept but also to understand how realistic the realization of that concept is, including cooperation in the military-technical sphere. We need to understand with whom we can realistically have military-technical and defense relations."
Pashinyan added that problem was not as challenging before because there was no such problem, and creating a concept posed no difficulty.
"Previously, 95-97 percent of our defense sector relations were with the Russian Federation. Now, it cannot be the same, for both objective and subjective reasons. We have to understand what kind of relations we have, for example, with India in this concept," he said.
The Prime Minister also emphasized the importance of answering questions about what security relations Armenia will have with the Islamic Republic of Iran, Georgia, the United States, what security relations it will have with Georgia, or whether security relations with Russia will change or not. Will Armenia remain a member of the CSTO or not? What kind of relations are being built with France?
"The problem here is that this concept has been already declared as a declaration. We need to formulate a concept for the implementation of which we have at least some agreements. And I think that we should finalize this concept during this year," said the Prime Minister.