Հայաստան կայցելի Չեխիայի Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի Հանրապետության Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան հունվարի 31-ին կայցելի Հայաստան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանում Չեխիայի դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ սա Չեխիայից Հայաստան ամենակարևոր այցերից է վերջին ավելի քան 6 տարվա ընթացքում։
Մարկետա Պեկարովա Ադամովան կգա պատվիրակությամբ, որի կազմում են մի քանի չեխ պատգամավորներ, ընկերությունների, Առևտրի պալատի, Արդյունաբերության և Առևտրի նախարարության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև համալսարանների (Չարլզի համալսարան և Չեխիայի տեխնիկական համալսարան) և Ազգային թանգարանի ներկայացուցիչներ։
Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահը քննարկումներ կունենա Հայաստանի Հանրապետության բոլոր բարձրագույն ներկայացուցիչների հետ։ Ծրագրի շրջանակներում նա կայցելի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահման՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու համար։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ նա կմասնակցի չեխ-հայկական գործարարների համաժողովին և կհայտարարի չեխական դղյակների և ամրոցների մասին ցուցահանդեսի բացումը։
«Այցը ցույց է տալիս մեր հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ և աջակցությունը»,- ասված է դեսպանության հաղորդագրության մեջ:

Czech Chamber of Deputies President to visit Armenia
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. President of the Chamber of Deputies of Czechia Markéta Pekarová Adamová will visit Armenia on January 31 which will become one of the highest-level Czech visits to the country in the past six years, the Embassy of Czechia in Armenia said in a press release.
Adamová’s delegation will include several MPs, representatives of companies, Trade Chambers and Ministry of Industry and Trade officials, as well as representatives of universities and the National Museum.
Apart from meetings with government officials, Adamová will also visit the Armenian-Azerbaijani border to get acquainted with the situation on the ground.
Then, together with Armenian Speaker of Parliament Alen Simonyan, Adamová will participate in the Czech-Armenian Business Forum and will announce the opening of the Castles and Chateaux of Czechia exhibition.