Հայաստանը սահմանազատման քարտեզների հարցով Ադրբեջանի հետ բանակցություններում հետընթաց է նկատում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունը 2023 թվականի սկզբից կառուցողականորեն և բարեխիղճ կերպով ներգրավված է եղել Ադրբեջանի Հանրապետության հետ բանակցություններում, որոնք ուղղված են եղել հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ամփոփելով հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացը։
Նրա խոսքով՝ այդ ամենը վերաբերվում է ընդհանուր խաղաղության գործընթացին, բայց նաև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, սահմանազատման գործընթացի մեկնարկին, նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը և վերագործարկմանը։
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ հայկական կողմի համար շարունակելու են առանցքային մնալ մի շարք սկզբունքներ։
«Նախևառաջ, Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է ճանաչեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը առանց երկիմաստությունների և առանց տարընթերցման տեղ թողնող ձևակերպումների։
Մյուսը՝ երկու երկրների միջև սահմանը պետք է սահմանազատվի Խորհրդային Միության իրավասու մարմինների կողմից իրենց լիազորությունների շրջանակներում կազմված, ամուր իրավական հիմքեր ունեցող պաշտոնական քարտեզների հիման վրա։ Գիտեք, որ մշտապես խոսել ենք 1974-1978 թվականների քարտեզների մասին՝ որպես իմ նշած սկզբունքներն արտացոլող ամենաթարմ քարտեզներ։ Հետաքրքրական է, որ առաջարկ է եղել օգտագործել 1974-1990 թվականների քարտեզներ, այդ առաջարկը եղել է ադրբեջանական կողմինը։ Որոշակի ուսումնասիրությունից հետո ենթադրել ենք, որ կարող է կիրառելի լինել այս ձևակերպումը, բայց առաջ անցնելով նշեմ, որ, օրինակ, Ադրբեջանի նախագահի վերջին հարցազրույցում նույնիսկ ադրբեջանական առաջարկից որոշակի հետընթաց է ենթադրվում։
Հայաստանի համար սահմանազատման գործընթացում առավելագույն հստակությունը և իրավական առումով անխոցելիությունն առանցքային են»,- ասաց Միրզոյանը։

Armenia engaged in constructive talks with Azerbaijan but sees ‘setbacks’, says FM
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. Armenia has been constructively involved in negotiations with Azerbaijan, nevertheless Yerevan has been observing some setbacks in regard to demarcation maps.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Tuesday highlighted the importance of the peace process, the signing of the peace treaty, launching the demarcation process, as well as unblocking and transport and economic infrastructure in the region.
Furthermore, FM Ararat Mirzoyan emphasized there are several key principles for Armenia.
“First of all, Armenia and Azerbaijan should recognize each other’s territorial integrity without ambiguities and without any wording that could leave room to misinterpretations,” FM Mirzoyan said at a press briefing.
“Next, the border between the two countries should be demarcated on the basis of official maps drawn up by the authorities of the Soviet Union within the framework of their powers, with solid legal foundation. You know that we have always talked about the maps of 1974-1978 as the most recent maps reflecting the principles I mentioned.
“It is interesting that there was a proposal to use the maps from 1974-1990, this proposal was made by the Azerbaijani side itself. After a certain study, we assumed that this wording could be applicable, but going ahead, let me mention that for example, one could assume that certain setbacks have taken place in the Azerbaijani proposal itself [judging by] the Azeri president’s latest interview.
“Maximum clarity and legal invulnerability in the border demarcation process are key for Armenia,” the FM said.